Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) określiła sposób podziału prognozowanych wpływów pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji przeznaczonych na realizację zadań misyjnych – poinformowała w poniedziałek (30 września) PAP rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska.
– KRRiT przyjęła prognozę wpływów z opłat abonamentowych na 2025 rok w kwocie 605 mln zł wg aktualnie obowiązującego systemu abonamentowego i dokonała następujące podziału środków: Telewizja Polska S.A. 51 proc. wpływów, tj. nie więcej niż 308 mln 444 tys. zł; Polskie Radio S.A. 24,5 proc. wpływów, tj. nie więcej niż 148 mln 298 tys. zł; Spółki radiofonii regionalnej 24,5 proc. wpływów, tj. nie więcej niż 148 mln 258 tys. zł
– czytamy w przesłanej informacji.
Jak wyjaśniono, „podjęta uchwała zobowiązuje jednostki publicznej radiofonii i telewizji do sprawozdawczości z wydatkowania otrzymanych środków na realizację misji publicznej, począwszy od otrzymania pierwszej w 2025 roku transzy wypłat, na zasadach określonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji odrębną uchwałą”.
Podkreślono, że „uchybienie ww. obowiązkom sprawozdawczym skutkuje brakiem możliwości czynienia na rzecz danej spółki jakichkolwiek dalszych wypłat w roku 2025”.
– KRRiT upoważniła Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do określenia harmonogramu przekazywania w 2025 roku wpływów z opłat abonamentowych z rachunku bankowego KRRiT do spółek publicznej radiofonii i telewizji
– napisano w informacji.
Zaznaczono, że „jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentującego Skarb Państwa w uprawnieniach właścicielskich na zgromadzeniach akcjonariuszy jednostek publicznej radiofonii i telewizji, do przywrócenia stanu prawnego jednostek publicznej radiofonii i telewizji przewidzianego przepisami, w tym ustawy o radiofonii i telewizji, w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r.”.