Cykl „Reportaże z lasu” to osobiste i pełne pytań relacje wprost z przyrody. Przewodnikami i bohaterami reportaży Małgorzaty Nabel-Dybaś są miłośnicy natury, fotografowie, ornitolodzy, zapaleni grzybiarze, myśliwi, literaturoznawcy i pasjonaci. Jednym słowem – leśnicy, którzy odpowiadając często na niewygodne pytania, tłumaczą ten prosty porządek, jakim jest przyroda.
30 października po 20:00 pierwsza po przerwie audycja Małgorzaty Nabel-Dybaś „Reportaże z lasu” w cyklu „Las dobre sąsiedztwo”.
Retransmisja w Radiu Zielona Góra w niedzielę, 3 listopada, po 9:25.
W magazynie relacja z rykowiska, które można było zobaczyć z platformy obserwacyjnej „Basiorówka” uczestnicząc w nowatorskim projekcie „Cervus – witaj w naturze. Ochrona obszarów natura 2000 w Nadleśnictwie Bytnica”.
Celem projektu jest ochrona dwóch gatunków, które występują w Nadleśnictwie Bytnica – wilka i jelonka rogacza. Podczas pobytu w Basiorówce powstał reportaż z niezwykłej przygody, jaką jest obserwacja zwierzyny. W trakcie podglądania, nasz przewodnik – Mariusz Kudlak – musiał zmierzyć się z pytaniami na temat wilka i demonizowania jego natury.
W audycji rozmowa z leśnikiem Markiem Maciantowiczem o wilkach, które coraz liczniej pojawiają się w województwie Lubuskim. Wilk to drapieżnik, który wzbudza ostatnio duży niepokój i wiele emocji. Jego ochrona była konieczna, ponieważ populacja zmalała. Teraz gdy wilków przybyło, także w lubuskich lasach, coraz częściej słychać głosy, że wilk zagraża ludziom. Leśnik Marek Maciantowicz twierdzi, że nie zagraża. Zresztą nie tylko on. Ile mamy obecnie watah w województwie i jak bardzo są liczne? Pan Marek twierdzi, że wilki obserwują nas częściej, niż byśmy tego chcieli. Jak reagować, gdy już się spotkamy i co zrobić jeśli wilk zmniejsza dystans?
Kolejnym bohaterem ze świata zwierząt będzie także bóbr, który uszkodził zbiornik wodny służący do podlewania sadzonek w szkółce leśnej w Ochli. Jednak leśnicy, mimo zgody na odstrzał ssaka, zdecydowali się z nim nie walczyć. Może dlatego, że bobry są niezwykle pożytecznymi zwierzętami, które w lasach retencjonują coraz bardziej znikającą wodę. Brak wody nie dotyczy jednak całej Polski – są miejsca gdzie nie ubywa jej tak dramatycznie, jak na przykład w lasach, niedaleko Czerwieńska. Nawet bobry nie są w stanie spiętrzyć wody na cieku strumienia Łączy, żeby tuż przy żeremiach powstał spory zbiornik. Razem z Arkadiuszem Kapałą, nadleśniczym z Nadleśnictwa Zielona Góra, staliśmy sobie pośród trzcinowiska, zastanawiając się, gdzie jest woda, która powinna tutaj być.
W audycji także kilka porad dotyczących podchodzenia zwierzyny oraz wyczekiwania na odpowiednie ujęcie. Swoimi spostrzeżeniami podzieli się miłośnik ptaków – Grzegorz Patek.
Po 21:15 na antenę powróci nasz konkurs przyrodniczy. Wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące Reportaży z lasu. Do wygrania zestaw leśnych gadżetów.
Na zakończenie, o 21:45 „Opowieści dzikiej treści” Piotra Dziełakowskiego – fotografa i edukatora, który na antenie dzieli się swoimi historiami ze świata przyrody i opowiada o swoich ukochanych żurawiach.