Premier: przed nami krytyczna noc. RCB wydaje kolejne ostrzeżenia

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Premier Donald Tusk wziął udział o godz. 18 w odprawie ze służbami w Nysie w związku z aktualną sytuacją powodziową. „Przed nami krytyczna noc, konieczna pełna mobilizacja” – napisał w mediach społecznościowych.

O udziale premiera w odprawie poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. 

– Strażacy, żołnierze, policjanci, samorządowcy i wszystkie służby państwowe zaangażowane na sto procent w walce z powodzią. W drodze na Śląsk Opolski odbieram meldunki od dowodzących akcjami, za chwilę w Nysie odprawa. Przed nami krytyczna noc, konieczna pełna mobilizacja

– napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Od kilkunastu godzin na południu województwa opolskiego pogarsza się sytuacja powodziowa. W Głuchołazach i Morowie (powiat nyski) ewakuowano część mieszkańców z zagrożonych zalaniem domostw. Ewakuacji części mieszkańców nie wyklucza wójt gminy Branice, przez którą przepływa rzeka Opawa.

RCB ostrzega przed deszczem i burzami w nocy z soboty na niedzielę (14/15 września)

Dziś i jutro (14 i 15 września) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie – ostrzegło RCB. Ostrzeżeniem objęci są mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i części powiatów województwa mazowieckiego.

Ostrzeżenie RCB brzmi:

– Uwaga! Dziś i jutro (14/15.09) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie.

Dalsza część tekstu pod tweetem

SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców przebywających na terenie województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego oraz 10 powiatów województwa mazowieckiego (białobrzeskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, Radomia, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, grójeckiego i garwolińskiego). 

RCB przypomina, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne. 

RCB zwraca uwagę, by uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu. 

Wskazano również, by w przypadku zagrożenia podtopieniem słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji; przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku; zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany; pojazdy z terenu posesji przeparkować w niezagrożone miejsca; zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem. 

RCB przypomniało, że w przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Exit mobile version