W zabytkowym pałacu w Iłowej rozpoczęły się kompleksowe badania konserwatorskie prowadzone przez naukowców z Torunia i Wrocławia.
Prace mają pomóc w przygotowaniu dokumentacji projektowej, która pozwoli przygotować się w przyszłości do rewitalizacji tego obiektu.
Jak podkreśla Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków, pochodzący z XVII wieku pałac Promnitzów w Iłowej to jeden z najciekawszych barokowych zabytków w naszym regionie.
– Jego zbadanie i szczegółowe rozpoznanie będzie więc niezwykle ważne dla przyszłości tego obiektu – dodaje:
Barbara Bielinis-Kopeć zaznacza, że do tej pory w województwie lubuskim nie prowadzono jeszcze badań konserwatorskich na tak szeroką skalę.
Jak zaznacza prace finansowane są ze środków centralnych i odbywać się będą pod nadzorem Narodowego Instytuty Konserwacji Zabytków:
Badania w zabytkowym pałacu w Iłowej, które potrwają do połowy przyszłego roku, mają charakter interdyscyplinarny i prowadzone są przez specjalistów z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Wrocławskiej.
Jak mówi Barbara Bielinis-Kopeć, od wyników ich badań może zależeć przyszłość obiektu i jego dalsze wykorzystanie:
Budowa pałacu w Iłowej rozpoczęła się w 1628 roku. Obiekt został rozbudowany w XVIII wieku przez Baltazara von Promnitza, a na przełomie XIX i XX wieku wzbogacił się o dodatkową kondygnację, mansardowy dach i neobarokową wieżę.
Po wojnie pałac przeznaczono na siedzibę szkoły średniej, która funkcjonuje tam do dziś.
Polecamy
Iłowianie bawiący się w teatr w ogólnopolskim konkursie
Z początkiem sierpnia Seniorzy z Iłowej wezmą udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów we Włocławku. Grupa aktorów „Teatru oficjalnie...
Czytaj więcej