Podatek liniowy – co warto wiedzieć o tej formie opodatkowania?

Podatek liniowy – co warto wiedzieć o tej formie opodatkowania? Radio Zachód - Lubuskie

Wybór formy opodatkowania to jedna z ważnych decyzji, jakie trzeba podjąć na etapie zakładania działalności gospodarczej. Do dyspozycji mamy cztery różne modele, wśród których znajduje się między innymi tzw. podatek liniowy. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tej metodzie opodatkowania i podpowiemy, dla kogo będzie ona najbardziej korzystna.

Jakie formy opodatkowania mamy do wyboru?

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji różne formy opodatkowania, z których każda ma swoje cechy, zalety i ograniczenia. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji warto uważnie zastanowić się, która z nich będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom i celom. Wśród dostępnych modeli opodatkowania znajdują się:

  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa);
  • Podatek liniowy;
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • Karta podatkowa.

W naszym artykule skupimy się na formie opodatkowania podatkiem liniowym.

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to jedna z dostępnych form opodatkowania działalności gospodarczej. Cechuje się ona stałą stawką opodatkowania, która wynosi 19% i nie jest uzależniona od wysokości dochodu uzyskiwanego przez firmę. Wysokość stawki podatku stanowi podstawową różnicę pomiędzy podatkiem liniowym a opodatkowaniem na zasadach ogólnych. Rozliczając się według tzw. skali podatkowej, stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów i wynosi 12% lub 32%.

Podatek liniowy dla właściciela działalności gospodarczej

Podatek liniowy to rodzaj opodatkowania, z którego mogą korzystać osoby prowadzące pozarolniczną działalność gospodarczą lub uzyskujące dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Należy jednak pamiętać, że ten model opodatkowania nie jest przeznaczony dla osób, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach własnego przedsiębiorstwa. Dochodów z firmy objętej podatkiem liniowym nie można również łączyć z zarobkami uzyskiwanymi na podstawie innych tytułów (np. umowy o pracę czy emerytury).

Podatek liniowy – ograniczenia

Analizując formę opodatkowania podatkiem liniowym, warto wspomnieć o ograniczeniach związanych z tą opcją. Wybierając taką metodę opodatkowania, nie możemy:

  • rozliczać się wspólnie z małżonkiem;
  • rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
  • skorzystać z ulg podatkowych (np. ulgi na dziecko);
  • łączyć dochodów uzyskanych z różnych źródeł.

Zalety podatku liniowego

Będąc w temacie opodatkowania podatkiem liniowym, należy również wymienić plusy takiego rozwiązania. Należą do nich przede wszystkim:

  • stała stawka podatku (19%), która nie jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu;
  • łatwiejszy sposób wyliczenia podatku (ze względu na stałą stawkę podatku nie musimy pamiętać o skali podatkowej i kwocie zmniejszającej podatek);
  • możliwość odliczenia od przychodu kosztów jego uzyskania;
  • brak możliwości łączenia dochodów uzyskanych z różnych źródeł – dzięki temu dochody opodatkowane liniowo nie mają wpływu na podwyższenie stawki od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Dla kogo podatek liniowy będzie opłacalną opcją?

Przed podjęciem decyzji o wyborze formy opodatkowania 19-procentową stawką trzeba zastanowić się, czy taka opcja będzie dla nas opłacalna. Należy wziąć pod uwagę, że rozliczenie liniowe nie upoważnia do rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, a także do korzystania z ulg podatkowych. Warto również wiedzieć, że przekroczenie granicy dochodu 120 000 zł rocznie w przypadku opodatkowania według skali podatkowej powoduje przejście na większą stawkę podatku – 32%. W takiej sytuacji podatnik powinien rozważyć formę opodatkowania podatkiem liniowym, która może być dla niego bardziej korzystna.

Podatek liniowy jest więc dobrym wyborem przede wszystkim dla przedsiębiorców uzyskujących rocznie powyżej 120 000 zł dochodu, którzy nie mają dzieci i nie pozostają w formalnych związkach. Im wyższe dochody osiąga przedsiębiorca, tym bardziej opłacalny będzie dla niego podatek liniowy.

Jak wybrać formę opodatkowania podatkiem liniowym?

