Sztuczna inteligencja pomaga dobrać seniorom idealny trening. Sprawdź!

Fot. Pexels

Fot. Pexels

O AI mówi się wszędzie. W startupach to chleb powszedni. Także w tych, skierowanych do najstarszego pokolenia. Sztuczna inteligencja pomaga też dobrać seniorom idealny trening. 

Seniorzy lubią innowacje 

Rynek innowacji dla seniorów rozwija się coraz dynamiczniej i warto to docenić. Seniorzy najwięcej korzystają ze smartfonów i zaraz za nimi z opasek typu Life Alert. Dużym powodzeniem cieszą się też elektroniczne dozowniki leków, zegarki liczące kroki czy śledzące stan zdrowia, sytemu typu lupa w telefonie, monitoring GPS czy roboty sprzątające. Osoby po 60. r.ż. lubią też quizy i testy stąd całkiem dobrze sprawdzają się wszelkiego typu grywalizacje. 

Coraz częściej technologia dotyka seniorów od strony medycznej. Jednym z pomysłów na wsparcie ich stanu zdrowia jest platforma do ćwiczeń dla osób 60+, nominowana w tegorocznych Aulerach, najstarszej startupowej nagrodzie w Polsce, w kategorii ”Rookie of the Year”. Katarzynie Klimek, założycielce startupu >>KlubuAktywnych.pl<<, od samego początku budowania projektu przyświecała idea rozruszania seniorów i sprawienie, by każdy z nich mógł korzystać z ruchu dostosowanego do stanu zdrowia i stylu życia. 

Technologia wspiera codzienną aktywność Silversów 

– W naszym Klubie ćwiczenia odbywają się na żywo z trenerami o określonej godzinie, zgodnie z harmonogramem – mówi Klimek. – Są dostosowane dla osób w wieku dojrzałym i konsultowane z lekarzami i ekspertami od zdrowego trybu życia. Na platformie jest codziennie kilka ćwiczeń do wyboru od porannego rozruchu, przez fizjoprofilaktykę, zdrowy kręgosłup, ćwiczenia na krześle a na zumbie, jodze czy pilatesie skończywszy

– wyjaśnia założycielka Klubu Aktywnych. 

Tak szeroka oferta jest podyktowana tym, że każdy z nas potrzebuje innego ruchu. W dodatku nie każdy rodzaj treningu lubimy. Jakie ćwiczenia jednak powinien wybrać senior? Tu na pomoc przychodzą innowacje, a dokładnie algorytmy i sztuczna inteligencja.

Jak algorytm dobiera ćwiczenia?

– Przez ostatni rok pracowaliśmy razem z prof. Aleksandrą Jażdżewską z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz kardiolog Aleksandrą Leksińską nad budową algorytmu dobierania treningów. W badaniu brało udział 60 osób po 60 r.ż.

– mówi Bartłomiej Łoza CTO startupu.

Projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundusz Medi Venture w ramach programu Bridge Alfa. 

Wynikiem badania jest ankieta, która bazując na zbudowanym w projekcie badawczym algorytmie, dobiera ścieżkę treningową on-line wspierającą fizjoprofilaktykę w leczeniu chorób kardiologicznych bądź zmniejszenie reakcji bólowych. Wystarczy podać w ankiecie dane wejściowe związane z historią medyczną i stylem życia, by system dobrał jedną z trzech ścieżek:

Innowacje na zdrowie

Przed przystąpieniem do treningów wszystkie osoby biorące udział w badaniu były poddane różnym testom zarówno od strony kardiologicznej (badanie u kardiologa, EKG), jak i wydolnościowej (próba wysiłkowa na rowerku stacjonarnym, badanie próby odczuwanego bólu algomedem). 

Badany był też poziom cholesterolu oraz przeprowadzone zostały testy psychologiczne i test jakości życia. Osoby biorące udział w badaniu ćwiczyły w Klubie minimum 3 razy w tygodniu przez 2 miesiące. Po tym czasie wszystkie badania zostały przeprowadzone raz jeszcze, a otrzymane dane porównane. Wyniki są rewelacyjne! Wzrosło nie tylko samopoczucie i ogólne zadowolenie ćwiczących. Polepszenie zdrowia u seniorów jest bardzo namacalne:

Badani zauważyli również takie zmiany jak:

I to wszystko dzięki regularnym ćwiczeniom już po 2 miesiącach treningów. 

Dalszy rozwój

Zespół startupu planuje dalszy rozwój algorytmu.

– Przede wszystkim chcemy dodać kolejne jednostki chorobowe – dodaje Katarzyna Klimek. – Bardzo bliskie są nam osoby onkologiczne – i tu już nie tylko 60+ – dla których po operacjach nie ma dedykowanej oferty ruchowej. Pacjenci są często pozostawieni sami sobie i dopiero po kilku miesiącach od operacji mogą korzystać z oferty rynkowej. Chcemy zapełnić tę lukę pomiędzy wyjściem pacjenta ze szpitala, a powrotem do pełnego zdrowia, by po pierwsze przyspieszyć proces uzdrawiania ciała, a po drugie wpływać na ich samopoczucie

– wyjaśnia pomysłodawczyni projektu. 

Podstawowy dostęp do platformy jest darmowy. Każdy senior otrzymuje 4 otwarte treningi w miesiącu i 2 webinary z ekspertami tzw. Aktywne Rozmowy.

Jeśli interesuje Ciebie jaką ścieżkę ćwiczeń sztuczna inteligencja zaleca w Twoim przypadku, wypełnij ankietę >>https://survey.zohopublic.eu/zs/MCB80Z<<.

Więcej o Klubie Aktywnych dowiecie się na stronie >>klubaktywnych.pl<< lub facebookowym profilu >>Klub Aktywnych<<

Katarzyna Klimek to przedsiębiorczyni z doświadczeniem w branży cyfrowej, specjalizująca się w projektach kierowanych do osób 60+ oraz działaniach na rzecz zdrowia seniorów. W 2022 i 2023 roku brała udział w organizacji i prelekcjach na ogólnopolskich forach senioralnych.

Exit mobile version