piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Spór o zyski Orlenu. Nakłady inwestycyjne w 2024 r. o ok. 9 proc. niższe

PAP PAP
2024-08-22 16:00
Fot. x.com/GrupaORLEN

Fot. x.com/GrupaORLEN

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Orlen planuje, że nakłady inwestycyjne w 2024 r. wyniosą 35,3 mld zł i będą o blisko 9 proc. niższe niż we wcześniejszych planach – poinformował w czwartek prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Dodał, że mimo niższych nakładów fronty inwestycyjne pozostają bez zmian.

– Nie ograniczamy inwestycji, ale wykonujemy je racjonalnie i bezpiecznie” – oświadczył Fąfara na konferencji wynikowej. – Osiągamy te same cele przy niższych wydatkach

– dodał. 

Z zaprezentowanych danych wynika, że tegoroczne wydatki rozwojowe Orlenu będą niższe o 1,5 mld zł, a utrzymaniowe – o 1,8 mld zł. Wszystko przy utrzymaniu frontu prac – zaznaczył Fąfara. 

Jak dodał, wszystko wskazuje na to, że w II półroczu tego roku Orlen nie zostanie obciążony tzw. odpisem gazowym, który w pierwszym półroczu wyniósł 15,4 mld zł. To – zdaniem prezesa – oznacza, że koncern będzie miał więcej pieniędzy na działalność rozwojową.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Do sytuacji odniósł się na platformie X były prezes Orlenu Daniel Obajtek

– Pół roku paraliżu decyzyjnego, zwalniania około tysiąca doświadczonych menadżerów i pracowników, ciągłych audytów i szukania pseudoafer w Grupie Orlen to: Wynik netto za II kwartał 2024 na MINUSIE!? minus 34 mln zł vs 6 mld zł na plusie za II kwartał 2023!? (Półrocze 2024 vs półrocze 2023): SPADEK przychodów o 43 mld zł, SPADEK zysku netto o 12,7 mld zł, SPADEK EBITDA o 15,8 mld zł

– napisał.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Pół roku paraliżu decyzyjnego, zwalniania około tysiąca doświadczonych menadżerów i pracowników, ciągłych audytów i szukania pseudoafer w @GrupaORLEN to:

Wynik netto za II kwartał 2024 na MINUSIE!?
minus 34 mln zł vs 6 mld zł na plusie za II kwartał 2023!?

(półrocze 2024 vs…

— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) August 22, 2024

Obajtek zwrócił uwagę na jeszcze jedną ciekawą rzecz.

– W sprawozdaniu finansowym opieracie się na decyzjach podejmowanych jeszcze przeze mnie i mój Zarząd, w tym: ??zbudowanie ORLEN Austria,??nabycie udziałów Kufpec Norway,??zakup farm wiatrowych, ??zakup instalacji fotowoltaicznych

– wskazał europoseł.

– Ale?? Na detalu – ZYSK, ponad 500 mln zł. To już wiecie, dlaczego paliwo nie jest po 5,19 ??. Uśmiechnięta Polska

 – podsumował Daniel Obajtek.

Propaganda w prezentacji wyników @GrupaORLEN lepsza niż w @FaktyTVN.

Już kolejny raz słyszę, że Prezes koncernu będzie przywracał ład korporacyjny, tak, jakby do tej pory tego ładu nie było. Mówi o sprzedaży Polska Press i zmianach dla Orlen Paczka i Ruch, tak, jakby to miało… https://t.co/acIEMIrVOB

— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) August 22, 2024

Brak odpisu gazowego w II połowie roku poprawi wyniki koncernu

Zarząd Orlenu przewiduje, że brak konieczności przekazania tzw. odpisu gazowego w II połowie roku poprawi wyniki koncernu. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zapowiedział, że do grudnia zapadnie decyzja o przyszłości projektu Olefiny III, który nazwał „pułapką”.