Podatek liniowy nie jest podstawową metodą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Jeśli więc chcemy rozliczać się według stawki liniowej, musimy złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie. Możemy to zrobić:

  • przy zakładaniu działalności gospodarczej lub
  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku.

Podatek liniowy – jaką deklarację PIT wybrać?

Przedsiębiorca, który w danym roku podatkowym prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną jednolitą stawką 19% (podatek liniowy), powinien złożyć zeznanie roczne PIT 36L wraz z odpowiednimi załącznikami. Formularz ten jest przeznaczony specjalnie dla osób rozliczających się na zasadzie podatku liniowego. Jeśli oprócz prowadzonej działalności podatnik pracuje również na etat lub działa osobiście, będzie musiał złożyć do urzędu skarbowego dwie odrębne deklaracje.

Jak rozliczyć PIT-36L?

Rocznego rozliczenia PIT-36L można dokonać na kilka różnych sposobów. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań każdy podatnik może wybrać sposób idealnie dopasowany do swoich preferencji. Do wyboru mamy następujące możliwości:

  • Złożenie zeznania w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym;
  • Wysłanie wypełnionego zeznania pocztą (najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru);
  • Złożenie zeznania podatkowego w formie elektronicznej – PIT 36L online to najszybsza i najwygodniejsza forma rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Czy warto rozliczyć PIT online?

Coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie deklaracji PIT online. Opcja ta zyskuje na popularności przede wszystkim ze względu na wygodę, jaką oferuje. Do największych zalet rozliczania się w formie elektronicznej należą:

  • Szybszy zwrot podatku – rozliczając PIT online, możemy liczyć na szybszy zwrot podatku. Decydując się na taką formę rozliczenia, otrzymamy nadpłaconą kwotę podatku w terminie do 45 dni.
  • Oszczędność czasu – rozliczenie PIT w formie elektronicznej eliminuje konieczność wizyty w urzędzie skarbowym lub na poczcie i oczekiwania w długich kolejkach, co może się wiązać z dużą oszczędnością czasu.
  • Wygoda – zeznanie podatkowe w formie elektronicznej można złożyć za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy sprawdzić poprawność przygotowanego zeznania oraz zweryfikować wysokość odliczeń i przyznanych ulg.
  • Łatwość złożenia deklaracji – rozliczanie PIT online to prosty i intuicyjny proces, który zamyka się w kilku nieskomplikowanych krokach.
  • Ochrona środowiska – decydując się na rozliczenie PIT online, przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie zużycia papieru. Przejście na rozliczenia internetowe eliminuje potrzebę drukowania dużych ilości dokumentów papierowych.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Rozliczenie PIT online to prosty i intuicyjny proces. Wszystko zamyka się w kilku łatwych krokach:

  1. Uruchamiamy wybrany program do rozliczania podatków i uzupełniamy dane podatnika (można to zrobić ręcznie lub automatycznie);
  2. Jeżeli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, dodajemy go do listy podatników;
  3. Jeśli posiadamy inne dochody (oprócz tych, które zostały wykazane w przygotowanym dokumencie), wykazujemy je w rozliczeniu. Potrzebne kwoty znajdziemy w formularzach PIT-11 otrzymanych od pracodawców.
  4. Weryfikujemy prawidłowość wprowadzonych ulg, a w razie konieczności je modyfikujemy;
  5. Za pomocą jednego kliknięcia wysyłamy deklarację na serwery Ministerstwa Finansów.

W jakim terminie złożyć PIT do urzędu skarbowego?

Podatnicy często zastanawiają się, w jakim terminie należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Warto pamiętać, że zeznanie podatkowe PIT trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Podsumowując, forma opodatkowania podatkiem liniowym jest najkorzystniejsza dla przedsiębiorców, którzy w ciągu roku osiągają systematyczne, wysokie dochody. W tym modelu nie rozliczymy się wspólnie z małżonkiem, samotnie wychowywanym dzieckiem ani nie skorzystamy z popularnych ulg podatkowych. Zanim więc zdecydujemy się na wybór tego modelu opodatkowania, warto przekalkulować, czy będzie to dla nas opłacalne rozwiązanie.

Exit mobile version