piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna LUBUSKIE

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Karolina Kamińska Karolina Kamińska
2024-09-18 19:09
FOTO: archiwum prywatne K.Filmanowicz

FOTO: archiwum prywatne K.Filmanowicz

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Nie żyje znany polski wokalista Felicjan Andrzejczak. Muzyk był najbardziej kojarzony z zespołem Budka Suflera, z którym występował w latach 80.Felicjan Andrzejczak współpracował  także z Radiem Zachód. Od lat związany był z Ziemią Lubuską. Miał 76 lat.

Krzysztof Cugowski napisał w mediach społecznościowych:

– Kochany Felku, Przyjacielu jeszcze chwilę temu razem staliśmy na scenie. Nie mam słów, żeby Cię pożegnać. Odpoczywaj w spokoju. Serce pęka. Droga Rodzino przyjmij moje kondolencje.

Dalsza część tekstu pod postem

Felicjan Andrzejczak  to muzyk, wokalista, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarzy. Od lat mieszkał w Świebodzinie. Występował w Teatrze Na Targówku, można go było  usłyszeć w Teatrze Rampa w Warszawie oraz gościnnie w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Dwa lata temu Felicjan Andrzejczak, odwiedzając studio  Radia Zachód opowiadał jak wiele muzycznego dzieje się w jego życiu: nowy singiel, płyta koncertowa, mnóstwo koncertów i ciągłe spotkania z fanami:

Felicjan Andrzejczak kochał śpiewanie. Jak zaznaczał jego głos ciągle brzmiał tak samo. 

Felicjan Andrzejczak uczcił nasz radiowy jubileusz w wyjątkowy sposób. Tworząc piosenkę specjalnie dla naszej rozgłośni. 

Utworem „Peron łez”, zdobył wyróżnienie na koncercie premier podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Kilka lat później zaśpiewał „Trzeci akt”, za który otrzymał Złotą paterę z bursztynem. Trzy kultowe już utwory – „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Czas ołowiu” i „Noc komety” – to efekt współpracy z Budką Suflera.

Znakiem rozpoznawczym Andrzejczaka, podczas występów w Budce Suflera w latach 1982 – 1983, był charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos. To właśnie dzięki niemu jego wykonania piosenek zespołu przeszły do historii. Po odejściu z Budki Suflera kontynuował karierę solową, wydając wiele płyt 

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec i Wydział Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Karierę muzyczną rozpoczął w 1971 r. występem, z zespołem C-4011, na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów. Za wykonanie piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” otrzymał trzecią nagrodę. W kolejnych latach występowała na różnych festiwalach i konkursach, m.in. w Zielonej Górze i Toruniu. W 1979 r. dostał się do koncertu „Premier” na XVII festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie. Po występie w Opolu nawiązał współpracę z Polskim Radiem. W latach 1979 – 1980 współpracował z warszawskim Teatrem Rampa na Targówku. W 1981 r. wystąpił w musicalu „Wielki świat” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

W latach 1982 – 1983 był wokalistą Budki Suflera i mimo licznych innych dokonań, w powszechnej pamięci zapisał się wyjątkowymi wykonaniem piosenek „Jola, Jolka pamiętasz”, „Czas ołowiu” czy „Noc komety”. 

Po odejściu z Budki Suflera kontynuował karierę solową, okazjonalnie tylko pojawiał się na koncertach Budki Suflera. Jako solista wydał kilka albumów, m.in. „Świat miłować” (1997), „Zauroczenia” (2002), „Na prowincji” (2006), „Biegnę jak maratończyk” (2009), „Czas przypływu” (2014). 

Na oficjalnej stronie zespołu Budka Suflera napisano:

– Urodził się w 1948 r. Rodowity wielkopolanin. W latach 70. wykonywał m.in. utwory Czesława Niemena i wystąpił w Opolu z piosenką „Peron łez”. W Budce Suflera śpiewał krótko, bo tylko niecały rok i zaledwie w trzech utworach. Ale za to jakich! Jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym giga-przebojem „Jolka, Jolka pamiętasz”. A także – w nieco mniejszym stopniu – z „Czasem ołowiu” i „Nocą komety”. Po rozstaniu z Budką wydał wiele płyt solowych z repertuarem poprockowo-romantycznym”.

Tagi:

Czytaj również

Maja Nowak w swoim biurze poselskim w Zielonej Górze (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Maja Nowak już nie jest wiceministrą. „Do wyborów może wydarzyć się wiele”

26 czerwca 2026

Maja Nowak, posłanka Polski 2050 z województwa lubuskiego, zrezygnowała z funkcji wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocniczki rządu...

lubuska policja
LUBUSKIE

Wzmożone patrole policyjne na wakacje. Uważajcie na drogach

26 czerwca 2026

Więcej policjantów na lubuskich drogach. Będą dbać o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wakacje.  Dzisiaj oficjalnie rozpoczęły się wakacje. Dla dzieci to...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Akcja „Bezpieczny przejazd” w Przylepie [ZDJĘCIA]

26 czerwca 2026

Służby mundurowe przypominają o zasadach bezpieczeństwa przy torowisku. W piątek na przejeździe kolejowym w Przylepie odbyła się akcja "Bezpieczny przejazd". ...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański pałac zaprasza na wakacyjne imprezy

26 czerwca 2026

Na czas letniego odpoczynku od nauki Żagański Pałac Kultury przygotował dla dzieci i młodzieży wiele ciekawych propozycji. Są też eventy...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

26 czerwca 2026

Rusza termomodernizacja budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Inwestycja kosztuje 23 miliony złotych. Żarskie starostwo powiatowe otrzymało na...

fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

25 czerwca 2026

Kolejna nowoczesna pracownia została otwarta w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mowa o gabinecie elektrofizjologii, w którym lekarze będą przeprowadzać...

najnowsze z Lubuskiego

Smocze Łodzie ponownie opanują Wartę. Trwają zgłoszenia. 

Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

Wizyta w nowosolskim sądzie

1 lipca wystartuje Lato Muz Wszelakich 2.6

Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

Nowy trener w Lubuszaninie

Pielgrzymka rolników do Częstochowy

Wakacje dla uczniów i nauczycieli

Jubileusz OSP w Witkowie

Maja Nowak już nie jest wiceministrą. „Do wyborów może wydarzyć się wiele”

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj