Dziś po godz. 14:05 w cyklu „Historie pisane na nowo” zaprezentujemy najnowsze wydanie książki „Wydarzenia Zielonogórskie 1960” Tadeusza Dzwonkowskiego. Dla słuchaczy będą egzemplarze promocyjne.
30 maja 1960 roku mieszkańcy Zielonej Góry odważnie zaprotestowali przeciwko decyzji ówczesnych władz państwowych o odebraniu parafii pw. Św. Jadwigi tzw. Domu Katolickiego, w którym znajdowały się min. salki katechetyczne, gdzie nauczano religii, scena, na której wystawiano sztuki teatralne i organizowano koncerty. Dom ten był swego rodzaju ośrodkiem kultury katolickiej. W jego obronie wzięło udział ok. 5000 osób. Przez kilka godzin trwały starcia z milicją. Aresztowano 333 demonstrantów, z czego 185 osób osądzono i skazano na wyroki od 1 roku do 5 lat więzienia, a 47 osób zostały ukarane przez kolegia karno-administracyjne, kilkunastu uczniów relegowano ze szkół. Wydarzenia te były jednym z największych protestów społecznych w czasach PRL miedzy poznańskim czerwcem 1956 a grudniem 1970 roku.
„Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku” red. Tadeusz Dzwonkowski Wydanie V poprawione i uzupełnione – Zielona Góra 2023
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zielonej Górze przy współpracy ze Stowarzyszeniem dla Rodziny wydał po raz piąty książkę pod redakcją dra Tadeusza Dzwonkowskiego pt. „Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku”. Celem tego projektu jest przede wszystkim przekazanie wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach wydarzeń związanych z obroną Domu Katolickiego 30 maja 1960 r. oraz jej utrwalenie w świadomości mieszkańców Zielonej Góry i Województwa Lubuskiego, zwłaszcza młodego pokolenia. Pierwsza książka ukazała się w 1995 roku a kolejne wydania w 2010, 2017, 2018 roku.
Wznowiona książka jest uzupełniona i poszerzona o dodatkowy rozdział pt. „Przywracanie pamięci”, w którym autorzy przypominają, jakie działania podjęto na przestrzeni ostatnich 30 lat, aby wydobyć z zapomnienia, celowo przemilczane przez ówczesną władzę wydarzenia w Zielonej Górze. Złożyły się na ten proces przywracania pamięci: opracowania naukowe, wydawnictwa albumowe, pomniki, tablice, konferencje, koncerty, widowiska i uroczyste obchody kolejnych rocznic.
W budowaniu tożsamości wspólnot lokalnych, najważniejszą rolę spełniają rodzina i przekaz rodzinny, opowiadanie rodzinnej historii, przekazywanie z pokolenia na pokolenie historii rodziny na tle historii swojego miejsca zamieszkania oraz szkoła w procesie nauczania historii w tym regionalnej i kształtowania postaw patriotycznych.