- Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych wystosowała list do premiera Donalda Tuska, w którym apeluje o kontynuację budowy CPK.
- Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę (1 maja) w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.
- „Wojewoda Mazowiecki zawiesił postępowanie w sprawie zezwolenia na wejście na nieruchomości w celu wykonania prac geologicznych. UWAGA! Na wniosek spółki CPK” – napisał na platformie X Michał Czarnik, wiceprezes stowarzyszenia Tak dla CPK, W latach 2019-2023 Dyrektor Wykonawczy CPK.
Przedsiębiorcy piszą do Tuska, chcą budowy CPK
Portal Wprost.pl opublikował list Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych w sprawie CPK. W piśmie podkreślono zalety projektu i zaapelowano do premiera, aby nie torpedował inwestycji, która może mieć pozytywne skutki dla polskiej gospodarki.
– Zwracamy się z wyrazem poparcia dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w sposób uwzględniający długoletnie, wielopokoleniowe potrzeby polskiej gospodarki, racjonalizm, transparentność i efektywność podejmowanych decyzji operacyjnych oraz maksymalne wsparcie polskich przedsiębiorców będących wykonawcami projektu
– wskazują sygnatariusze listu.
W piśmie podkreślono, że Centralny Port Komunikacyjny jako wielki punkt przesiadkowy i przeładunkowy jest projektem „podnoszącym globalną konkurencyjność polskiej gospodarki, jak również przynoszącym szereg innych korzyści gospodarczych”.
Zwrócono uwagę, że projekt nie ma charakteru partyjnego, tylko był planowany od wielu lat.
– Trzydzieści pięć lat po rozpoczęciu demokratycznych i wolnorynkowych przemian w naszym kraju apelujemy o przyjęcie równie długofalowego podejścia do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski
– czytamy.
W liście podkreślono również, że koszty jakie niesie ze sobą budową CPK, związane są z inwestycjami, które zostaną poniesione „w każdym scenariuszu rozwoju gospodarczego Polski”.
Dalsza część tekstu pod listem Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych
Prezydent o CPK
Andrzej Duda 1 maja odwiedził w Poznaniu świątynie stojące na Ostrowie Tumskim. Przypomniał, że jest to kolebka polskiej państwowości; miejsce, gdzie stanął pałac pierwszego władcy Polski i gdzie mogło dojść do chrztu Polski. Zauważył, że Polska jest częścią Europy właśnie od czasu chrztu Polski, a nie od 20 lat.
– Nie ma dzisiaj ważniejszych zadań dla polskich władz: suwerenność, niepodległość i bezpieczeństwo. To są trzy najważniejsze elementy, do których jeżeli dodamy rozwój, a dzieje się on rzeczywiście na przestrzeni ostatnich 20 lat w sposób spektakularny, to będziemy nie tylko nadal, mając własną państwowość, częścią wielkiej europejskiej rodziny, ale będziemy także dobrze prosperującym, zamożnym państwem i narodem. I to jest wielkie dążenie pokoleń
– powiedział.
Prezydent podziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju Polski – zwłaszcza przez ostatnich 20 lat. Zaznaczył, że był to czas spektakularnego rozwoju za sprawą unijnych środków, ale też dzięki temu, że Polacy umieli je dobrze wykorzystać.
– Potrzebujemy więcej spektakularnych inwestycji. Potrzebujemy więcej odwagi, więcej możliwości rozwoju. Każdy widzi, że im więcej mamy infrastruktury, im więcej mamy możliwości komunikacji, im więcej mamy możliwości wyjścia na świat, tym dynamiczniej się rozwijamy
– powiedział.
– Potrzebujemy umacniania także naszej suwerenności energetycznej w różnych obszarach energetyki. Suwerenność gazową praktycznie już mamy, ale potrzebujemy mieć zagwarantowaną także i tę w zakresie energii elektrycznej. Czekają nas wielkie inwestycje. Trzeba je zrealizować także prowadząc mądrą politykę w Unii Europejskiej – myślę tutaj o budowie elektrowni atomowych, które zapewnią nam dostęp do bezpiecznej, gwarantowanej, sprzyjającej zarazem ochronie klimatu energii.
