Spis treści
- W czwartek (2 kwietnia) w całym kraju uroczyście obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o symbolach narodowych oraz wyrażanie szacunku do narodowych barw Polski.
- Związek między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi RP i Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podziękował także tym wszystkim, którzy „przechowują pamięć o Polsce”.
- Flaga powinna być czymś co łączy wszystkich Polaków. Kiedy mamy flagę, to mamy siebie nawzajem – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartek w Dzień Flagi RP.
- Racją stanu Rzeczpospolitej jest być w Unii Europejskiej i NATO, są one gwarancją rozwoju i bezpieczeństwa dla Polski – powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Brzesku podczas czwartkowych obchodów Dnia Flagi.
- Wszyscy zgromadźmy się przy Biało-Czerwonej – zaapelował w Dniu Flagi RP prezydent Andrzej Duda. Premier Donald Tusk podkreślił, że „kto ma biało-czerwone serce, ten białej flagi nigdy nie wywiesi”. Szef MSWiA Marcin Kierwiński zaznaczył, że polska flaga to „symbol dumnego narodu z dumną historią”.
W Warszawie uroczystym podniesieniem flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się ogólnopolskie obchody Dnia Flagi RP oraz święta Polonii i Polaków za Granicą.
W uroczystości udział wzięli prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Prezydent powiedział, że związek między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny. Podziękował także tym wszystkim, którzy „przechowują pamięć o Polsce”.
Uroczystości zorganizowano też w wielu innych miastach. Uczestniczący w nich wojewodowie i włodarze miast podkreślali wagę biało-czerwonych barw jako symbolu, który łączy wszystkich Polaków.
Od odśpiewania polskiego hymnu i podniesienia flagi przed budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęły się obchody Dnia Flagi RP w Lublinie. W Katowicach i Białymstoku uroczystości odbyły się przy pomnikach Józefa Piłsudskiego, w Bydgoszczy – na Starym Rynku, we Wrocławiu – na placu Gołębim.
– Flaga jest symbolem naszej tożsamości narodowej – dorobku, kultury, języka. W sensie wizualnym flaga mówi nam o czystości, szlachetności, a także o odwadze, o woli walki. Dzisiaj jak tlenu potrzebujemy również jedności, bycia razem, wzajemnego szacunku. Pod biało-czerwoną flagą zbieramy się w chwilach trudnych, ciężkich, w chwilach sukcesów i radości, ale zawsze pod nią jesteśmy razem
– podkreślił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
– Szanujmy nasze symbole, mówmy o nich z dumą i chwalmy się nimi, pamiętając o historii
– mówił z kolei we Wrocławiu wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
W niektórych miastach, np. w Białymstoku i w Bydgoszczy, rozdawano flagi mieszkańcom. Jak podał białostocki magistrat, w ciągu ostatnich czterech kadencji samorządu w ten sposób do mieszkańców miasta trafiło 30 tys. flag.
W Łodzi dla uczczenia barw narodowych ulicami przeszła parada z 123-metrową flagą Polski. Nieśli ją harcerze, tancerze w strojach ludowych oraz mieszkańcy Łodzi i przedstawiciele władz miasta. Pochód wyruszył z pasażu Schillera na ul. Piotrkowskiej i dotarł na Stary Rynek, na którym odśpiewano hymn.
Na Rynku w Rzeszowie rozwinięto zaś 100-metrową flagę. Uczestnicząca w uroczystości wiceprezydent miasta Krystyna Stachowska zachęcała, by prezentować barwy narodowe.
– Okazujmy tę radość oraz dumę z tego, że jesteśmy Polakami, eksponując nasze barwy narodowe na różne sposoby: flagami, kokardami, wstążkami. Niech będzie wokół nas biało-czerwono
– powiedziała.
W Poznaniu na placu Wolności kilkanaścioro członków i sympatyków Lewicy zszyło flagę Polski z flagą Unii Europejskiej. W happeningu uczestniczyła wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus, która jest kandydatką Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak wyjaśniła, zszyte flagi mają symbolizować związek Polski i Unii.
– Dla nas flaga Unii Europejskiej jest równie ważna, jak flaga biało-czerwona, bo nie ma UE bez Polski, nie ma Polski bez Unii Europejskiej
– powiedziała.
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – obchodzone co roku 2 maja – zostało ustanowione w 2004 r. na mocy ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
1. Prezydent: związek między barwami RP a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny
Prezydent – podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu – wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.
– Dziękuję wszystkim, którzy są tutaj obecni po to, by uczcić ten bardzo ważny dzień, podwójnego święta – święta barw narodowych, Dnia Flagi RP i Dnia Polaków za Granicą i Polonii. Ten związek między nimi właśnie, między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest związkiem nierozerwalnym
– podkreślił prezydent.
