Dekometria we wnętrzach inspirowana projektami ze sklepu meblowego – poznaj tajniki tego nurtu aranżacyjnego

Dekometria we wnętrzach inspirowana projektami ze sklepu meblowego – poznaj tajniki tego nurtu aranżacyjnego Radio Zachód - Lubuskie

Domeną naszych czasów jest oryginalność i zrywanie z konwenansami. Wyraźnie można to zaobserwować nie tylko w modzie, która przeciwstawia się kanonom, ale i w trendach wnętrzarskich, coraz odważniej promujących niebanalność i wyrazistość. Odzwierciedleniem tych tendencji jest zaskakująca w swej estetyce i wymykająca się utartym schematom dekometria – pewnie wkraczająca do projektów domów i mieszkań. Co to za styl i jak się nim inspirować, urządzając swoje cztery kąty?

Dekometria w sklepach meblowych – jak ją rozpoznać?

Pewną wskazówką, dotyczącą najpopularniejszych tendencji estetycznych królujących w aranżacji wnętrz, są demonstracyjne kompozycje w sklepach meblowych. W tym roku silnie przebija się w nich dekometria, czyli eklektyczna wariacja na temat klasyki, modernizmu i nurtu art déco. Z uwagi na swoistą wybiórczość stylistyczną trudno jednoznacznie wskazać bezpośrednie koligacje między poszczególnymi motywami. Dekometria zaskakuje i jest definiowana przez artystyczną odwagę. Promuje grę kształtami i formami oraz zrywanie z konwencjonalnymi zestawieniami. Ukochała sobie obłości, łuki, elipsy, krągłości i geometryczność pod różnymi postaciami: we wzorach, w formach, w fakturach…

Dekometryzm można zaobserwować na tapetach z eliptycznymi motywami, w projektach przestrzeni z łukowatymi przejściami, w kształtach zaoblonych przeszkleń i w obłych formach mebli. Niekonwencjonalność to hasło nadrzędne tego nurtu i wyraża się poprzez eksperymenty na różnych polach, m.in. grę dynamiką i żonglowanie efektami optycznymi. Przestrzeń jest traktowana niezwykle plastycznie, a design staje się narzędziem kreowania dynamiki i pokonywania architektonicznych ograniczeń.

Kolory charakterystyczne dla dekometryzmu

Styl dekometryczny przeciwstawia się utartym schematom i zamierzchłym zasadom, a pierwsze skrzypce w aranżacjach zwykle grają ciepłe tony z pastelowej palety, w której nie brakuje neutralnych odcieni i subtelnych pasteli. Projekty są przytulne i ujmują ekspresyjnym urokiem. Kolorystyka nierzadko bazuje na przydymionych tonacjach, barwach ziemistych i płowych. Dynamikę wprowadzają najczęściej zróżnicowane faktury i akcentowe kontrasty, które przełamują piaskowe i popielate bazy. Kontrasty nie są definiowane dosłownie: kreują unikalny klimat, przełamują monotonię i nadają przestrzeni wyrazistość za sprawą różnic tonalnych i rozmaitości struktur i zróżnicowania materiałów. Jeśli szukasz inspirujących projektów, przejrzyj porady aranżacyjne sklepu meblowego Agata.

Meble i dodatki w stylu dekometrycznym ze sklepu meblowego

Oprócz charakterystycznych obłości, jako wyróżnik dekometrii można wskazać naturalne materiały i strukturalne dodatki. Drewno, szkło i marmur w takiej estetyce czują się znakomicie. Meble o geometrycznych kształtach i kontrastowe detale fantastycznie dopełniają eklektyczne kompozycje i wprowadzają dynamiczne akcenty. Nie bez znaczenia jest także jakość wszystkich elementów – w tym aspekcie perfekcja jest kluczowa. W projektach nie ma miejsca na defekty i niedopasowania. Zaokrąglone drewniane meble czy niezwykle modne ryflowane szafki i komody powinny wyróżniać się starannym wykończeniem. Podobnie jak meble wypoczynkowe o obłej formie i z wysokiej jakości obiciem. Mile widziane są elementy o nieskomplikowanej estetyce, pozbawione zbędnych ozdobników. Okrągłe pufy tapicerowane gładkimi, miękkimi tkaninami, okrągłe lustra, dywany nawiązujące do estetyki lat 80 i eliptyczne komody i szafki to bez wątpienia elementy, na które warto zwrócić uwagę w sklepie meblowym.

Exit mobile version