Konsultacje ws. Krajowego Planu Odbudowy

Konsultacje ws. Krajowego Planu Odbudowy Radio Zachód - Lubuskie

Do połowy kwietnia mają trwać konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Proponowane zmiany mają dotyczyć 11 reform z 55 oraz 22 inwestycji z 55 przewidzianych.

 

Pod koniec przyszłego miesiąca pakiet rewizyjny ma zostać wysłany do Brukseli. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że zmiany są konieczne. Mają zniwelować straty, które wynikają z opóźnienia we wprowadzeniu KPO. „Dziś rozpoczynamy konsultacje publiczne. Informacja o tym, jakie rewizje będę dokonywane, zostanie wywieszona na stronie resortu” – dodała.

Trzy filary rozwojowe mają być wzmocnione – to morska energetyka wiatrowa. Kluczowa inwestycja to polski terminal instalacyjny w Gdańsku, który ma być gotowy do 2026 roku.

Kolejny punkt dotyczy zwiększenia funduszy na bezpieczeństwo żywnościowe Polski – to na przykład dofinansowanie na unowocześnienie produkcji, cyfryzację, inwestycje w retencję, którą ma pomóc w walce z suszą. „Oprócz tego stawiamy na nowe Czyste powietrze i na Zielony Ład, który ma być przede wszystkim dla Polek i Polaków, a to oznacza, że potrzebne są bardzo dobrze sprofilowane środki na wsparcie, przede wszystkim dla najsłabszych” – podkreśliła.
Wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział, że konsultacje będą się składały z dwóch etapów.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 55 inwestycji i 55 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawić, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy po pandemii Covid.

Resort zakłada, że cały proces rewizji zakończy się najpóźniej pod koniec sierpnia. „Chodzi o to by pod koniec wakacji, a najpóźniej we wrześniu, złożyć kolejne wnioski o płatność – drugi i trzeci” – dodała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Prostak/w hm

Exit mobile version