Dodał, że przed 1989 rokiem 2 maja był „raczej dniem usuwania barw narodowych niż ich eksponowania”. Z jednej strony – mówił – wiązało się to z wypaczeniem przez komunistów istoty Święta Pracy 1 maja a z drugiej – miało na celu ukrycie biało-czerwonych barw na rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Prezydent podkreślił, że byli także ci, którzy „mieli w sercu wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i wierzyli w to, że ona musi wrócić, z premedytacją te symbole przechowywali i eksponowali po to, by były obecne na 3 maja”. Podziękował tym wszystkim, którzy „przechowali pamięć o Polsce, bardzo często przez pokolenia”.
Zaznaczył, że symboliczne wręczenie przez niego aktów nadania obywatelstwa polskiego to podziękowania dla tych, którzy „swoją polskość przechowali w sercu, wychowaniu, mowie, pamięci o historii swoich rodzin, o swoim pochodzeniu”.
– Witamy z całego serca i ogromnie się cieszymy, że jesteście państwo dzisiaj z nami w sensie fizycznym, ale że jesteście państwo z nami sercem od zawsze. Dziękujemy za to ogromnie
– powiedział Duda.
Dziękował przedstawicielom Polonii m.in. „za uczenie dzieci, wychowywanie kolejnych pokoleń, budowanie więzów gospodarczych, budowanie więzów pomiędzy grupami zawodowymi”.
Prezydent podziękował również za promowanie Polski poza granicami.
– Chcemy być obecni gospodarczo, turystycznie, chcemy być obecni na różnych polach działalności – sportowej, społecznej. Dziękuję, że tam, gdzie przybywamy z naszymi misjami choćby gospodarczymi, zawsze jesteście państwo i zawsze nas wspieracie. Zawsze jesteście otwarci na współpracę z ojczyzną po to także, by wspierać polskie firmy, które do waszych krajów przybywają
– powiedział prezydent do zebranych.
Zaapelował, by otrzymane w czwartek biało-czerwone flagi umacniały, gromadziły i dawały siłę do codziennej działalności tak, jak w czasach średniowiecznych „sztandar gromadził rycerzy i porządkował szyki”.
2. Marszałek Sejmu: kiedy mamy flagę, to mamy siebie nawzajem
Hołownia w czwartek w rozmowie w TVP powiedział, że flaga powinna być czymś co łączy wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów politycznych i tego co nas dzieli. Stojąc obok budynku Sejmu podkreślił, że Flaga RP jest „szalenie ważna, ona zwieńcza wszystko to, co w tych budynkach powinno się dziać”.
– Te czasy flagi, bo jestem absolutnie przekonany, że teraz idzie czas flagi, pokazują, że jak mamy flagę to mamy siebie, nawzajem. Flaga była po to, żeby ludzie gromadzili się wokół (…) dzisiaj tego bycia ze sobą bardzo nam trzeba
– powiedział Hołownia.
Marszałek Sejmu zapowiedział też nową akcję przekazywania dalej flagi, która wywieszana jest w centralnym punkcie Sejmu, nad kopułą sali plenarnej.
– Ona ma być zwieńczeniem tego wszystkiego, co jest naszą pracą na rzecz ojczyzny. To jest serce republiki. Chcemy, żeby ta flaga co miesiąc trafiała do ludzi, którzy służą innym w Polsce czyli do jednostek wojskowych, ratowniczych, harcerzy, wszystkich tych, którzy służą, są ludźmi służby, żeby oni czuli, że są w sercu republiki, naszego państwa
– powiedział.
Hołownia wyraził nadzieję, że zainicjowana przez niego akcja stanie się tradycją kontynuowaną przez jego następców.
3. Szef MON: racja stanu Rzeczpospolitej – być w UE i NATO
Szef MON podkreślał podczas uroczystości, że „flaga jednoczy, pokazuje skąd jesteś, jest symbolem naszej tożsamości”.
– Nie ma dla nas, Polaków, piękniejszych barw, niż barwy biało-czerwone; nie było, nie ma i nie będzie
– oświadczył.
Kosiniak-Kamysz dziękował też wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom różnych służb mundurowych, którzy pełnią służbę w Polsce i na misjach pokojowych, NATO, poza granicami kraju. „Dziękuję wam wszystkim za oddanie ojczyźnie, za poświęcenie. Jesteście naszymi bohaterami, jesteśmy z was bardzo dumni. Z dumą nosicie flagę i nam dajecie powody do dumy” – powiedział szef MON.
Podkreślał też, że żeby mieć prawdziwy szacunek do ojczyzny trzeba szanować poglądy innych.
– Można się z nimi nie zgadzać, ale nie wolno ich obrażać. Trzeba w każdym człowieku widzieć i zrozumieć jego postawę i jego myśli. Po to łączy nas flaga
– stwierdził.
