Sąd rejestrowy odmówił wpisania nowych władz Telewizji Polskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak napisano w uzasadnieniu z 9 stycznia, sąd uznał, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie miał prawa odwołać starej Rady Nadzorczej TVP i powołać nowej.
Skan postanowienia zamieszcza w mediach społecznościowych między innymi sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz.
https://twitter.com/k_zaradkiewicz1/status/1744957846112833710
Warszawski sąd rejestrowy w pierwszej instancji oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP. Oznacza to, że odmówił wpisania nowych władz TVP do KRS. Od tej decyzji przysługuje odwołanie.
27 grudnia decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w stan likwidacji zostały postawione spółki Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A.
Taki krok był efektem zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, w której zarezerwowano 3 miliardy złotych na media publiczne. Jak stwierdził Andrzej Duda wetując ustawę:
„Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić.”
– napisał Prezydent RP w komunikacie dotyczącym weta.
1/3 Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i…
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) December 23, 2023
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz napisał w oświadczeniu, że w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.
29 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.