Kongres Polonii Amerykańskiej: Katastrofalne zniszczenia wymagają wypłaty reparacji przez Niemcy

Fot. Wikipedia/Domena publiczna/Ewa Faryaszewska (1920-1944) - Museum of Warsaw

Fot. Wikipedia/Domena publiczna/Ewa Faryaszewska (1920-1944) - Museum of Warsaw

Agresja i okupacja nazistowskich Niemiec spowodowały w Polsce katastrofalne zniszczenia. Polska poniosła największe straty osobowe i materialne w Europie w stosunku do liczby ludności. Wymaga to wypłaty odszkodowań – podkreśla Kongres Polonii Amerykańskiej.

W oświadczeniu przesłanym PAP przez Małgorzatę Margo Schulz krajowego wiceprezes ds. mediów i promocji, KPA zwraca uwagę na przykłady polskiego oporu jak Bitwa o Westerplatte czy obrona Warszawy. Przypomina, że Polska straciła łącznie 11,7 mln swoich obywateli. 5,2 mln zamordowali Niemcy, a pozostali znaleźli się poza krajem w wyniku zmian granic. Polska utraciła też 77,9 tys. kilometrów kwadratowych, czyli obszar porównywalny wielkością do Austrii.

Według KPA skala okrucieństw popełnionych na narodzie polskim w trakcie niemieckiej okupacji nie jest dobrze znana Europie i na świecie. Przytacza wypowiedź jednego ze świadków historii, amerykańskiego ambasadora w Polsce w roku 1944-1947 Arthura Blissa Lane. Stwierdził on m.in., że w 1945 roku Warszawa przedstawiała widok niewiarygodnego zniszczenia, gruzy zburzonych przez Niemców domów zalegały chodniki, a kalekie dzieci krążyły po tych gruzach.

„Polskie Siły Zbrojne (…) uczestniczyły w kluczowych bitwach, jak Bitwa o Anglię, kampania północnoafrykańska i kampania włoska. Polscy łamacze szyfrów wnieśli znaczący wkład w sojusznicze wysiłki wywiadowcze. Odegrali kluczową rolę w złamaniu niemieckiego kodu Enigmy, który dostarczał cennych informacji o planach i ruchach wroga”

– wylicza Kongres Polonii Amerykańskiej

I zapewnia, że popiera starania Polski o odszkodowania od Niemiec, za zniszczenia wojenne spowodowane inwazją i okupacją Rzeczypospolitej Polskiej przez Niemcy podczas II wojny światowej w latach 1939-1945. Stanowi to, akcentuje, jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski.

„Podczas gdy Niemcy Zachodnie i inne państwa Europy Zachodniej otrzymały pomoc z Europejskiego Programu Odbudowy, znanego również jako Plan Marshalla, Polska została zmuszona przez władze sowieckie do jego odrzucenia. Większość członków Polonii w USA w pierwszym i drugim pokoleniu została bezpośrednio dotknięta skutkami II wojny światowej. Rządy prawa wymagają, aby każdy kraj wypłacił odszkodowanie za wszystkie szkody spowodowane agresją wobec innych”

– wzywa KPA.

Straty gospodarcze Polski na skutek II wojny światowej

Sprawa reparacji jest dziś szeroko znana na świecie i stanowi dla Niemiec poważny problem wizerunkowy – powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w rocznicę prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej wiceminister Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z PAP podkreślił, że „mamy do czynienia z nową rzeczywistością, jeśli chodzi o postrzegania na świecie, ale też w samych Niemczech, problematyki rozliczeń po II wojnie światowej”. „Pierwszą rzeczą, takim kamieniem milowym, była publikacja raportu o stratach wojennych” – wskazał.

Exit mobile version