Zgodnie z opublikowanymi wynikami za II kwartał i I połowę roku, zysk netto Grupy Orlen za sześć miesięcy tego roku wyniósł 2 mld 761 mln zł i był niższy o 12 mld 729 mln zł niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł w II kwartale 11,3 mld zł, więcej o 8 proc. rok do roku.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Prezes zarządu Ireneusz Fąfara podczas prezentacji wyników #ORLEN2Q24: w tym kwartale udowodniliśmy, że wzmocnienie kompetencji zarządczych już w krótkim terminie może wspierać wyniki. W trudniejszym otoczeniu wypracowaliśmy ponad 11 mld zł oczyszczonego wyniku EBITDA LIFO pic.twitter.com/baHeFe6iJO

— ORLEN (@GrupaORLEN) August 22, 2024

 

Jak jednak przypomniał w czwartek (22 sierpnia) na konferencji wynikowej prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, wskaźnik EBITDA LIFO jest obciążony odpisem gazowym, który w II kwartale wyniósł 7,7 mld zł, a w całym półroczu – 15,4 mld zł. W II półroczu odpisu ma nie być, zatem będzie więcej pieniędzy na działalność rozwojową – ocenił Fąfara. Z kolei wiceprezes ds. finansowych Magdalena Bartoś zauważyła, że w II kwartale 2024 r. Orlen dostał 1,4 mld zł rekompensat za sprzedaż energii po regulowanych cenach, podczas gdy w tym samym okresie roku 2023 były to 4 mld zł. 

Odpis obciążył wyniki segmentu „wydobycie”, który zanotował EBITDA na poziomie minus 3,9 mld zł. Gdyby nie ten odpis, segment wydobycia zanotowałby dodatni wynik operacyjny – zaznaczyła wiceprezes Bartoś. 

– Wyniki dowodzą, że wzmocnienie kompetencji zarządczych przynosi efekty. Firma potrafi generować dobre wyniki, mimo niesprzyjającego otoczenia

– ocenił Fąfara.

Jak wyliczał, marże rafineryjne spadły, otoczenie jest niesprzyjające, petrochemia przeżywa najtrudniejszy moment w ciągu kilku ostatnich dekad, spadają ceny surowców i produktów.

– Negatywny wpływ spadku cen udało się zrekompensować istotnym wzrostem w detalu

– podkreślił. 

Jak dodał prezes, koncern zakłada, że trendy będą wspierać odbicie gospodarcze w regionie. Wskazał, że w II kwartale sprzedaż gazu do dużych odbiorców przemysłowych w Polsce wzrosła o 23 proc.

– Spodziewamy się lepszej EBITDA za sprawą braku odpisu gazowego. Zakładamy stabilne poziomy w detalu i petrochemii, ale trudniejsze półrocze dla rafinerii w związku ze spadkiem marż rafineryjnych

– powiedział Fąfara. 

Przypomniał, że koncern racjonalizuje wydatki inwestycyjne, które w tym roku powinny być niższe o ok. 9 proc. od zakładanych i mają wynieść 35,3 mld zł.

– Nie ograniczamy inwestycji, ale wykonujemy je racjonalnie i bezpiecznie. (…) Osiągamy te same cele przy niższych wydatkach

– dodał.

Z zaprezentowanych danych wynika, że tegoroczne wydatki rozwojowe Orlenu będą niższe o 1,5 mld zł, a utrzymaniowe – o 1,8 mld zł. Wszystko przy utrzymaniu frontu prac – zaznaczył Fąfara. 

Prezes Orlenu oświadczył też, że zarząd chce do momentu prezentacji nowej strategii, co jest planowane na grudzień, podjąć decyzję o przyszłości projektu Olefiny III w Płocku. Jak przypomniał, planowane nakłady inwestycyjne na Olefiny III rosły stopniowo od 8 mld zł w 2018 r. do 25 mld zł w 2023 r. Dodatkowo okazało się, że instalacja będzie o jedną trzecią mniej efektywna niż w pierwotnych planach – zaznaczył. 

– Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen, ale i na całą polską gospodarkę – oświadczył prezes Fąfara. – Projekt był źle przygotowany. Zarząd stoi przed decyzją co dalej

– stwierdził Fąfara.

