Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych już otwarta. Rząd podał szczegóły funkcjonowania

Fot. Freepik

Fot. Freepik

Osoby z niepełnosprawnościami za pośrednictwem PFRON mogą korzystać z wypożyczalni potrzebnego im sprzętu. Kupiono 14 tys. jednostek różnych urządzeń za ok. 100 mln zł – poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wypożyczalnia ma umożliwić bezpłatne korzystanie z urządzeń, które pomagają niepełnosprawnym. Sprzęt kupiła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie wysyłała niepełnosprawnym sprzęt i go serwisowała, a nabór i weryfikację wniosków osób z niepełnosprawnościami będzie prowadził PFRON. Prezes Funduszu Krzysztof Michalkiewicz zapowiedział, że zainteresowani będą mogli najpierw przetestować sprzęt, a lista dostępnych urządzeń będzie aktualizowana co pół roku. 

– Wchodzimy w rozwiązania, które w innych krajach europejskich już funkcjonują. Rewolucją jest to, że od tej pory zaawansowane urządzenia będą dostępne w ramach wypożyczenia

– powiedział wiceminister Paweł Wdówik na konferencji prasowej, którą we wtorek (5 września) zorganizowano w Składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Nowej Wsi Ełckiej.

Dodał, że „docelowy plan tej wypożyczalni jest taki, żeby ona umożliwiała indywidualny dobór i wyposażenie człowieka niepełnosprawnego w wysokie technologie„.

Dalsza część tekstu pod postem

Wdówik powiedział, że wbrew doniesieniom mediów kupno sprzętu poprzedziły konsultacje w ramach Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. 

– Nie mam poczucia, że w jakimkolwiek momencie nastąpiło przekroczenie prawa, wiem, że działaliśmy bardzo skrupulatnie (…), w granicach wyznaczonych przepisami

– podkreślił Wdówik.

Zakupią najbardziej potrzebny i użyteczny sprzęt dla niepełnosprawnych

Obecny na konferencji prezes PFRON zapowiedział, że „za chwileczkę” zostanie powołany zespół ds. zakupów tego sprzętu. Będzie on ciałem opiniodawczo-doradczym dla prezesa PFRON. 

– Żeby w sposób świadomy kupować sprzęt, który jest najbardziej potrzebny i najbardziej użyteczny dla osób z niepełnosprawnością

– powiedział prezes Michalkiewicz. 

Wiceminister Wdówik przyznał, że w związku z trwająca kampanią wyborczą spodziewa się kolejnych ataków dotyczących kupna sprzętu i uruchomienia wypożyczalni. 

– Rozumiem, że w tym czasie (kampanii wyborczej – PAP) będziemy atakowani z tysiąca różnych powodów. (…) Kupujemy wysokie technologie, nie kupujemy wyrobów medycznych. To nie jest wypożyczalnia wyrobów medycznych. To jest wypożyczania technologii wspomagających

– podkreślił Wdówik.

Sprzęt będzie serwisowany i wysyłany do niepełnosprawnych

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski dodał, że zarzuty związane z uruchomieniem wypożyczalni traktuje „w kategoriach ataku politycznego”.

Agencja będzie serwisowała sprzęt i wysyłała go niepełnosprawnym, a na etapie przygotowań kupiła ten już dostępny

„Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w swoich działaniach wielokrotnie była kontrolowana przez wszystkie instytucje kontrolne, m.in. CBA i NIK. W żadnym z tych badań nie było zastrzeżeń, były za to pochwały za jakość, skuteczność realizowanych przedsięwzięć i przejrzystość postępowań, które mimo tego, że są niejawne, są prowadzone w sposób rzetelny i zgodny z prawem” – powiedział Kuczmierowski. Dodał, że kolejne zamówienia na sprzęt dla niepełnosprawnych będą realizowane w ramach prawa zamówień publicznych.

Czytaj także:

Urządzenia dla niepełnosprawnych dostępne bezpłatnie, za zwrotną kaucją

Według niego wypożyczalnia „narusza dzisiaj na rynku interesy dystrybutorów, producentów czy różnych sieci powiązań, które korzystały i miały wypróbowane przez lata swoje pozycje, właśnie w ramach dostarczania tych technologii wspomagających”. Podkreślił, że będzie ona otwarta dla osób z niepełnosprawnościami, będzie udostępniać sprzęt bez kosztów.

– Będzie łamała oligopole, więc ataków będzie jeszcze trochę

– powiedział Kuczmierowski.

Jaki sprzęt można wypożyczyć

W wypożyczalni są m.in. wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, a także technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób

Wdówik podkreślił, że każdy z tych sprzętów jest drogi, kosztuje od kilkudziesięciu, do kilkunastu tysięcy złotych. W sumie, jak poinformował, w wypożyczalni jest 14 tys. jednostek sprzętu za ok. 100 mln zł.

Jak wypożyczyć sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą się o to starać za pośrednictwem PFRON. Za wypożyczenie sprzętu zapłacą kaucję w wysokości 2 proc. wartości wypożyczonego urządzenia. Kaucja będzie zwrotna, ma zachęcić użytkowników do dbałości o wypożyczone mienie.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie >> pfron.org.pl/.

Exit mobile version