Czwórka czwarta

Polska osada K4 na 500 metrów w składzie z kajakarką AZS AWF Gorzów Anną Puławska zajęła 4. miejsce.

Biało-czerwonym do podium zabrakło o 0,24 sekundy. Polskie kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zajęły czwarte miejsce w finale konkurencji K4 500 m igrzysk olimpijskich.

W finale Polki przypłynęły za Nowozelandkami, Niemkami i Węgierkami. Jutro Puławska wraz z Karoliną Nają powalczą w półfinale K2 na 500 metrów.

Polki, brązowe medalistki igrzysk w Tokio, źle rozpoczęły wyścig i od samego początku miały sporą stratę do czołówki. W połowie dystansu były szóste, a mimo mocnego finiszu nie zdołały wyprzedzić Węgierek i uplasowały się na czwartej pozycji.

Triumfowały Nowozelandki, w składzie z Lisą Carrington, która zdobyła już szósty złoty medal olimpijski, a łącznie siódmy.

Kąkol: duży smutek, duże rozczarowanie

Ze startem kobiecej czwórce wiązano jedne z największych medalowych nadziei w polskiej ekipie. Podopieczne trenera Tomasza Kryka w ostatnich latach nie schodziły z podium światowych i europejskich zawodów. Po zajęciu czwartego miejsca wszystkie przeszły obok strefy dziennikarzy i nie chciały z nikim rozmawiać. Po interwencji obsługi igrzysk z drogi na parking przy torze kajakowym zawrócono najmniej doświadczoną Kąkol.

– Duży smutek, duże rozczarowanie… To słabe określenia, ale smutek na pewno dominuje

– powiedziała łamiącym się głosem Kąkol.

Podkreśliła, że Polki płynęły to, co miały wytrenowane, a odczucia z rozgrzewki i rozmów przed startem „były dobre”.

– Czy zadecydował początek? Siedząc jako trzecia nie widzę, co się dzieje. Nic nie widziałam, skupiłam się na swoim zadaniu. Nie wiem…” – urwała w połowie kolejnego zdania i dopowiedziała: „Widocznie świat robi start do wyścigu szybciej”.

– Popłynęłyśmy swoją taktykę, zostałyśmy przy niej, trzymałyśmy się jej. I cóż…”

– dodała.

– Liczyłyśmy jeszcze na mecie, że zobaczymy swoją osadę na trzecim miejscu, a nie rywalki. Tak jednak nie było

– powiedziała Kąkol.

Powstrzymując łzy dodała, że od trzech lat Polki stawały na podium i wygrały zawody rangi mistrzowskiej czy Pucharu Świata.