sobota, 27 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

20 lat Polski w Unii Europejskiej

PAP PAP
2024-04-28 07:16
EPA/FREDERIC SIERAKOWSKI Dostawca: PAP/EPA

EPA/FREDERIC SIERAKOWSKI Dostawca: PAP/EPA

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Łączny bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej wyniósł 161,6 mld euro netto – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Tyle Polska otrzymała po potrąceniu składek członkowskich w UE przez ostatnie 20 lat. Ponad połowę finansowania przekazano w ramach polityki spójności.

245,5 mld euro to łączna kwota, jaką Polska otrzymała od Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. do końca grudnia 2023 r. – wynika z danych MF zawartych w pozycji „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. W tym samym czasie do Wspólnoty Polska odprowadziła 83,7 mld euro w ramach składki członkowskiej, co daje łączny bilans zysków-strat z obecności w UE na poziomie 161,6 mld euro.

 „W całym tym okresie środki unijne stanowiły równowartość ok. 2,1 proc. polskiego PKB. Transfery te były jednak niższe niż napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), który wyniósł w latach 2003-2020 średniorocznie ok. 3,4 proc. PKB. Polska była największym w UE beneficjentem transferów z unijnego budżetu (13,3 proc. transferów brutto w 2021 roku, a następne na tej liście kraje, tj. Włochy, Hiszpania i Francja otrzymały po ok. 12 proc.), jednak pod względem transferów na jednego mieszkańca oraz w relacji do PKB Polska zajmowała dalsze miejsca” – napisano w publikacji.

 Jak zaznaczono, 65 proc. funduszy zostało przeznaczone na realizację projektów w ramach polityki spójności – głównie na poprawę infrastruktury transportowej, energetycznej i społecznej. Nieco ponad 30 proc. funduszy przekazano Polsce z kolei w ramach wspólnej polityki rolnej. 2/3 kwoty to tzw. płatności bezpośrednie, które zapewniają stabilność dochodów rolniczych, a pozostała 1/3 kwoty służy poprawie warunków produkcji rolnej i tworzeniu nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich – wyjaśniono.

 Przekazano ponadto, że dzięki reformom sądownictwa w Polsce z początku 2024 r. odblokowano dodatkowe środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 25 mln euro (w formie dotacji) i 35 mld euro (w formie preferencyjnych pożyczek). Pieniądze te mają wspomóc odbudowę polskiej gospodarki dotkniętej skutkami pandemii i zwiększyć jej odporność na przyszłe szoki – dodano w pozycji.

 „W ostatnich latach, częściowo ze względu na Brexit, na znaczeniu zyskały unijne pożyczki oraz wykorzystanie przychodów z emisji obligacji przez UE na rynkach kapitałowych. W szczególności, warto wspomnieć o programie ochrony rynku pracy podczas pandemii (SURE) oraz o preferencyjnych pożyczkach z KPO, które stanowią prawie 60 proc. polskiego KPO” – podano z kolei w raporcie „Polska 20 lat w UE: Instytucje ważniejsze od funduszy” przygotowanym przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A.

 W publikacji dodano ponadto, że wejście do UE postawiło Polskę w roli atrakcyjnej lokalizacji dla inwestycji zagranicznych.

 „Atrakcyjność naszego kraju odzwierciedla dynamiczny wzrost wartości zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce z 67 mld na koniec 2004 r. do 360 mld euro na koniec 2023 r. W tym okresie całkowita wartość inwestycji zagranicznych w Polsce powiększyła się natomiast z 156 do 685 mld euro. Wzrost powiązań kapitałowych nie był jednokierunkowy. W latach 2004-2023 wartość aktywów zagranicznych posiadanych przez polskie podmioty urosła prawie 7-krotnie, z 63 do 439 mld euro. Warty odnotowania przy tym jest dynamiczny wzrost inwestycji bezpośrednich, z 6 do 91 mld euro” – dodali autorzy raportu.

 Przekazano również, że dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych umożliwił import nowoczesnych technologii i know-how oraz zwiększył stopę inwestycji. Zaznaczono ponadto, że Polska po 20 latach członkostwa w UE jest gospodarką silnie zintegrowaną kapitałowo z zagranicą.

 „Odzwierciedla to wartość aktywów i pasywów zagranicznych w relacji do PKB, które na koniec 2023 r. wyniosły odpowiednio 58,7 proc. oraz 91,6 proc. PKB. W przyszłości można spodziewać się dalszego wzmocnienia powiązań kapitałowych, szczególnie w zrostu inwestycji bezpośrednich polskich podmiotów za granicą” – podsumowali ekonomiści ING.

Tagi:

Czytaj również

Maja Nowak w swoim biurze poselskim w Zielonej Górze (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Maja Nowak już nie jest wiceministrą. „Do wyborów może wydarzyć się wiele”

26 czerwca 2026

Maja Nowak, posłanka Polski 2050 z województwa lubuskiego, zrezygnowała z funkcji wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocniczki rządu...

lubuska policja
LUBUSKIE

Wzmożone patrole policyjne na wakacje. Uważajcie na drogach

26 czerwca 2026

Więcej policjantów na lubuskich drogach. Będą dbać o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wakacje.  Dzisiaj oficjalnie rozpoczęły się wakacje. Dla dzieci to...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Akcja „Bezpieczny przejazd” w Przylepie [ZDJĘCIA]

26 czerwca 2026

Służby mundurowe przypominają o zasadach bezpieczeństwa przy torowisku. W piątek na przejeździe kolejowym w Przylepie odbyła się akcja "Bezpieczny przejazd". ...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański pałac zaprasza na wakacyjne imprezy

26 czerwca 2026

Na czas letniego odpoczynku od nauki Żagański Pałac Kultury przygotował dla dzieci i młodzieży wiele ciekawych propozycji. Są też eventy...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

26 czerwca 2026

Rusza termomodernizacja budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Inwestycja kosztuje 23 miliony złotych. Żarskie starostwo powiatowe otrzymało na...

fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

25 czerwca 2026

Kolejna nowoczesna pracownia została otwarta w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mowa o gabinecie elektrofizjologii, w którym lekarze będą przeprowadzać...

najnowsze z Lubuskiego

Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

Smocze Łodzie ponownie opanują Wartę. Trwają zgłoszenia. 

Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

Wizyta w nowosolskim sądzie

1 lipca wystartuje Lato Muz Wszelakich 2.6

Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

Nowy trener w Lubuszaninie

Pielgrzymka rolników do Częstochowy

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Światowy żużel wraca do Zielonej Góry

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj