Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje o egzaminach w roku szkolnym 2024/2025, w tym harmonogram ich przeprowadzenia. Zgodnie z nim, egzamin ósmoklasisty wiosną 2025 r. przeprowadzony będzie w dniach 13-15 maja, a matury w dniach 5-24 maja.
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja: 13 maja (wtorek) przeprowadzony zostanie egzamin z języka polskiego, 14 maja (środa) – z matematyki, 15 maja (czwartek) – z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca.
Wyniki egzaminów CKE opublikuje 4 lipca. W tym samym dniu uczniowie poznają swoje indywidualne wyniki, otrzymają też zaświadczenia o wynikach.
Matury, w sesji głównej, przeprowadzone zostaną w dniach 5-24 maja. Sesję egzaminów pisemnych zaplanowano w dniach 5-22 maja, a ustnych od 9 do 24 maja.
Egzaminy pisemne będę rozpoczynać się o godzinie 9.00 i o 14.00.
Egzaminy pisemne rozpoczną się 5 maja (poniedziałek) o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.
6 maja (wtorek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.
7 maja (środa) będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego), po południu o godz. 14.00 będzie egzamin z matematyki w języku obcym zdawany na poziomie podstawowym przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, a o godz. 15.35 – egzamin z geografii w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
8 maja (czwartek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z historii muzyki. 9 maja (piątek) rano będzie egzamin z biologii, a po południu z filozofii.
12 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 13 maja (wtorek) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 14 maja (środa) rano będzie egzamin z informatyki, po południu będzie egzamin z historii sztuki. 15 maja (czwartek) rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych zdawane na poziomie podstawowym. 16 maja (piątek) rano będzie egzamin z chemii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
19 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 20 maja (wtorek) rano będzie egzamin z fizyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 21 maja (środa) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 22 maja (czwartek) przeprowadzone będą egzaminy zdawane w językach obcych przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych: godz. 9.00 egzamin z chemii, godz. 10.35 – z fizyki, godz. 12.10 – z biologii, godz. 13.45 – z historii.
Egzaminy ustne przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.
Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została w dniach 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 9-11 czerwca.
Wyniki matur CKE opublikuje 8 lipca. W tym samym dniu maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki, otrzymają też świadectwa maturalne.
Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia: 19 sierpnia będą poprawkowe egzaminy pisemne, a 20 sierpnia poprawkowe egzaminy ustne.
Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 10 września.
CKE 10 września ma opublikować pełne wyniki matur, uwzględniające sesję główną majową, dodatkową czerwcową i poprawkową sierpniową.
68 tematów na liście zadań jawnych na ustną maturę z polskiego w 2025 r.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała we wtorek (20 sierpnia) listę jawnych zadań na egzamin ustny z języka polskiego w 2025 r. Zawiera on 68 tematów.
Na egzaminie ustnym z języka polskiego, przeprowadzanym według nowej formuły (tzw. formuła 2023), maturzysta losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich dotyczy lektury obowiązkowej – to pytanie z ogłoszonej przez CKE grupy zadań jawnych. Drugie zadanie związane jest z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego. To zadanie z grupy zadań niejawnych.
Na opublikowanej we wtorek (20 lipca) liście zadań jawnych, które będą obowiązywać na maturze wiosną 2025 r. znalazło się 68 tematów. Lista nie uległa zmianie względem projektu komunikatu CKE ogłoszonego w lipcu br.