Jak podkreślił, zarząd ma do wyboru: albo inwestycje zatrzymać po wydaniu 12 mld zł, płacąc dodatkowo m.in. kary, albo zoptymalizować, znajdując synergie z istniejącą instalacją Olefiny II, albo kontynuować w dotychczasowej formie.

– W Europie od 20 lat nie buduje się takich instalacji jak Olefiny III. Energia jest zbyt droga, aby osiągać sensowny zysk na produkcji

– oceniał prezes Orlenu. 

Z kolei do końca września koncern planuje na nowo ułożyć relacje z partnerem w projekcie małych reaktorów jądrowych SMR i podpisać stosowną umowę. Partnerem Orlenu w projekcie SMR jest prywatny Synthos. Jak poinformował Fąfara, Orlen pogłębia wiedzę na temat wybranej technologii jądrowej (BWRX-300 – PAP), ale jednocześnie prowadzi z partnerem negocjacje w sprawie zmiany umowy i ułożenia na nowo relacji. Te negocjacje „nie są łatwe, bo w przeszłości nie zadbano o właściwe ułożenie relacji.(…) Jeśli osiągniemy porozumienie, podjęliśmy decyzję, że pierwsza lokalizacja SMR będzie we Włocławku” – zaznaczył. Lokalizacja ta znajduje się obok należących do Orlenu zakładów Anwil. 

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.

Czytaj także:

Fot. PAP
KRAJ I ŚWIAT

Zawiadomienia o naruszaniu praw pracowniczych i utrudnianiu kontroli na budowie kompleksu Olefiny III w Orlenie

21 sierpnia 2024

Do prokuratury w Płocku wpłynęły zawiadomienia o naruszaniu praw pracowniczych obcokrajowców zatrudnionych przy budowie kompleksu Olefiny III w Orlenie i o utrudnianiu kontroli. Zarzuty dotyczą podwykonawców. W sprawie zostaną...

Czytaj więcejDetails
Tagi: wynikzyskiprezes orlenu ireneusz fąfaragospodarkapkn orlendaniel obajtekpaliwostraty

Czytaj również

Fot. PAP/EPA/SAM WASSON
KRAJ I ŚWIAT

Półmetek mundialu za nami. Rekord bramek i niesamowite występy gwiazd

25 czerwca 2026

Dotychczas rozegrano 54 z 104 meczów, jakie tym roku są potrzebne do wyłonienia piłkarskiego mistrza świata, więc turniej w USA,...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Iran chce zarobić miliardy na opłatach za ruch w cieśninie Ormuz

25 czerwca 2026

  Iran chce zarobić miliardy dolarów na opłatach za przepływ statków przez cieśninę Ormuz - napisał w czwartek (25 czerwca) dziennik „Wall Street Journal”. Stany Zjednoczone wykluczają taką...

Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda (P), prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak (C) i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny (L). Fot. PAP/Tomasz Gzell
KRAJ I ŚWIAT

Afera w warszawskim szpitalu. Minister zdrowia zabrała głos

25 czerwca 2026

Chcemy zlikwidować kominy płacowe. Musimy stworzyć dialog, w którym będzie to możliwe - powiedziała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. Dodała, że...

Fot. ORLEN/FB
KRAJ I ŚWIAT

W piątek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w czwartek; cena diesla wzrośnie

25 czerwca 2026

W piątek (26 czerwca) litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii....

Fot. PAP/Albert Zawada
KRAJ I ŚWIAT

Nowy sondaż. Ocena rządu w czerwcu

25 czerwca 2026

W czerwcu rząd popiera 32 proc. Polaków, 42 proc. jest mu przeciwnych, a 23 proc. deklaruje wobec niego obojętny stosunek...

fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

25 czerwca 2026

Kolejna nowoczesna pracownia została otwarta w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mowa o gabinecie elektrofizjologii, w którym lekarze będą przeprowadzać...

najnowsze z Lubuskiego

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

Za nami XIV Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj