„To nam w sercu gra”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

„To nam w sercu gra”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie

Druga część cyklu dokumentalnego o współtwórcach zielonogórskiego big bitu. Za nami emitowana dwa tygodnie temu część pierwsza.

Bohaterowie audycji w studiu nagraniowym Rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze pojawili się pod koniec lat 60- tych ubiegłego stulecia. Przez kilka lat w różnych składach i pod różnymi nazwami, pod przyjaznym okiem i uchem realizatora dźwięku Zygmunta Galka nagrywali swoje pierwsze przeboje, marzyli o sławie, fanach i big-beatowym życiu. Najważniejsze było jednak to, że mogli wspólnie zagrać.

Po przeszło 50-ciu latach dwoje z nich Ryszard Łomski i Edmund Witczak wróciło do tego magicznego miejsca, aby nagrać opowieść o swoim i przyjaciół big-beatowym życiu.

Ryszard urodził się w Zielonej Górze w roku 1949. Był członkiem czterech zielonogórskich zespołów bigbitowych. Edmund urodził się w 1945r w Nowym Kramsku i gdy w 1959 roku podjął naukę w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze, za pieniądze zarobione na żniwach kupił gitarę, oraz dwa podręczniki do nauki gry. I tak się zaczęło.

W części drugiej do wspomnień dołączą muzyczne instrumenty. W miejscu gdzie ponad 50-lat temu nagrywali, w dziś już w zupełnie innym, nowym studiu – zagrają i zaśpiewają po latach, ilustrując muzycznie dalszą część opowieści o złotych latach swojej młodości i zielonogórskiego big-beatu.

Ryszard Łomski jest autorem nagrodzonej niedawno w Konkursie Lubuskie Wawrzyny wspomnieniowej książki pt. Zielonogórski Big-Beat i Film wydanej w ubiegłym roku przez wydawnictwo Pro Libris. Na sentymentalne spotkanie w Radiu Zachód umówiliśmy się po promocji książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Opowiedzą więc też o emocjonalnych okolicznościach jej powstania. Klimat dawnego radia, muzyczny entuzjazm tamtych czasów tworzą opowieść o przyjaźni, radości ze wspólnego muzykowania i dalszych losach zielonogórskich bigbitowców.

Posłuchaj drugiej części cyklu.

Link do części pierwszej.

Autor dziękuje Ryszardowi Łomskiemu za udostępnienie archiwalnych zdjęć i unikatowych nagrań muzycznych wykorzystanych w audycji.

Na zdjęciach: zespół Akces, grupa wokalna Biedronki, Janusz i Ryszard Łomscy, Jolanie 1966, Jolanie giełda piosenki, Jotes, Raija i Ryszard 1980, Ricardo  i jego gitary, Rysiek i koleżanki z klasy, zespół Świstaki, Synkopy x 2, The Sound 1984, Waganci 1968, Układ Opole75, Lubusze.

 

Exit mobile version