Najwięcej tematów na liście dotyczy „Lalki” Bolesława Prusa – jest ich siedem. Sześć dotyczy „Dziadów III części” Adama Mickiewicza, pięć – „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Cztery zadania odnoszą się do: „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i „Roku 1984” George’a Orwella. Trzy zadania ustalono do: „Biblii” (fragmenty), „Mitologii” Jana Parandowskiego (część I Grecja), „Makbeta” Wiliama Szekspira, „Dżumy” Alberta Camusa i „Tanga” Sławomira Mrożka. Dwa pytania są do: „Antygony” Sofoklesa, „Skąpca” Moliera, „Romantyczności” i wybranych ballad Adama Mickiewicza, „Ferdydurke” (fragmenty) Witolda Gombrowicza, „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Po jednym pytaniu jest do następujących tekstów: „Iliada” (fragmenty) Homera, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” (fragmenty), „Pieśń o Rolandzie” (fragmenty), Ignacy Krasicki – wybrana satyra, „Potop” (fragmenty) Henryka Sienkiewicza, „Chłopi” (fragmenty) Władysława Reymonta, „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego, „Góra +Edek+” Marka Nowakowskiego, „Miejsce” Andrzeja Stasiuka, „Profesor Andrews w Warszawie” Olgi Tokarczuk i „Podróże z Herodotem” (fragmenty) Ryszarda Kapuścińskiego.
CKE opublikowała we wtorek także listy jawnych zadań na egzaminy ustne z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, czeskiego, hebrajskiego, litewskiego, ukraińskiego oraz niemieckiego jako języka mniejszości) oraz z języka kaszubskiego i języka łemkowskiego.
Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana „odchudzona” o około 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego, w której opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym – każdy przedmiot jest opisany osobno. Uszczuplenie dotyczy także treści podstawy programowej języka polskiego.
Uszczuplona została też lista lektur. Część tytułów wykreślono. Na liście lektur uzupełniających pojawiły się nowe. Kilka pozycji, które do tej pory uczniowie musieli czytać w całości, teraz będą czytać we fragmentach. Część tytułów do tej pory obowiązkowych na poziomie podstawowym została przeniesiona do lektur na poziomie rozszerzonym. W związku z tym konieczna jest rewizja listy pytań jawnych na maturę z polskiego.
Na liście zadań jawnych na egzamin ustny z języka polskiego obowiązującej na maturze wiosną 2024 r. było 110 tematów.
24 tys. maturzystów zadeklarowało przystąpienie do pisemnych egzaminów poprawkowych
Blisko 24 tys. maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, zadeklarowało chęć przystąpienia we wtorek do pisemnych egzaminów poprawkowych, w tym niemal 17 tys. – z matematyki, 3,4 tys. – z języka polskiego, a 3,5 tys. – z języków obcych – podała CKE.
Maturalne egzaminy poprawkowe w tym roku odbywają się 20 i 21 sierpnia. We wtorek były egzaminy pisemne, w środę będą egzaminy ustne.
Pisemne egzaminy poprawkowe rozpoczęły się o godzinie 9. Egzamin z języka polskiego trwał 240 minut, z matematyki – 180 minut, z języków obcych – 120 minut.
Deklaracje przystąpienia do poprawkowego egzaminu ustnego złożyło 1,8 tys. maturzystów, tegorocznych absolwentów.
Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych mają też obowiązkowy egzamin pisemny i ustny z tego języka.
Maturzyści muszą też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego.
Na początku lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że maturę w tym roku zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, zaś 10,4 proc. abiturientów nie zdało jednego obowiązkowego egzaminu i ma prawo do poprawki w sierpniu.
Aby przystąpić 20 i 21 sierpnia do egzaminu poprawkowego, maturzyści musieli do 16 lipca złożyć pisemne deklaracje w swojej szkole. Wyniki poprawkowych egzaminów poznają 10 września. Tego samego dnia CKE ogłosi pełne wyniki egzaminu maturalnego, zawierające wyniki egzaminów przeprowadzonych w sesji głównej – majowej, dodatkowej – czerwcowej i poprawkowej – sierpniowej.
Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawić wyniki dopiero za rok.
Polecamy
Druga edycja „Sience Camp – Nauka dla Zdrowia”
Trwają przygotowania do kolejnej edycji wydarzenia pod nazwą "Sience Camp (czyt. sajens kamp) - Nauka dla Zdrowia". To obóz sportowo...
Czytaj więcejDetails