Szczególne znaczenie, w opinii prezydenta Andrzeja Dudy, ma rozwój polskich portów i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Wielkie lotnisko w sercu Europy jest nam potrzebne. Wielkie lotnisko, z którego będzie można polecieć do każdego zakątka świata, gdzie będą przylatywali ludzie po to, by przesiąść się z samolotu do samolotu i polecieć w inne miejsca. Lotnisko z którego później będzie można się połączeniami wewnątrzkrajowymi przemieścić na inne, mniejsze lotniska krajowe, czy po prostu (pojechać) do innych miejscowości i miast za pomocą szybkiej kolei, za pomocą sieci dróg. To są dla nas wyzwania na przyszłość
– podkreślił.
Andrzej Duda zaznaczył, że realizacja CPK to zadanie fundamentalnie ważne dla całej Polski i dla naszego przyszłego rozwoju.
– Co dzisiaj absolutnie najważniejsze, jest to niezbędne dla zapewnienia Polsce strategicznego bezpieczeństwa. Będzie to jedyne w Polsce lotnisko, które będzie w stanie przyjąć w tak szybkim tempie tak istotne siły sojusznicze, które w razie czego będą służyły wsparciu naszej armii w obronie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej
– powiedział.
Prezydent stwierdził, że CPK to „absolutnie fundamentalny element rozwojowy jeżeli chodzi o także o naszą przyszłość w Unii Europejskiej”. Powiedział, że jeśli zrealizujemy tę inwestycję, będziemy wschodnim centrum Unii Europejskiej, sercem tej części Europy.
– Będziemy wkrótce brali udział w europejskich wyborach. Miejmy to na względzie, że Unia Europejska dla nas ma przede wszystkim jedno ogromne znaczenie: poza byciem częścią politycznej wspólnoty Zachodu, jest ogromnym impulsem rozwojowym. Ale jeżeli czerpiemy dzisiaj fundusze europejskie po to by rozwijać Polskę, to pamiętajmy o tym że zbudowanie tutaj Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie także w jakimś sensie wyrównaniem tego, co otrzymaliśmy, bo będzie dawało także i Europie możliwości rozwojowe w tej jej części
– ocenił.
Zaznaczył, że Polska dostaje fundusze z UE także po to, by wyrównać dysproporcje rozwojowe w ramach wspólnoty.
– Popatrzmy na to w ten sposób w tę 20. rocznicę naszej obecności w Unii Europejskiej. Polska potrzebuje rozwoju, jesteśmy na jego kolejnym etapie. To nie tylko drogi, to nie tylko koleje, to także koleje szybkich prędkości, to także wielki transport lotniczy, to także potężna, rozwijająca się dynamicznie gospodarka
– powiedział.
– To jest dzisiaj wyzwanie na nasze następne 20 lat w UE: żeby Polska rosła w siłę i żebyśmy my w tej części Unii Europejskiej rzeczywiście w pełnym tego słowa znaczeniu stanowili jej serce
– dodał Andrzej Duda.
Marszałek Mazowsza Adam Struzik o CPK
Marszałek woj. mazowickiego Adam Struzik powiedział, że projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest megalomański.
– Projekt lotniska wymaga weryfikacji
– mówił 12 kwietnia w Polskim Radiu RDC marszałek Struzik.
Na początku kwietnia spółka CPK poinformowała, że przekazała do biura rządowego pełnomocnika ds. CPK raporty z wewnętrznych audytów – teraz trwa ich analiza.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik w wyborach samorządowych uzyskał po raz kolejny najwyższy wynik w kraju – 74 814 głosów. Frekwencja na Mazowszu wyniosła 56,99 proc.
