Rozpoczęła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie – poinformowała w sobotę (24 sierpnia) Kancelaria Prezydenta RP. W Kijowie Duda złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę.
KPRP napisała na platformie „X”, że „rozpoczęła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie”. Dodała, że prezydent bierze udział w obchodach 33. rocznicy Niepodległości Ukrainy.
Do wpisu na „X” dołączono też nagranie z powitania polskiego prezydenta w Ukrainie.
Dalsza część tekstu pod tweetem
#Kijów | Rozpoczęła się wizyta Prezydenta @AndrzejDuda w Ukrainie.
W 33. rocznicę Niepodległości Ukrainy Prezydent RP bierze udział w obchodach. pic.twitter.com/KCBFqnMhug
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 24, 2024
Pierwszym punktem wizyty polskiego prezydenta – jak wynika z wpisów zamieszczonych przez KPRP – było złożenie w Kijowie kwiatów pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę.
Sobotnia (24 sierpnia) wizyta polskiego prezydenta w Kijowie to piąta od początku rosyjskiej inwazji – 24 lutego 2022 r.
W ostatnich trzech latach prezydent Duda kilkukrotnie odwiedził Kijów. Wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą pojawił się w ukraińskiej stolicy 23 lutego 2022 roku – w przeddzień rosyjskiej agresji.
– Dziś wspólnie z prezydentem Litwy przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i narodem ukraińskim; apelujemy do Rosji o pokój i spokój
– mówił wtedy prezydent, nawiązując do agresywnej polityki Rosji bezpośrednio poprzedzającej inwazję na Ukrainę.
Już po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Duda, Nauseda oraz prezydent Łotwy Egils Levits i Estonii Alar Karis ponownie udali się do Kijowa 13 kwietnia 2022 roku. Była to pierwsza wizyta zagranicznych głów państw w Kijowie po rosyjskim ataku. Prezydenci spotkali się z Zełenskim, odwiedzili wtedy wyzwolone przez siły ukraińskie podkijowskie miejscowości: Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.
Ponownie polski prezydent odwiedził Kijów 22 maja 2022 roku, wygłosił wtedy orędzie w ukraińskiej Radzie Najwyższej jako pierwszy zagraniczny przywódca od początku inwazji.
– Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu
– oświadczył wtedy Duda.
Kolejny raz Duda odwiedził Kijów w sierpniu 2022 r. na zaproszenie Zełenskiego, wziął udział m.in. w spotkaniu Platfromy Krymskiej – forum przywódców działających na rzecz odzyskania przez Ukrainę kontroli nad okupowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim.
– Krym był i jest taką samą częścią Ukrainy, jak Gdańsk albo Lublin są częściami Polski, jak Nicea jest częścią Francji, Kolonia jest częścią Niemiec, jak Rotterdam jest częścią Holandii
– mówił wtedy polski prezydent.
Andrzej Duda wraz z Nausedą odwiedził również Kijów pod koniec czerwca 2023 roku, niedługo przed lipcowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie.
– Polska i Litwa czynią wszystko, by lipcowy szczyt NATO w Wilnie przyniósł klarowną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu
– zadeklarował wtedy prezydent po spotkaniu z Zełenskim.
– Na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie powinna zostać otwarta droga Kijowa do członkostwa w Sojuszu; rozmawialiśmy o tym z prezydentami Zełenskim i Dudą i jak zawsze zgodziliśmy się, że Ukraina stanie się członkiem NATO
– zaznaczył prezydent Litwy.
Czytaj także:
Zełenski: chory dziad z Placu Czerwonego nie będzie dyktował Ukrainie „czerwonych linii”
Chory dziad z Placu Czerwonego, nieustannie straszący wszystkich czerwonym guzikiem, nie będzie nam dyktował swoich "czerwonych linii"; Ukraina i Ukraińcy będą sami decydować o tym, jak żyć, jaką drogą...
Czytaj więcejDetails