Natalia Kaczmarek brązową medalistką igrzysk w Paryżu

Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Natalia Kaczmarek czasem 48,98 zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 m. Wygrała Marileidy Paulino z Dominikany, która poprawiła rekord olimpijski na 48,17. Srebro dla Salwy Eid Naser z Bahrajnu – 48,53.

Natalia Kaczmarek jest drugą polską lekkoatletką, która zdobyła olimpijski medal w biegu na 400 metrów. W 1976 roku na tym dystansie triumfowała Irena Szewińska.

26-letnia Kaczmarek w finale na Stade de France uzyskała czas 48,98. Wygrała Marileidy Paulino z Dominikany, która poprawiła rekord olimpijski na 48,17. Srebro dla Salwy Eid Naser z Bahrajnu – 48,53.

Pierwszy raz w historii trzy zawodniczki w jednym biegu zeszły poniżej 49 sekund. Ponadto każda z ośmiu finalistek złamała barierę 50 s. Ostatnia Henriette Jaeger z Norwegii uzyskała czas 49,96.

To pierwszy medal polskich lekkoatletów w Paryżu, a siódmy biało-czerwonych. Na łączny dorobek składają się, poza krążkiem Kaczmarek, złoto Aleksandry Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, srebro kajakarki górskiej Klaudii Zwolińskiej w konkurencji K1 oraz brązy czwórki podwójnej wioślarzy, drużyny szpadzistek, tenisistki Igi Świątek oraz Aleksandry Kałuckiej we wspinaczce na czas. 

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk pogratulowali lekkoatletce. Podziękowania w mediach społecznościowych przekazał też wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Biegaczka zachwycała formą od początku roku. W styczniu podczas zgrupowania w RPA ustanowiła rekord kraju w biegu na 300 m – 35,52. Poprawiła także rekordy życiowe na 100 m – 11,54 oraz 200 m – 23,05. 

Na początku lipca poprawiła rekord Polski na 48,90, a w olimpijskim w finale uzyskała drugi czas w karierze. Taki sam rezultat miała 10 czerwca, gdy wygrała mistrzostwa Europy w Rzymie. 

Przed rokiem Kaczmarek wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w Budapeszcie, gdzie triumfowała Paulino. Reprezentantka Dominikany w stolicy Francji ponownie była najlepsza. 

Wicemistrzynią olimpijską została Eid Naser, która w 2019 roku wygrała MŚ w Dausze, ustanawiając rekord Azji – 48,14. To również trzeci wynik w historii światowej lekkoatletyki. Później jednak została zawieszona za doping i ominęły ją igrzyska w Tokio oraz kilka innych ważnych międzynarodowych imprez. 

Medale mają zapewnione także pięściarka Julia Szeremeta oraz siatkarze, którzy wystąpią w finale, więc zdobędą złoto lub srebro.

Kaczmarek: ten sezon mi udowodnił, że jestem zawodniczką kompletną

26-letnia Kaczmarek zdobyła swój trzeci medal olimpijski. Trzy lata temu w Tokio wywalczyła złoto w sztafecie mieszanej oraz srebro w sztafecie 4×400 m. Jest drugą polską lekkoatletką, która zdobyła olimpijski medal w biegu na 400 metrów. W 1976 roku w Montrealu na tym dystansie triumfowała Irena Szewińska. 

– Ten sezon mi udowodnił, że jestem zawodniczką kompletną. Jeszcze chyba do mnie nie dotrało co zrobiłam i osiągnęłam

– mówiła Kaczmarek. 

Podkreśliła, że od początku do końca zrealizowała założoną taktykę. 

– Mój trener Marek Rożej zawsze wszystko układa tak, żeby moja forma była jak najwyższa. Nigdy nie zrobiłby nic przeciwko mnie. Czasami się kłócimy, ale są to takie drobne sprzeczki

– powiedziała brązowa medalistka olimpijska.

Paryż – polskie medale (dokumentacja)

Natalia Kaczmarek zdobyła w Paryżu brąz igrzysk olimpijskich w biegu na 400 m. To siódmy medal uzyskany przez biało-czerwonych w stolicy Francji. 

Jedyną dotychczas polską mistrzynią olimpijską w Paryżu została Aleksandra Mirosław, która triumfowała we wspinaczce sportowej na czas. Trzecia w tej samej konkurencji była Aleksandra Kałucka

Ponadto na najniższym stopniu podium stanęły: drużyna szpadzistek, czwórka podwójna wioślarzy i tenisistka Iga Świątek

Medalowe konto Polaków otworzyła „srebrna” kajakarka górska Klaudia Zwolińska w konkurencji K1.

Polskie medale Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu:

ZŁOTY

Aleksandra Mirosław – wspinaczka sportowa na czas

SREBRNE

Klaudia Zwolińska – kajakarstwo górskie, K1

BRĄZOWE

Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik – szermierka,
szpada drużynowo

Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – wioślarstwo, czwórka podwójna

Iga Świątek – tenis ziemny

Aleksandra Kałucka – wspinaczka sportowa na czas

Natalia Kaczmarek – lekkoatletyka, bieg na 400 m

Exit mobile version