Amerykańskie baterie Patriot w Polsce. Polska broń nie jedzie na Ukrainę

Fot. PAP

Fot. PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek (14 czerwca) w siedzibie NATO w Brukseli, że obecność amerykańskich baterii Patriot w Polsce została potwierdzona. Dodał, że polskie Patrioty nie wyjadą na Ukrainę. Poinformował również, że polska armia liczy już ponad 200 tys. żołnierzy.

Kosiniak-Kamysz wziął udział w dwudniowym spotkaniu szefów MON państw NATO w Brukseli, na którym ministrowie zajęli się przygotowaniami do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Waszyngtonie. Jest to ostatnie spotkanie na tym szczeblu przed planowanym szczytem Sojuszu. 

– Rozmawiałem z sekretarzem obrony narodowej USA Lloydem Austinem, który osobiście potwierdził obecność amerykańskich baterii Patriot w Polsce i że nic się w tej kwestii nie zmienia

– powiedział szef MON. 

Podkreślił, że także polskie baterie Patriot nie zostaną przekazane Ukrainie. Jak dodał w przestrzeni publicznej pojawiło się dużo nieprawdziwych informacji na ten temat.

– Są fake newsy, które ktoś próbuje rozsiewać

– dodał. 

Poinformował m.in., że Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku.

– Zabiegałem o to od samego początku, kiedy zostałem ministrem

– powiedział.

Przekazał też, że NATO będzie przejmować większą rolę w ochronie hubu w Rzeszowie, przez który trafia na Ukrainę duża część pomocy sprzętowej.

– To jest jeden z elementów przygotowania do szczytu w Waszyngtonie

– powiedział.

Jak dodał, NATO podjęło również decyzje w sprawie wzmocnienia dowództwa w Europie.

– Tu ważne zadania dla Szczecina, dla wielonarodowego korpusu północny-wschód w Szczecinie i dla tego dowództwa

– dodał polityk. 

Podkreślił też, że polska armia liczy już ponad 200 tys. żołnierzy.

– Zwiększa się nabór, zwiększamy środki dedykowane na uposażenie żołnierzy, żeby móc zwiększyć nabór. Chętnych do armii będzie bardzo dużo. Ten rok będzie rekordowy

– powiedział.

Dodał, że Polska ma jedną z najsilniejszych armii NATO w domenie lądowej. 

Poruszył też kwestię posiedzenie Rady NATO-Ukraina. Jak powiedział, w tym kontekście potwierdzona została „wstępnie zdolność” centrum analizy, edukacji i szkolenia NATO-Ukraina w Bydgoszczy.

– Na szczycie (w Waszyngtonie-PAP) będziemy chcieli potwierdzić gotowość operacyjną

– powiedział.

Dodał, ze NATO chce przejąć większą rolę w koordynacji działań na rzecz wsparcia dla Ukrainy, a Polska wspiera wszystkie propozycje szefa NATO Jensa Stoltenberga w tym zakresie. 

Kosiniak-Kamysz przekazał również, że w Brukseli odbył kilkanaście spotkań dwustronnych, m.in. z ministrem obrony Włoch. Jak powiedział, otrzymał od niego deklarację kontynuacji misji patroli powietrznych myśliwców włoskich (air policing) na polskim niebie. 

– Podpisałem również list intencyjny z ośmioma państwami tworzącymi Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju, w 25. rocznicę jego powstania. To kilkaset uczelni, najczęściej o charakterze wojskowym, z 60 państw, które wymieniają się doświadczeniami. Akademia Marynarki Wojennej reprezentuje Polskę w tym konsorcjum

– powiedział. 

Dodał, że rozmawiał też przedstawicielami państw bałtyckich na temat polskiej inicjatywy budowy Tarczy Wschód. Jak podkreślił, Polska chce realizować ten projekt w porozumieniu z państwami bałtyckimi, współpracując jednocześnie z Finlandią.

– Z każdym z moich rozmówców poruszałem temat tego, co dziś się dzieje na granicy polsko-białoruskiej

– powiedział, dodając, że informował o tym, iż na granicy pojawiają się grupy migrantów, które chcą zaatakować polskich strażników, żołnierzy oraz policjantów. 

Poinformował, że Wielka Brytania wyraziła też zainteresowanie udziałem w projekcie Tarcza Wschód.

– Jest gotowa wesprzeć Polskę w tych działaniach. Rozmawiamy ze wszystkimi partnerami. Rozumieją potrzebę i widzą aktywność Polski. Podkreślane jest największe zaangażowanie finansowe, bo 4 proc. PKB przekazywanych na obronność to najwięcej spośród wszystkich państw NATO. Polska jest liderem

– powiedział na konferencji Kosiniak-Kamysz.

Podczas spotkań dwustronnych minister poruszył też sprawę projektu budowy tarczy powietrznej nad Europą.

Exit mobile version