Prof. Kazimierz Kik: Spodziewam się zwycięstwa PiS. Opozycja nie ma argumentów [WIDEO]

Jak ocenia w rozmowie z PAP politolog prof. Kazimierz Kik:

„Spodziewam się zwycięstwa PiS z tego powodu, że opozycja nie ma argumentów. Nie ma argumentów ideowych, programowych i nie ma jedności na opozycji”

Jego zdaniem największym problemem wyborów może być niska frekwencja.

Jak mówi profesor Kik kampania będzie toczyć się wokół drożyzny, dostępności do służby zdrowia i edukacji.

„Cała masa tych spraw codziennych będzie tym czynnikiem zasadniczym w kampanii wyborczej”

– podkreślił.

„Wygra PiS. To sprawa jest oczywista, ponieważ decydującym czynnikiem będzie polityka socjalna”

– stwierdził politolog.

„Ja się tylko boję się o frekwencję, bo kampania będzie coraz bardziej napięta emocjonalnie” – powiedział PAP. Zdaniem naszego gościa coraz większa „część Polaków może być zniesmaczona charakterem kampania. W efekcie grozi nam Polska podzielona na pół, gdzie jedna cześć nie rozmawia z drugą”. Zdaniem prof. Kika w domu może zostać młodzież, ale też osoby, które będą zniesmaczone językiem kampanii wyborczej.

PKW zaopiniowała projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w dokumencie wskazano datę 15 października.

Czytaj także:

Zjednoczona Prawica z 38 proc. poparcia; na KO chce głosować 28 proc. wyborców – sondaż Social Changes

Na Zjednoczoną Prawicę chce obecnie zagłosować 38 proc. badanych, na KO – 28 proc., na Konfederację – 14 proc., na Lewicę – 8 proc., na Polskę 2050 – 5 proc. – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Pozostałe partie znalazłyby się poniżej progu. Badanie nie obejmuje wyborców niezdecydowanych.



W wariancie, w którym Polska 2050 i PSL poszłyby do wyborów razem (jako koalicja Trzecia Droga) to – nie licząc osób niezdecydowanych – do Sejmu weszłyby: Zjednoczona Prawica (38 proc. poparcia), KO (30 proc.), Konfederacja – (14 proc.), Lewica (9 proc.) oraz Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 6 proc.

Z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że – nie licząc osób niezdecydowanych – na Zjednoczoną Prawicę chce obecnie głosować 38 procent ankietowanych. Oznacza to – jak zauważa portal wPolityce.pl – wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem i o 4 punkty procentowe w ciągu ostatnich trzech tygodni.

Spadek o 1 punkt odnotowała natomiast druga w sondażu Koalicja Obywatelska, na którą chciałoby oddać swój głos 28 proc. Na podium znalazłaby się jeszcze Konfederacja, której poparcie utrzymało się niezmiennie na poziomie 14 procent.

8-procentowym poparciem cieszy się obecnie Lewica (spadek o 1 pkt proc.). Według sondażu, Polska 2050 utrzymuje się na granicy progu wyborczego – z 5-procentowym poparciem,; poniżej progu znalazło się natomiast PSL – z takim samym wynikiem, jak przed tygodniem, 3 procent.

Preferencje wyborcze Polaków Ten plik jest gotowy do pobrania.

Deklarowane poparcie dla partii politycznych w 2023 r.

Odsetek wśród osób deklarujących zamiar wzięcia udziału w wyborach – poszczególne sondaże oraz linia trendu.

Kukiz’15 i Porozumienie utrzymują po 1 punkcie procentowym poparcia – wynika z sondażu. 2 proc. badanych wskazało na inne ugrupowanie.

Sondaż obejmuje również wariant, w którym Polska 2050 i PSL pójdą do wyborów razem – jako koalicja Trzecia Droga. Wówczas – nie licząc osób niezdecydowanych – Zjednoczona Prawica może liczyć na 38 proc. poparcia, KO – 30 proc., Konfederacja – 14 proc., Lewica – 9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 6 proc. Po jednym procencie mają: Kukiz’15 oraz Porozumienie.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu w dniach 28–31 lipca 2023 roku wzięło udział N=1074 osób.

Exit mobile version