Jak dodał, nie da się zbudować bezpiecznej Polski – jeśli będziemy pokłóceni.
– Pojednanie między Polakami jest naszym zadaniem i jest naszym obowiązkiem. Jest ono możliwe, dlatego jest naszym obowiązkiem. Nie będzie dobrobytu i szczęścia w ojczyźnie, jak będziemy się wiecznie o wszystko kłócić
– mówił szef MON.
Zaznaczył, że nie oznacza to jednak, iż mamy się „ślepo ze wszystkim zgadzać”.
– Ale mamy mieć takie sprawy, w których racja stanu, czyli to co jest najważniejsze dla ojczyzny – jest na pierwszym miejscu
– powiedział szef MON, wskazując, że obecnie racją stanu jest bezpieczeństwo.
W tym kontekście wskazał na obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i w UE i ocenił, że są one gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju Polski.
– Racją stanu RP jest być w Unii i w NATO. Kto występuje przeciwko temu, kto szuka drogi na skróty, działa na szkodę Rzeczpospolitej. Kto dąży do tego, żeby lepiej nasz sojusz funkcjonował działa na pożytek Rzeczpospolitej
– mówił szef MON.
Zapewnił też, że Polska jest zawsze gotowa do współdziałania i pomocy swoim sojusznikom. Dodał, że „oczekujemy wywiązania się ze wszystkich artykułów Paktu Północnoatlantyckiego, szczególnie z artykułu 5”.
– Deklarujemy, że wszystkie nasze sojusznicze zobowiązania wobec naszych przyjaciół, sojuszników spełnimy w każdej chwili i w każdym momencie
– powiedział Kosiniak-Kamysz.
Szef MON dodał, że siła Sojuszu wynika z siły polskiej armii.
– Nie ma dzisiaj NATO bez Polski, nie ma siły NATO bez siły polskiej armii
– ocenił.
Według Kosiniaka-Kamysza nieprzypadkowo obchody Dnia Flagi zorganizowano w Brzesku, w Polsce lokalnej, stolicy powiatu, mieście z tradycją i historią.
– Mała ojczyzna musi być zintegrowana, żeby wielka mogła rosnąć w siłę. Mała ojczyzna musi współpracować, żeby w momentach kryzysu, trudu się obronić
– zaznaczył.
Podczas uroczystości z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, przedstawicieli służb mundurowych, władz regionalnych i lokalnych, mieszkańców miasta, szef MON uhonorował specjalnymi okolicznościowymi ryngrafami kilkanaście osób – cywilów i wojskowych, zasłużonych dla Garnizonu Kraków. Pośmiertnie uhonorowany został dowódca operacyjny Sił Zbrojnych gen. Bronisław Kwiatkowski, który zginął w katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Gospodarz czwartkowej uroczystości burmistrz Brzeska Tomasz Latocha powiedział, że obchody Dnia Flagi, pozwalają nam „z dumą celebrować nasze barwy narodowe, pokazując wielkie przywiązanie do flagi państwowej, będącej symbolem naszej suwerenności i jedności”.
4. Politycy w Dniu Flagi RP: zgromadźmy się przy Biało-Czerwonej, to symbol dumnego narodu
– Jesteśmy dumni z naszej historii, a tym, co łączy wszystkie pokolenia Polaków, są nasze narodowe symbole – podkreślił prezydent Andrzej Duda we wpisie na platformie X. – W tych majowych, świątecznych dniach, wszyscy zgromadźmy się przy Biało–Czerwonej!
– zaapelował.
Dalsza część tekstu pod tweetami
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. ????
Jesteśmy dumni z naszej historii a tym, co łączy wszystkie pokolenia Polaków są nasze narodowe symbole. W tych majowych, świątecznych dniach, wszyscy zgromadźmy się przy Biało–Czerwonej! – Prezydent @AndrzejDuda. pic.twitter.com/8lcCVJP8oJ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2024
#NaŻywo | Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą z udziałem Pary Prezydenckiej https://t.co/Jj4xKrOdii
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2024
– Kto ma biało-czerwone serce, ten białej flagi nigdy nie wywiesi
– napisał z kolei premier Donald Tusk.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Kto ma biało-czerwone serce, ten białej flagi nigdy nie wywiesi. pic.twitter.com/kUhMm4VFcr
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 2, 2024
Kancelaria Premiera, odnosząc się do przypadającego również w czwartek Dnia Polonii i Polaków za Granicą, podkreśliła, że święto to jest wyrazem uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.
Życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą złożył także w nagraniu na platformie X minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Szef MS podkreślił, że poza granicami naszego kraju mieszka blisko 20 milionów osób, „które mają Polskę głęboko w sercu”. Minister podziękował za „zaangażowanie w proces demokratyczny w Polsce”.
