Ponad 1,7 tys. odbiorców pozostaje bez prądu

Fot. jeswin/Freepik

Fot. jeswin/Freepik

Na koniec dnia w poniedziałek (23 września) bez prądu pozostawało 1738 odbiorców; w szczytowym momencie było to prawie 80 tys. gospodarstw domowych – poinformowała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że na sprzątanie po powodzi przekazanych zostanie 46 mln zł ze środków WFOŚiGW .

– Pierwszy obszar naszych działań to oczywiście podłączenie i dostawy energii elektrycznej. W tym zakresie, według ostatniego raportu na koniec dnia wczorajszego bez prądu pozostaje 1738 odbiorców. W szczytowym momencie to było prawie 80 tys. gospodarstw domowych

– powiedziała we wtorek podczas posiedzenia rządu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. 

Poinformowała, że „nadal największy problem stanowi w tym zakresie województwo dolnośląskie”. Dodała, że operatorzy i dystrybutorzy energii skierowali tam jednak dodatkowe środki, aby naprawiać szkody i podłączać gospodarstwa domowe do sieci. 

– W trzech województwach – opolskie, dolnośląskie, śląskie – z oszczędności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiliśmy dotacje dla samorządów na zakup takich pierwszych do sprzątania elementów jak agregaty, pompy, osuszacze, ale także, by (…) przywrócić wodę do picia, drobne naprawy, zanim trafią środki na odbudowę

– powiedziała szefowa resortu klimatu.

Dodała, że wygospodarowano na ten cel 46 mln zł i będą to środki bezzwrotne. 

Hennig-Kloska przekazała również, że zalanych zostało 27 przepompowni ścieków, 20 oczyszczalni ścieków oraz osiem stacji paliw.

– Obiekty oczywiście zostały zabezpieczone i są stale monitorowane przez służby środowiskowe

– powiedziała.

Dodała, że Państwowa Służba Geologiczna wprowadziła stan zagrożenia hydrogeologicznego na okres od 17 do 30 września dla województw dolnośląskiego i opolskiego oraz południowych części województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Exit mobile version