Jak nauczyć osoby z niepełnosprawnością samodzielności i odpowiedzialności? Jaka wiedza z zakresu prawa jest im potrzebna? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy spotkania pt. ,,Tacy sami – samodzielność osób z niepełnosprawnością”, które odbędzie się 21 lutego.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Eudajmonia oraz Uniwersytet Zielonogórski.
W województwie lubuskim działa grupa self-adwokatów, czyli osób, które uczą się samodzielności w zakresie prawa, życia zawodowego oraz prywatnego.
– Chcemy pokazać jak działamy i podzielić się naszą wiedzą z innymi – mówi Katarzyna Lotka, prowadząca grupy self-adwokatów w Fundacji Eudajmonia:
Problemem przy planowaniu wydarzenia okazał się być brak sal dostępnych dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Zielonogórskiego, wydarzenie zostanie zorganizowane na terenie uczelni. – Mamy w pełni dostosowany budynek, bo chcemy żeby każdy czuł się u nas dobrze – podkreśla Agnieszka Szymczukiewicz-Chałupka z Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia na UZ:
Jak podkreśla Dorota Jas, trener aktywności i pracy w Fundacji Eudajmonia, bardzo ważne jest, aby osoby z niepełnosprawnością wiedziały, że są ludzie i instytucje, które chętnie pomogą im w usamodzielnieniu:
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Zgłoszeń uczestnictwa można dokonywać mailowo na adres: k.lotka@eudajmonia.pl do 18 lutego.
Spotkanie będzie się odbywało w godz. 10.00-13.00 na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy ul. prof. Z. Szafrana 2, Kampus A, budynek A-2, sala 115, I piętro.
Plan spotkania
Jak podają organizatorzy spotkanie będzie przebiegało według następującego planu:
- 9.30 – Rejestracja uczestników,
- 10.00 – Przywitanie,
- 10.15 – Panel dyskusyjny – Rozmowy z self-adwokatami o życiu, potrzebach, wyzwaniach i formach wsparcia,
- 11.15 – Przerwa kawowa,
- 11.30 – Omówienie potrzeby Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych,
- 11.45 Wymiana doświadczeń między specjalistami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością,
- 12.30 Panel dyskusyjny,
- 13.00 Zakończenie, przerwa kawowa i rozmowy w kuluarach.
Polecamy
Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego opracowali innowacyjny system do osteotomii
– Ten wynalazek daje szanse na przyspieszenie leczenia i powrotu do zdrowia – tak prof. Piotr Kuryło z Uniwersytetu Zielonogórskiego...
Czytaj więcejDetails