Muzeum Ziemi Lubuskiej ma w swoich zbiorach szklane klisze z widokami przedwojennej Zielonej Góry. Pochodzą z Heimatmuseum, czyli dawnego muzeum miejskiego. W większości pochodzą z lat 20. XX wieku i jak twierdzi szefowa działu historycznego muzeum dr Izabela Korniluk, są prawdziwym unikatem interesującym nie tylko historyków, ale co raz częściej współczesnych mieszkańców miasta.
Jednym z najbardziej zainteresowanych jest rodowity zielonogórzaninem, z kresowymi i wielkopolskimi korzeniami rodzinnymi, Bartłomiej Gruszka. To archeolog, regionalista, kolekcjoner wszelkich pamiątek z przeszłości Zielonej Góry i prezes Fundacji Tłocznia, która skupia pasjonatów z niebanalnymi pomysłami na popularyzację wiedzy o regionie. Zawodowo w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk rozwija swoje zainteresowania naukowe dotyczące wczesnośredniowiecznego osadnictwa dzisiejszego województwa lubuskiego.
Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i czterech książek, także popularnonaukowych, np. publikacji pt. „Dawne atelier fotograficzne w Zielonej ,która podczas Lubuskich Wawrzynów 2021 zdobyła nagrodę Pani Rektor UAM w kategorii: najlepsza książka popularnonaukowa. W oparciu o stare szklane negatywy z Muzeum Ziemi Lubuskiej i pozyskane prywatnie skany uzyskanych z nich zdjęć, aby spopularyzować obrazy na szkle malowane przygotowuje album z komentarzem historycznym w tle.
Posłuchaj reportażu.
Zdjęcia: Bartłomiej Gruszka, MZL