KRRiT o działaniach wobec mediów publicznych: Bezprawne

KRRiT o działaniach wobec mediów publicznych: Bezprawne Radio Zachód - Lubuskie

W przesłanym oświadczeniu podkreślił, że kompetencje do uznania działań ministra kultury i dziedzictwa narodowego za bezprawne ma jedynie niezawisły sąd.

„Nie jest także rolą niezależnego regulatora rynku zaskarżanie decyzji Walnego Zgromadzenia spółek mediów publicznych, tym bardziej, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustawą o Radzie Mediów Narodowych z 26 czerwca 2016 r. została pozbawiona kompetencji w zakresie powoływania i odwoływania członków zarządów i rad nadzorczych tych spółek. Regulator zatem działa w granicach obowiązującego go w tej kwestii prawa”

– napisał Tadeusz Kowalski.

19 grudnia minister kultury odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy. Paweł Majcher został nowym prezesem Polskiego Radia, Tomasz Sygut – Telewizji Polskiej, a Marek Błoński – Polskiej Agencji Prasowej.

W komunikacie ministerstwa czytamy, że szef resortu dokonał tego na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Ministerstwo kultury oświadczyło, że konieczność takiej decyzji spowodowała uchwała Sejmu o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Przeciwko decyzji ministerstwa protestują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przed siedzibą TVP przez dwa ostatnie wieczory demonstrowali przeciwnicy zmian w mediach publicznych.

Exit mobile version