Funkcjonariusz SG ranny po uderzeniu konarem przez migranta

Fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Z obrażeniami głowy trafił do szpitala funkcjonariusz SG, uderzony konarem podczas próby siłowego sforsowania granicy z Białorusi do Polski przez grupę nielegalnych migrantów. Atak miał miejsce w poniedziałek (3 czerwca) wcześnie rano na odcinku w okolicach Białowieży (Podlaskie).

Poszkodowany funkcjonariusz jest w szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformowała PAP w poniedziałek wieczorem mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku. 

Jak podała, ok. godz. 4 rano grupa ok. dziesięciu agresywnych osób na odcinku granicy, którego zabezpieczeniem jest stalowa zapora, rzucała w kierunku polskich służb kamieniami, grubymi gałęziami, niektóre z tych osób używały też gazu. Jeden z interweniujących funkcjonariuszy został uderzony konarem w głowę, ma obrażenia okolic oka.

Dalsza część tekstu pod tweetem

O zdarzeniu Straż Graniczna poinformowała następnie także na platformie X.

– Funkcjonariusz SG został dziś ranny po uderzeniu konarem w głowę przez grupę agresywnych osób. Do zdarzenia doszło przy granicy niedaleko Białowieży. Funkcjonariusz przebywa w szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo

– podano. 

W ostatnim czasie SG niemal codziennie informuje o agresywnych zachowaniach migrantów znajdujących się za stalową zaporą na granicy z Białorusią. Najczęściej chodzi o rzucanie w kierunku polskich służb kamieniami i gałęziami. 

W ub. tygodniu jeden z żołnierzy – na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych – został pchnięty nożem i z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala; dwóch funkcjonariuszy SG w dwóch innych atakach zostało lżej rannych. 

Po incydencie w okolicach Dubicz Cerkiewnych premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma dotyczyć tej kwestii. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale – w związku z prowadzeniem konsultacji m.in. z samorządami – ten termin został przesunięty. 

Ze statystyk SG wynika, że rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku maja było ich ok. 7,5 tys., podczas gdy w kwietniu blisko 3,4 tys. Od początku roku blisko 17 tys. takich prób.

Exit mobile version