Dziękuję żołnierzom i dowódcom Wojsk Obrony Terytorialnej za bycie obywatelami służącymi ochotniczo ojczyźnie. W szeregach WOT jest już 38,5 tys. żołnierzy – mówił w sobotę (30 września) prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 6-lecia powstania formacji. „Żołnierze WOT stanowią bardzo ważny rodzaj sił zbrojnych” – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.
W sobotę (30 września) w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku przypada 6-lecie istnienia tej formacji.
Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom służącym w WOT oraz dowódcom. Podkreślił, że WOT to 38,5 tys. obywateli służących ochotniczo ojczyźnie. Jak mówił, jedna trzecia spośród żołnierzy ma wyższe wykształcenie, ponad jedna trzecia ma wykształcenie techniczne i specjalizacje, których „wojsko w normalnych warunkach nie byłoby w stanie pozyskać”. To informatycy, eksperci z różnych dziedzin, w tym eksperci logistyki – wyliczał prezydent.
– Dziękuję wam także, że odpowiadacie na ten zew. Zew potrzeby budowania bezpieczeństwa. Także w ramach odpowiedzialności każdego obywatela za losy jego ojczyzny
– zaznaczył.
Dalsza część tekstu pod postem
Dziś nikt nie ma wątpliwości, że Wojska Obrony Terytorialnej są niezbędne. To jeden z filarów bezpieczeństwa państwa – Prezydent ?@AndrzejDuda? podczas święta ?@terytorialsi? pic.twitter.com/3lcM268ExR
— BBN (@BBN_PL) September 30, 2023
Prezydent przypomniał, że od początku swojej prezydentury w 2015 roku pracował z ówczesnym szefem MON Antonim Macierewiczem nad powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak zauważył, pomysłowi temu przyświecał jeden zasadniczy cel, aby obywatele którzy mają swoją pracę, rodziny i codzienne zadania, mogli, jeśli chcą, jednocześnie dodatkowo służyć ojczyźnie.
– Potrzeba była ogromna i po stronie polskiego państwa, ale także i po stronie dużej części naszych rodaków. (…) Powołane Wojska Obrony Terytorialnej, ci którzy się do nich zgłosili natychmiast okazali się bardzo potrzebni. Wszelkie wątpliwości, które niektórzy mieli – czy jest sens, jak to będzie wyglądało, jak szybko ci ludzie będą mogli podjąć obowiązki (…) wszystko to błyskawicznie zniknęło, kiedy okazało się że żołnierze WOT rzeczywiście są „zawsze gotowi i zawsze blisko”
– powiedział.
Szef MON w swoim wystąpieniu podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej składają się z ludzi, którzy są wierni przesłaniu, jakie zostało przekazane przez żołnierzy Armii Krajowej, przesłaniu które dotyczy poświęcenia dla służby, poświęcenia dla ojczyzny.
– Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Władcy Kremla postanowili odbudować swoje imperium. Najlepszą odpowiedzią, najsilniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest budowanie siły Wojska Polskiego, a żołnierze WOT stanowią bardzo ważną część, bardzo ważny rodzaj sił zbrojnych
– powiedział.
Błaszczak przekazał, że odziały WOT są złożone z ochotników, z ludzi, którzy swój prywatny czas poświęcają służbie dla ojczyzny.
– Wasza służba na granicy jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa, dla rozwoju naszej ojczyzny
– dodał.
Podczas uroczystości prezydent i minister obrony narodowej wręczyli kilkudziesięciu żołnierzom WOT odznaczenia m.in. za długoletnią służbę.
W trakcie uroczystości szef MON wręczył żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Terytorialnej księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”. Twórcy księgi dotarli do żyjących żołnierzy AK i uwiecznili ich przesłanie do kolejnych pokoleń Polaków. Zbieranie świadectw żołnierzy AK było projektem ogólnopolskim. Z weteranami Armii Krajowej żołnierze Wojska Polskiego spotykali się w każdym województwie, dlatego księga składa się z 16 rozdziałów. Księgę będzie można oglądać w Sali Tradycji podkarpackiej brygady. Księga będzie przekazywana do kolejnych brygad i do batalionów, na terenie całego kraju.
Dowódca WOT gen. Maciej Klisz przypomniał, że formacja powstała 1 stycznia 2017 r.
– W tym czasie powstało 18 brygad, dwa centra szkolenia, batalion dowodzenia, szkoła podoficerska Sonda i jednostka wojskowa Gryf
– dodał.
Zdaniem wojskowego, po sześciu latach istnienia WOT stały się integralną częścią systemu reagowania państwa w sytuacjach kryzysowych. Gen. Klisz podał, że obecnie w jednostkach WOT służy ponad 38,5 tys. żołnierzy. W uroczystości udział wziął minister obrony Estonii Hanno Pevkur.
Uroczystości zakończyły się defiladą, która przeszła ulicami Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia można było zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, w tym m.in. czołgi Abrams i Leopardy, armatohaubice KRAB i K9, samobieżne moździerze RAK i Kołowe Transportery Opancerzony Rosomak. Po uroczystym apelu zorganizowany został piknik wojskowy.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju. W czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji to „zawsze gotowi, zawsze blisko”.
Zawsze gotowi, zawsze blisko! @terytorialsi
Podczas uroczystości z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej Prezydentowi @AndrzejDuda towarzyszy Szef @BBN_PL @JacekSiewiera. pic.twitter.com/D16hCYD5OG
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 30, 2023
Czytaj także:
1800 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową. To historyczne wydarzenie
W sobotę (30 września) w Warszawie 1800 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową, to sygnał mówiący o tym, że Polska jest bezpieczna. To historyczne wydarzenie, nigdy w historii WP tylu przyszłych...
Czytaj więcej