Wojewoda mazowiecki zawiesił ważne postępowanie w sprawie CPK
– Wojewoda Mazowiecki zawiesił postępowanie w sprawie zezwolenia na wejście na nieruchomości w celu wykonania prac geologicznych. UWAGA! Na wniosek spółki CPK. To tak apropos dzisiejszej wypowiedzi pana Laska ze w internatach histeria i nie umiemy czytać ze zrozumieniem ze on CPK dalej sprawnie buduje
– napisał na platformie X 30 kwietnia Michał Czarnik, wiceprezes stowarzyszenia Tak dla CPK.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Wojewoda Mazowiecki zawiesił postępowanie w sprawie zezwolenia na wejście na nieruchomości w celu wykonania prac geologicznych.
!? UWAGA!? na wniosek spółki CPK
To tak apropos dzisiejszej wypowiedzi pana Laska ze w internatach histeria i nie umiemy czytać ze zrozumieniem ze… https://t.co/JUngFswQbc
— Michał Czarnik (@MichalCzarnik) April 30, 2024
We wspomnianym obwieszczeniu wojewody mazowieckiego można m.in. przeczytać
– W dniu 2 kwietnia 2024 r. Wojewoda Mazowiecki wydał postanowienie Nr 383/SAAB/2024 zawieszające na wniosek strony: Centralny Port Komunikacyjny Sp. z.o.o., Al. Jerozolimskie 142B, 02-305 Warszawa, postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości, w celu wykonania prac geologicznych, w tym geofizycznych, oraz zapewnienia dojazdu umożliwiającego ich wykonanie, dla zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowej w stadium Koncepcji Programowej (KPD) dla Układu Drogowego łączącego Teren Lotniska CPK z siecią dróg publicznych” na terenie gm. Teresin pow. sochaczewski, gm. Wiskitki pow. żyrardowski, gm. Grodzisk Mazowiecki i Baranów pow. grodziski, województwo mazowieckie.
aa
29 kwietnia Polskie Porty Lotnicze ogłosiły wstępny plan rozbudowy Lotniska Chopina. Po zakończeniu prac w 2029 r. kosztem około 2 mld zł ma być gotowe do odprawiania 30 mln pasażerów rocznie. Część ruchu lotniczego z Warszawy mają przejąć też porty lotnicze w Modlinie, Radomiu i w Łodzi. Podano także, że realny termin otwarcia CPK to lata 2032-2035.
Po przekazaniu informacji przez PPL w internecie rozpętała się burza. Zwolennicy budowy CPK uważają, że decyzja rozbudowy lotniska Chopina to w rezultacie pogrzebanie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Maciej Lasek w rozmowie z money.pl 930 kwietnia) podkreślał, że nikt takiej decyzji nie ogłosił, a CPK jest projektowany.
– To, co się rozlało na Twitterze, jest w pewnym sensie świadomą dezinformacją. Być może ci wszyscy, którzy wkładali nam w usta wypowiedzi, że chcemy zaorać ten projekt, bo chcieli się od nas w ten sposób odróżnić, przyjęli takie modus operandi. Wydaje mi się, że ten przekaz był naprawdę prosty i wystarczy czytać ze zrozumieniem
– powiedział money.pl Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Zapytany, czy Centralny Port Komunikacyjny powstanie, odpowiedział:
– Przecież terminal CPK się właśnie projektuje, cała infrastruktura airside (drogi startowe, drogi kołowania, płyty postojowe, wieża kontroli lotów, hangary czy terminal obsługujący ruch towarowy – przyp.red.) się projektuje, wszystkie prace cały czas się toczą. Nie widzę powodu do takiej histerii, oprócz takiego, że niektórym wydaje się, że jest inaczej
– skwitował pełnomocnik rządu ds. CPK.
Polecamy
Prezydent: potrzebujemy strategicznych inwestycji, jak CPK
Dwadzieścia lat w UE wykorzystaliśmy znakomicie, ale chcemy rozwijać się dalej. Potrzebujemy wielkich, strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny,...
Czytaj więcejDetails