Jak się przygotować na wyjście w Tatry? Niezbędnik

Jak się przygotować na wyjście w Tatry? Niezbędnik Radio Zachód - Lubuskie

Jak się przygotować na wyjście w Tatry? Niezbędnik

Tatry to wysokie góry, gdzie panują całkiem inne warunki klimatyczne, niż w dolinach. Latem występują groźne burze, a zimą mróz i lawiny. Każdego roku w Tatrach zdarza się kilka wypadków śmiertelnych. Z naszego poradnika dowiesz się jak przygotować się na wyjście w Tatry, aby czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Ubranie na cebulkę to podstawa!

Podczas pieszej wędrówki po górach nie możesz dopuścić ani do wyziębienia swojego organizmu, ani do jego przegrzania. Dlatego tak ważne jest umiejętne skomponowanie stroju na wejście w wysokie partie gór. Jak się ubrać? Wielowarstwowo, czyli na tak zwaną cebulkę.

Ubranie na cebulkę składa się z kilku warstw odzieży. Pierwszą z nich powinna stanowić bielizna termoaktywna, która utrzymuje ciepło oddane przez rozgrzany organizm. Drugą warstwą niech będzie koszulka termoaktywna, trzecią – ciepła bluza, a czwartą kurtka. Co do spodni to najlepszym wyborem będą spodnie z tkanin softshellowych o dobrej oddychalności.

Niezwykle ważnym elementem ubioru są skarpety. Postaw na typowe skarpety trekkingowe najlepiej z wełny lub z wyselekcjonowanych włókien syntetycznych, ponieważ tylko te materiały zapobiegają poceniu się stóp. Pamiętaj również o nakryciu głowy. Latem może to być czapka z daszkiem, kapelusz turystyczny, a zimą ciepła czapka bądź kominiarka.

Teraz czas na buty. Zapomnij o klapkach, sandałach czy sneakersach. W górach potrzebujesz solidnego obuwia, które zabezpieczy Twoją stopę przed kamieniami i nierównościami na szlaku. Jednym z wyborów mogą być buty Scarpa damskie, które możesz znaleźć między innymi tutaj: https://sportano.pl/buty-scarpa/buty-scarpa-damskie – wspinaczkowe, podejściowe, wysokogórskie lub uniwersalne trekkingowe.

Prowiant na drogę

Całodzienna wędrówka po górach to ogromne wyzwanie dla organizmu. Co zrobić kiedy zabraknie Ci siły? Od razu sięgnij do plecaka po pożywną przekąskę, która doda Ci energii. Dobrze wyposażony plecak w góry to gwarancja udanego marszu. Wybierz więc model, który będzie lekki, a zarazem pojemny np. Thule https://sportano.pl/plecaki-thule . W ofercie tej marki znajdziesz zarówno plecaki miejskie, narciarskie jak i turystyczne.

Masz już plecak? Nadszedł czas, aby zmieścić w nim niezbędny prowiant. Podstawa to oczywiście woda, bez której nie zajdziesz za daleko. Oprócz niej zabierz w góry napój izotoniczny, który szybko nawodni Twój organizm, uzupełniając utracone minerały, zwłaszcza magnez, potas i sód.

Maszerując po szlaku, nie ma zbyt wiele czasu na zjedzenie posiłku. Dlatego zamiast dwudaniowego obiadu zapakowanego do termosu, zabierz ze sobą drobne przekąski, które nie zajmują dużo miejsca. Sięgnij po batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, kabanosy, a także kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną. Jeśli planujesz biwak lub postój w schronisku, spakuj do plecaka jedzenie typu instant. Wystarczy, że zalejesz produkt wrzątkiem i szybki, ciepły posiłek jest już gotowy.

Niezbędny ekwipunek, czyli latarka, powerbank i mapa

Teraz nadszedł czas, aby wspomnieć o kilku rzeczach, które obowiązkowo powinieneś zabrać na górską wycieczkę. Numer jeden to oczywiście latarka. Nie rezygnuj z niej nawet jeśli planujesz zakończyć wycieczkę wczesnym popołudniem. Nigdy nie wiadomo, czy jakaś losowa sytuacja nie zatrzyma Cię na dłużej w górach. Wtedy latarka okazuje się niezbędna. Jaki model sprawdzi się w górach? Użyteczna będzie czołówka, czyli taka, którą zamontujesz na głowie przy pomocy paska.

Numer dwa to powerbank. To przenośne urządzenie służące do ładowania urządzeń mobilnych bezprzewodowo lub za pomocą portu USB. Zwróć uwagę na model odporny na niskie temperatury oraz opady atmosferyczne. Dzięki temu naładujesz swój telefon nawet podczas niepogody.

I na sam koniec, tradycyjna papierowa mapa. Jak wiadomo, nawet najlepszy telefon może się rozładować, stracić zasięg, zepsuć czy zgubić. To właśnie w tych momentach zwykła papierowa mapa wskaże Ci drogę do celu. Dobrze jest też mieć ze sobą przewodnik o górach. Zwłaszcza jeśli poruszasz się po danym szlaku po raz pierwszy.

Oprócz tych rzeczy przydatny może okazać się również kompas. Sama mapa może nie wystarczyć, jeżeli nie będziesz potrafił ocenić, w którą stronę powinieneś się przemieszczać.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem.

Wyjście w góry – porady dla początkujących

Już wiesz, co powinieneś zabrać ze sobą na wyjście w góry. W tym akapicie zebraliśmy kilka porad dla początkujących piechurów. Jak wiadomo, Tatry to góry wysokie, a nie ma się co oszukiwać, że każdy z nas jest mistrzem sportu. Dlatego mierz siły na zamiary i nie kieruj się wyłącznie ambicjami. Przed wyruszeniem w góry oceń swoją kondycję i sprawność fizyczną. Na tej podstawie wybierz szlak, na który Twój organizm jest gotowy.

Dolina Pięciu Stawów, Czarny Staw Gąsienicowy i Kasprowy Wierch to miejsca idealnie dla początkujących. Z kolei zejście z przełęczy Świstówka do Morskiego Oka, Sarnia Skała, czy Szlak czerwony granią Suche Czuby to propozycja dla średniozaawansowanych. Eskapada na Wrota Chałubińskiego, czy przejście przez Kobylarzowy Żleb w Tatrach Zachodnich to już gratka dla naprawdę zaawansowanych. Pamiętaj, że nie przyzwyczajony do wysiłku organizm prędzej czy później zacznie się buntować. Zawroty głowy, nudności, omdlenia czy urazy mięśni to najczęstsze objawy ciężkiego przeforsowania.

Przy planowaniu trasy weź pod uwagę również panującą porę roku. Jesienią, zimą i wczesną wiosną w górach dość szybko zapada zmrok. Dlatego im wcześniej wyjdziesz na szlak, tym lepiej. Najlepiej wstać skoro świt, aby zdążyć do wieczora.  Wieczór to nie czas na wyjście w góry. Po zmierzchu możesz wybrać się na zwiedzanie Krupówek, zjeść regionalną kolację w podhalańskiej restauracji albo udać się na baseny termalne, których nie brakuje w Zakopanem i okolicach.

Tuż przed samym wyjściem w góry sprawdź jeszcze raz prognozę pogody. To, że rano świeci słońce, nie oznacza, że po południu może nie przyjść burza z piorunami. Jeśli już rano zapowiadane są gwałtowne burze z ulewami, intensywne opady śniegu czy silny wiatr, to zrezygnuj z wycieczki.

Exit mobile version