Nowym dowódcą Eurokorpusu zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – poinformował rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej. Wcześniej dotychczasowy dowódca Eurokorpusu gen. Jarosław Gromadziński został odwołany ze względu na postępowanie prowadzone przez SKW.
O odwołaniu dotychczasowego dowódcy Eurokorpusu, wielonarodowej struktury wojskowej współpracującej z NATO i UE, poinformował resort obrony w środę w komunikacie.
Jak wskazano, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne „dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera”.
– W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju
– poinformowało MON.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Informuję, że nowym dowódcą Eurokorpusu @HQEurocorps zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Janusz Sejmej
Rzecznik prasowy MON pic.twitter.com/qIvdU95HMf— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) March 27, 2024
W tym samym komunikacie zapowiedziano, że dla zapewnienia ciągłości na stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony zostanie inny oficer. Jego nazwisko przekazał w następnym komunikacie na portalu X (Twitterze) rzecznik MON Janusz Sejmej.
– Nowym dowódcą Eurokorpusu zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
– napisał.
Kim jest generał broni Piotr Błazeusz
Gen. Błazeusz to jeden z najbardziej doświadczonych w strukturach NATO dowódców w polskim wojsku.
MON zwraca uwagę, że generał broni Piotr Błazeusz służbę wojskową rozpoczął w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie był promowany do stopnia podporucznika w 1994 roku. „Pierwsze stanowisko dowódcy plutonu szturmowego objął w 1996 roku w 10 batalionie desantowo–szturmowym 6 Brygady Desantowo–Szturmowej. Następnie pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w sekretariacie sekretarza stanu MON. Kolejne stanowiska służbowe to zastępca attaché obrony w Waszyngtonie, starszy specjalista w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP i dyrektor sekretariatu Ministra Obrony Narodowej” – czytamy.
– W 2007 roku wyznaczony na stanowisko szefa Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP, a następnie wykonywał obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 15 sierpnia 2009 roku jako dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymał nominację na stopień generała brygady
– dodał resort obrony.
MON podkreśla, że gen. Błazeusz od października 2011 roku do kwietnia 2012 roku był dowódcą Polskich Sił Zadaniowych X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
– Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska
– zaznaczono w komunikacie.
Jak dodano, w 2019 roku Błazeusz objął najpierw stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a następnie zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił w Europie (SHAPE).
– Jednocześnie otrzymał nominację na kolejny stopień wojskowy – generała dywizji. W połowie 2021 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2022 roku otrzymał nominację na kolejny stopień wojskowy – generała broni. Od 26 września 2022 roku jest I zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
– podkreślono w komunikacie.
„Generał jest absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Odznaczony między innymi srebrnym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Medalem za chwalebną służbę NATO, Gwiazdą Afganistanu, amerykańską Brązową Gwiazdą (US Bronze Star) oraz afgańskim Medalem za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności Afganistanu. Wykonał ponad 500 skoków spadochronowych i był instruktorem spadochronowym Sił Powietrznych USA” – podkreśla MON.
Dowodzący do tej pory Eurokorpusem gen. Gromadziński sprawował funkcję od czerwca 2023 r.; był pierwszym polskim oficerem na tym stanowisku; wcześniej m.in. dowodził powstającą od 2018 roku 18. Dywizją Zmechanizowaną, brał też udział w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy.
Eurokorpus – co to takiego?
Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych – mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa.
Eurokorpus współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa – decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju – zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.
Z początkiem 2024 roku Eurokorpus rozpoczął przygotowania do roli Dowództwa Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2025 roku. W tym czasie będzie mógł być przemieszczony m.in. w ramach operacji wsparcia pokoju, w sytuacjach kryzysowych, operacjach reagowania, operacjach ewakuacji niezwiązanych z walką czy pomocy w przypadku katastrof i pomocy humanitarnej.
Czytaj także:
Szef MON: sojusznicy wiedzieli o odwołaniu gen. Gromadzińskiego z wyprzedzeniem
Nasi sojusznicy zostali poinformowani o odwołaniu gen. Jarosława Gromadzińskiego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu z odpowiednim wyprzedzeniem - powiedział w czwartek (28 marca) szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. Zapewnił, że "nie ma...
Czytaj więcejCzytaj także:
Gen. broni Jarosław Gromadziński natychmiastowo odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu
SKW wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego wz. z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera; został on odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. Podjęto decyzję...
Czytaj więcej