Z całą pewnością po 15 września br. zakaz wwozu do Polski zboża z Ukrainy będzie obowiązywał – poinformował we wtorek (12 września) przed posiedzeniem rządu premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję że rząd przyjmie odpowiednią uchwałę w tej sprawie.
Zakaz wwozu zboża z Ukrainy zostanie utrzymany
– My dziś, po przeprowadzeniu dyskusji, mam nadzieję, że podejmiemy uchwałę, w wyniku której będzie absolutnie jasne dla polskiego rolnika, że niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej embargo przedłużymy
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, „nie możemy zgodzić się na to, by cały polski rynek został rozchwiany przez niekontrolowany wwóz” towarów z Ukrainy.
– Chcę zapewnić całą polską wieś, że będziemy zdecydowanie bronić polskiego rolnika i po 15 września zakaz wwozu będzie obowiązywał – zaznaczył Morawiecki.
Podkreślał też, że „będziemy robili wszystko, aby rynek ustabilizować”, ponieważ – jak wskazał – „interes polskiej wsi i polskiego rolnika jest dla nas absolutnym priorytetem”.
Szef rządu zaznaczył, że Polska utrzyma embargo niezależnie od stanowiska Komisji Europejskiej.
Dalsza część tekstu pod postem
Dla nas najważniejsza jest #SilnaPolskaWieś ?? pic.twitter.com/M5o0V3e8ut
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 12, 2023
Ministerstwo rolnictwa rekomenduje utrzymanie zakazu importu zboża z Ukrainy
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus we wtorek (12 września) poinformował, że jego resort rekomenduje rządowi uchwałę, która potwierdzi, że po 15 września br. do Polski nie będzie wjeżdżało zboże ukraińskie; tranzyt będzie jechał, tak jak do tej pory.
Dalsza część tekstu pod postem
Minister @RobertTelus w #SygnałyDnia w @RadiowaJedynka: Dzisiaj polski rząd podejmie uchwałę o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża. Nie działamy przeciwko nikomu, ale musimy wypracować narzędzia na przyszłość. pic.twitter.com/dCLvg2V2kw
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) September 12, 2023
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja br. w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.
W Brukseli i Strasburgu odbędą się we wtorek kolejne rozmowy w sprawie przyszłości embarga na ukraińskie zboże do pięciu krajów UE, w tym Polski, które wygasa 15 września. Polska uważa, że powinno być ono przedłużone z uwagi na sytuację rynkową. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wystąpi w debacie w Parlamencie Europejskim dotyczącej ukraińskiego zboża.
Po południu w Brukseli spotkają się dyplomaci pięciu krajów UE – Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier – by rozmawiać o embargu na ukraińskie zboże i sytuacji na rynkach rolnych. Tego samego dnia w PE w Strasburgu będzie obradowało kolegium unijnych komisarzy i temat ukraińskiego zboża znów pojawi się w dyskusji unijnej egzekutywy. Ostateczną decyzję o ewentualnym przedłużeniu embarga ma podjąć właśnie Komisji Europejska.
Późnym popołudniem również w Strasburgu odbędzie się natomiast debata w PE poświęcona embargu. Z informacji PAP wynika, że udział w niej ma wziąć komisarz Wojciechowski.