Konferencja naukowa o układach zbiorowych w zakładach pracy

Konferencja naukowa o układach zbiorowych w zakładach pracy Radio Zachód - Lubuskie

Dlaczego polscy pracodawcy nie chcą zawierać zbiorowych układów pracy? Czy wewnątrzzakładowe regulaminy zatrudniania i wynagradzania wystarczająco chronią pracowników?

To tylko niektóre z zagadnień omawianych na konferencji zorganizowanej przez Okręgową Inspekcję Pracy w Zielonej Górze oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– To nasza kolejna wspólna inicjatywa, na którą zaprosiliśmy zarówno prawników, naukowców czy specjalistów z zakresu prawa pracy, jak i przedstawicieli związków zawodowych i środowiska pracodawców

– mówi Jerzy Łaboński, lubuski okręgowy inspektor pracy:

Prof. Łukasz Pisarczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreśla, że tylko niewielka część pracowników w Polsce objęta jest zbiorowymi układami pacy.

Jak zaznacza, warto to zmienić, bo – wbrew powszechnej opinii – korzystają na tym wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy: 

Jednym z gości dzisiejszej konferencji jest główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska – Hrycko.

Jej zdaniem, temat spotkania jest bardzo ważny, bo w wielu firmach brakuje odpowiednich regulacji:

W dyskusji dotyczącej tzw. wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy bierze też udział Agnieszka Adamczewska, reprezentująca stanowisko Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Jak przyznaje, z zawieraniem układów zbiorowych jest rzeczywiście spory problem, co wynika m.in. braku zrozumienia między pracodawcą a pracownikami:

Inaczej na ten temat patrzy z kolei Monika Bocian, przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w województwie lubuskim:

Dodajmy, że dzisiejsza konferencja to kolejne wydarzenie organizowane wspólnie przez lubuską Okręgową Inspekcję Pracy oraz Uniwersytet Zielonogórskim.

Jednym z patronów medialnych spotkania jest Radio Zachód.

Exit mobile version