Na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE zatwierdzona została kandydatura dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej, zaś na urząd sędziego Sądu UE zatwierdzone zostały kandydatury sędzi Aleksandry Rutkowskiej i dr hab. Arkadiusza Radwana – poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera.
Jak przekazano w komunikacie na stronie KPRM, kandydaci zostali wyłonieni przez Międzyresortowy Zespół ds. wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej.
– Na urząd sędziego TSUE na kadencję 2021-2027 zatwierdzona została kandydatura dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej. Jest ona profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Wykazała się dogłębną i wszechstronną wiedzą z zakresu prawa unijnego, w tym znajomością orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości i sądów konstytucyjnych państw UE. Posługuje się językiem angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim
– poinformowano.
Z kolei na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028 zatwierdzone zostały kandydatury sędzi Aleksandry Rutkowskiej i dr hab. Arkadiusza Radwana.
– Aleksandra Rutkowska jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Prowadzi także wykłady i szkolenia m.in. w Europejskiej Akademii Prawa ERA w Trewirze oraz Europejskim Instytucie Uniwersyteckim EUI we Florencji. Biegle posługuje się językiem angielskim i francuskim
– podała KPRM.
Natomiast – jak dodano – dr hab. Arkadiusz Radwan „posiada bogate doświadczenie akademickie, które zdobył w środowisku międzynarodowym”. „Jest profesorem Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, a był zatrudniony lub prowadził wykłady m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim, Uniwersytecie w Hamburgu, Uniwersytecie Nowojorskim czy Uniwersytecie LUISS Guido Carli w Rzymie. Wiedzę i umiejętności nabył także podczas pełnienia funkcji członka stałego zespołu doradczego Komisji i Parlamentu Europejskiego (zespoły doradcze dla komisji prawnej PE). Posługuje się językiem angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim” – przedstawiono kandydata.
KPRM zapewniła, że „procedura wyłaniania kandydatur miała charakter otwarty i przejrzysty”.
W październiku 2021 r. upłynęła kadencja prof. Marka Safjana, sędziego TSUE wybranego z ramienia Polski, który zasiada w Trybunale od dwóch kadencji, począwszy od 2009 r. Nadal orzeka on po upływie drugiej kadencji, gdyż wciąż nie wybrano następcy. W skład Trybunału wchodzi 27 sędziów – po jednym z każdego państwa członkowskiego.
Z kolei Sąd UE jest trybunałem funkcjonującym jako Sąd Pierwszej Instancji – po dwóch z każdego państwa członkowskiego. Polskimi sędziami są tam obecnie: dr hab. Krystyna Kowalik-Bańczyk oraz dr hab. Nina Półtorak.
Traktat o funkcjonowaniu UE wskazuje, że sędziowie wybierani są spośród osób o niekwestionowanej niezależności i mających kwalifikacje wymagane w ich państwach do zajmowania najwyższych stanowisk sądowych lub są prawnikami o uznanej kompetencji. Traktat na pierwszym miejscu wymienia kwalifikacje osobiste (moralne) kandydatów, z wymogiem, by dawali gwarancję pełnej niezależności.