Kilka tygodni temu na redakcyjnym biurku odezwał się telefon. Rozmówca przedstawił się jako Paweł Szymon Towpik, mieszkaniec podzielonogórskiej Ochli. W związku z planowaną organizacją wystawy o dziejach wsi, poprosił o możliwość publicznej prezentacji reportażu mojego autorstwa, który powstał tam 18 lat temu. Został nagrany przy okazji obchodów jej 700- lecia i odsłonięcia pamiątkowego obelisku upamiętniającego byłych, przedwojennych mieszkańców. Wstępnie wyraziłem zgodę, więc postanowiłem przypomnieć sobie audycję. Po przesłuchaniu okazała się nie tylko relacją ze spotkania Polaków i Niemców, współczesnych i dawnych mieszkańców, ale też opowieścią o przyjaźni nie tylko na papierze i za unijne pieniądze. W audycji pojawiły się indywidualne losy członków rodzin, które tu przyjechały i tych, którzy Ochlę opuścili przed laty.
Wzięli w niej też udział: młodszy o 18-lat Paweł Towpik i członkowie jego rodziny. Postanowiłem wrócić do tamtego czasu i połączyć temat ze współczesnością Ochli i jej mieszkańców.
Przy okazji dowiedziałem się, że Pan Paweł jest historykiem specjalizującym się w genealogii i historii regionalnej. Jest też społecznikiem i samorządowcem. Najważniejsze jednak, że jest mieszkańcem Ochli, bo to przecież jego Mała Ojczyzna.
Posłuchaj reportażu.
Poniżej zdjęcia z różnych spotkań z byłymi mieszkańcami Ochli (udostępnił je Roman Cieślewicz, który był inicjatorem nawiązania pierwszych kontaktów) i zdjęcia z rodzinnego albumu Pawła Towpika. Zdjęcia współczesne z drona: Robert Pasek i Mateusz Lubański.