Za nami I sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Radni odebrali zaświadczenia o wyborze. Po dopełnieniu spraw proceduralnych wybrali przewodniczącą sejmiku. Została nią Anna Synowiec z Koalicji Obywatelskiej. Zagłosowali na nią wszyscy radni.
Pierwsze obrady sejmiku prowadziła radna seniorka Irena Osos.
Sejmik wybrał swoją przewodniczącą, którą została Anna Synowiec (PO). Była jedyną kandydatką. Mieszka w Gorzowie Wielkopolskim, jest adwokatem.
– Te trzydzieści głosów to dla mnie ogromne wyróżnienie i zobowiązanie – mówi Anna Synowiec.
Wśród gości obrad są parlamentarzyści, wojewoda i wicewojewoda lubuski, kierownicy instytucji, samorządowcy.
Wiceminister infrastruktury Waldemar Sługocki (PO) powiedział, że przed radnymi bardzo wiele zadań, które wymagały będą intensywnej pracy.
Poseł Marek Ast (PiS) dodawał, że rządzący mają większość w sejmiku, ale opozycja nie odżegnuje się od wspierania dobrych pomysłów i rozwiązań korzystnych dla mieszkańców naszego regionu.
W sejmiku są trzy kluby radnych. Tylko klub Trzecia Droga wybrał swojego przewodniczącego. Został nim Marek Halasz.
Nie doszło do wyboru marszałka województwa lubuskiego. Nie było głosowania, nie podano również nazwiska kandydata do objęcia tej funkcji.
– W sprawie wyboru marszałka poczekamy do poniedziałku i zobaczymy, co będzie dalej
– powiedział radny Sebastian Ciemnoczołowski (PO).
Z kolei radny Zbigniew Kościk (PiS) ocenił, że „najwięcej do powiedzenia mają kluby, które zapewne będą tworzyły większość, czyli Trzecia Droga i Platforma Obywatelska”.
– Jeśli nie doszło jeszcze do skonstruowania koalicji, to naturalnie są problemy z personaliami w zarządzie, tak mi się wydaje
– powiedział.
Radni nie wybrali również wiceprzewodniczących. Obrady odroczono do 13 maja i to wówczas poznamy zapewne pełen skład prezydium lubuskiego sejmiku.
Koalicja Obywatelska w wyborach do Sejmiku Województwa Lubuskiego zdobyła najwięcej głosów. Dało to jej 14 mandatów. PiS wprowadziło 10 radnych. Trzecia Droga jest trzecią siłą w sejmiku z sześcioma radnymi. KO nie może rządzić samodzielnie i najprawdopodobniej wejdzie w koalicję z Trzecią Drogą, co da w sumie 20 głosów.
Do Sejmiku Województwa Lubuskiego weszli z Prawa i Sprawiedliwości: Elżbieta Płonka, Zofia Dajczak, Bogusław Motowidełko, Roman Jabłoński, Jacek Kurzępa, Tadeusz Ardelii, Zbigniew Kościk, Jakub Ast, Andrzej Wieczorek. Z Trzeciej Drogi: Marek Halasz, Zbigniew Kołodziej, Edward Fedko, Anna Chinalska, Tomasz Siemiński i Elżbieta Polak. Z Koalicji Obywatelskiej: Anna Synowiec, Hubert Harasimowicz, Jerzy Wierchowicz, Tomasz Gierczak, Irena Osos, Leszek Turczyniak, Jarosław Dowhan, Sebastian Ciemnoczołowski, Alicja Makarska, Sławomir Kotylak, Marcin Jabłoński, Grzegorz Potęga, Małgorzata Paluch-Słowińska i Paweł Giza.