Program bezpieczny kredyt 2 % – od poniedziałku można składać wnioski

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Od poniedziałku można składać wnioski o dopłaty w programie mieszkaniowym Bezpieczny kredyt 2%. To propozycja skierowana do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Dalsza część tekstu pod grafiką.

1 lipca tego roku wejdzie w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa.

Kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty.

– Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca br. programu „bezpieczny kredyt” – powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. – Umowy z BGK w tej sprawie mają PKO BP i Pekao SA, a 5 innych banków je finalizuje

– zapewnił minister i przyznał, że to największy w historii program wsparcia zakupu pierwszego mieszkania.

Rusza nabór wniosków do programu „bezpieczny kredyt”

Od poniedziałku (3 lipca) można składać wnioski o dopłaty w programie mieszkaniowym Bezpieczny kredyt.

Waldemar Buda przewiduje, że liczba beneficjentów programu będzie rekordowa a większość wniosków zostanie złożona drogą elektroniczną.

– Na ten rok nie ma żadnych limitów środków na „bezpieczne kredyty”

– zapewnił minister rozwoju. Podkreślił, że chodzi o to, by z tych kredytów skorzystały wszystkie osoby, które odroczyły decyzję o zakupie mieszkania.

– Nie trzeba pierwszego dnia czy pierwszego tygodnia spieszyć się i liczyć, że tylko te osoby w pierwszej kolejności będą mogły z tego programu skorzystać, bo nie ma żadnych limitów na 2023 r., więc zarówno 3 lipca, jak i 3 grudnia jest tak samo dobry z punktu widzenia zainteresowania się czy przyjścia do banku, złożenia wniosku o „bezpieczny kredyt 2 proc.+”

– zapewnił podczas czwartkowej konferencji (29 czerwca) minister rozwoju.

Dodał, że trwają też prace nad zniesieniem podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania. W praktyce będzie to dotyczyć rynku wtórnego, gdyż na rynku pierwotnym PCC nie płaci się. Przepisy w tej sprawie są na etapie prac w Senacie. „Jeżeli są osoby, które planują zakup mieszkania na rynku wtórnym, zachęcamy do tego, by poczekać do momentu wprowadzenia tych rozwiązań. Senat, potem Sejm i decyzja prezydenta – to perspektywa kilku tygodni. Zakładamy, że jeszcze w sierpniu to rozwiązanie wejdzie w życie” – zaznaczył szef MRiT.

Wysokość „bezpiecznego kredytu”

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.
Dopłata będzie obowiązywała 10 lat.

W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).  

„Bezpieczne kredyty” będą udzielane do końca 2027 r. 

Exit mobile version