– Dzięki państwa masowemu, wyjątkowemu udziałowi w wyborach parlamentarnych w 2023 roku mogliśmy poczuć, jak ważne jest wsparcie demokratycznej wspólnoty Polaków i Polonii żyjących na całym świecie dla procesu przemian w Polsce
– zaznaczył.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Poza granicami naszego kraju mieszka blisko 20 milionów osób, które mają Polskę głęboko w sercu! ??
Dziś obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Z tej okazji życzę Wam wszystkiego najlepszego i dziękuję za Wasze zaangażowanie w obudowę demokracji w Polsce! ???? pic.twitter.com/8nV3OSaicl
— Adam Bodnar (@Adbodnar) May 2, 2024
– Obiecuję państwu, że dołożę wszelkich starań, by zrealizować wszystkie postulaty, które były przedstawiane w czasie kampanii wyborczej. Nie zapomnieliśmy o tych postulatach. Staramy się, by je wszystkie zrealizować
– podkreślił Bodnar.
Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomniał we wpisie na platformie X, że Flaga Rzeczypospolitej Polskiej to – obok Orła Białego i Mazurka Dąbrowskiego – najważniejszy symbol naszego państwa.
– Dziś z radością obchodzimy jej święto, dając świadectwo dumy z własnego kraju i przywiązania do jego symboli narodowych
– czytamy.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ???? jest obok Orła Białego i Mazurka Dąbrowskiego najważniejszym symbolem naszego państwa.
Towarzyszy żołnierzom Sił Zbrojnych RP w każdym miejscu ich służby.Dziś z radością obchodzimy jej święto, dając świadectwo dumy z własnego kraju i… pic.twitter.com/TGpxFGIusH
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) May 2, 2024
Szef MSWiA Marcin Kierwiński podkreślił, że flaga Polski to „symbol dumnego narodu z dumną historią i dumną przyszłością”.
– Gdy patrzę na biało-czerwoną flagę przed oczami mam: heroizm, patriotyzm, historię. Ale również: przyszłość, nadzieję, rozwój
– napisał Kierwiński na portalu X.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Gdy patrzę na biało-czerwoną flagę przed oczami mam: heroizm, patriotyzm, historię. Ale również: przyszłość, nadzieję, rozwój. To jest symbol dumnego narodu z dumną historią i dumną przyszłością.?????????????? pic.twitter.com/AITL2rSZlc
— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) May 2, 2024
– Niech biało-czerwona zawsze budzi w nas szacunek do historii i tradycji, a także inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego!
– zaapelowało Ministerstwo Sprawiedliwości, również na portalu X. Resort podkreślił, że flaga państwowa to symbol jedności, dumy i niepodległości naszej ojczyzny.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Dziś obchodzimy Święto Flagi Państwowej, symbolu jedności, dumy i niepodległości naszej ojczyzny. Niech biało-czerwona zawsze budzi w nas szacunek do historii i tradycji, a także inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego! pic.twitter.com/xo4ZegP9rV
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) May 2, 2024
Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło uwagę, że biały kolor na polskiej fladze symbolizuje czystość, a czerwień – odwagę i męstwo. Odnosząc się do Dnia Polonii i Polaków za Granicą, MEN przypomniało, że Polonia i Polacy za granicą „plasują się na 6. miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego”.
Dalsza część tekstu pod tweetem
???? Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej! Jest to szczególna okazja, aby uhonorować symbol dumy, historii i jedności całego narodu polskiego.
2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polonia i Polacy za granicą plasują się na 6?? miejscu w… pic.twitter.com/oAun2WUxHU
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) May 2, 2024
– Jesteśmy dumni z Polski, a nasza flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach!
– podkreślił na portalu X szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Jesteśmy dumni z Polski, a nasza flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach!#BiałoCzerwoni pic.twitter.com/IiSpUdjitd
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) May 2, 2024
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, składając życzenia z tej okazji, napisał, że Stany Zjednoczone doceniają wieloletni wkład Polaków za granicą w kultywowanie polskich tradycji i wartości. Dodał, że dla niego – jako Amerykanina z polskimi korzeniami – „szczególnie ważna podczas dorastania była nauka o Ojczyźnie (…) ojca oraz sile jedności narodu polskiego”.
Dalsza część tekstu pod tweetem
W Dniu Flagi oraz Dniu Polonii doceniamy wieloletni wkład Polaków za granicą w kultywowanie polskich tradycji i wartości. Ten dzień ma dla mnie bardzo istotne znaczenie, jako Amerykanin z polskimi korzeniami szczególnie ważna podczas mojego dorastania była nauka o Ojczyźnie… pic.twitter.com/sji0HhGM2T
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) May 2, 2024