Dwaj kajakowi mistrzowie świata z Gorzowa!

Dwaj kajakowi mistrzowie świata z Gorzowa! Radio Zachód - Lubuskie

Dwa mistrzostwa świata dla gorzowskich kajakarzy na mistrzostwach świata  w Samarkandzie w Uzbekistanie!

Kanadyjkarz Wiktor Głazunow z AZS-u AWF-u Gorzów zdobył złoty medal w C1 na 5000 metrów. W finale wyprzedził Mołdawianina Sergheia Tarnovschiego i Węgira Adolfa Balazsa.

Złoto również ma też Oleksii Koliadych z Admiry Gorzów. Mistrzostwo wywalczył w kanadyjkach jedynkach na 200 metrów . Wyprzedził na mecie Hiszpana Pablo Granę, a trzeci był Gruzin Zaza Nadiradze.

Na 5 miejscu w finale kajakowej czwórki mieszanej na 500 metrów bieg skończyła polska osada z Julią Olszewską z AZS-u AWF-u Gorzów w składzie.

Na mistrzostwach rywalizacja toczyła się jedynie w konkurencjach nieolimpijskich.

Trzy medale polskiej reprezentacji

Trzy medale zdobyli polscy reprezentanci w uzbeckiej Samarkandzie w mistrzostwach świata w kajakarstwie w konkurencjach nieolimpijskich. Złote wywalczyli kanadyjkarze – Oleksii Koliadych triumfował w jedynce na 200 m, a Wiktor Głazunow wygrał w C1 5000 m.

Mistrzostwa świata w kajakarstwie rozgrywane w roku olimpijskim mają nieco ograniczoną formułę i mniejszy prestiż. W regatach zawodnicy startują tylko w konkurencjach, które nie są w programie olimpijskim (na igrzyskach jest ich 10). Polska do Uzbekistanu wysłała dziewięcioosobową reprezentację, ale nie zabrakło w niej olimpijczyków z Paryża. O medale rywalizowali Stepun, Przemysław Korsak i Wiktor Głazunow.

Koliadych po raz kolejny potwierdził, że należy do czołówki jedynkarzy na najkrótszym dystansie. Kanadyjkarz Admiry Gorzów Wlkp. po emocjonującym finiszu pokonał o 0,42 sekundy Hiszpana Pablo Granę.

W trzech konkurencjach startował Głazunow, szósty zawodnik IO w Paryżu w jedynce na 1000 m. W Uzbekistanie wystąpił w jedynce na 500 m i w silnie obsadzonej stawce był piąty. Z kolei w duecie z Koliadychem nie ukończył biegu w dwójce na 1000 m. Na zakończenie regat Głazunow w stanął do rywalizacji jedynkarzy na pięć kilometrów i wygrał z dużą, bo blisko 16-sekundową przewagą nad Mołdowianinem Sergheiem Tarnovschi’m.

Stepun, który na igrzyskach startował w dwójce na 500 m, swoich sił spróbował w jedynce na 200 m. W tej konkurencji kajakarz AZS AWF Poznań wywalczył w tym roku srebrny medal mistrzostw Europy. W Samarkandzie także był drugi – w finale musiał uznać wyższość jedynie Portugalczyka Messiasa Baptisty. Stepun zaledwie 15 minut po swoim starcie wystąpił jako szlakowy czwórki mieszanej w składzie z Korsakiem, Justyną Iskrzycka i Julią Olszewską. Polacy zajęli piąte miejsce, a triumfowali Białorusini startujący pod neutralną flagą.

Blisko zajęcia miejsca na podium był kajakarz Sławomir Witczak, który był czwarty w finale K1 500 m. Polak miał jednak wyjątkową silną konkurencję, bowiem wyścig wygrał Czech Josef Dostal przed Portugalczykiem Fernando Pimentą, a trzeci był Białorusin Uladzislau Krawiec.

Bez powodzenia rywalizowały kajakarki, które nie znalazły się w kadrze na igrzyska. Iskrzycka, która regularnie sięgała po medale w jedynce na 1000 m, niespodziewanie przypłynęła na ostatniej pozycji w przedbiegu i odpadła z rywalizacji. Katarzyna Kołodziejczyk odpadła w półfinale K1 200 m, podobnie jak w dwójce na 200 m w duecie z Sandrą Ostrowską.