Paliwo w wakacyjnej promocji. Wyjazdy mają być tańsze niż przed rokiem

PKN Orlen

PKN Orlen

Orlen od 30 czerwca do 31 sierpnia wprowadza wakacyjną promocję na paliwa – ogłosił w piątek prezes koncernu Daniel Obajtek. Promocja dla uczestników programu lojalnościowego Vitay przewiduje do 400 litrów paliwa w cenie niższej o 30 groszy.

Paliwo tańsze do końca wakacji

Jak dodał prezes Orlenu, promocja przewiduje możliwość zatankowania na stacjach koncernu w okresie od 30 czerwca do 31 sierpnia br. czterokrotnie w ciągu miesiąca do 50 litrów paliwa w cenie niższej o 30 groszy od aktualnej ceny. Ogółem promocja obejmuje możliwość zatankowania po niższej cenie 400 litrów paliwa przez dwa wakacyjne miesiące. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny rabat wyniesie 40 groszy na litrze.

Zadbaj, by mieć Vitay

Promocja obejmie uczestników programu lojalnościowego Vitay – poinformował Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej. „Skorzystać z tej promocji mogą wszyscy nasi klienci, którzy posiadają aplikację Vitay lub klienci, którzy pobiorą aplikację Vitay. Ale również osoby, które posiadają karty Vitay” – wyjaśnił Obajtek.

Obajtek zapowiada wakacyjne coroczne obniżki cen paliw

Jak przypomniał prezes koncernu, ubiegłoroczna promocja przewidywała do trzech tankowań miesięcznie po 50 litrów, a w jej czasie klienci zrealizowali ok. 16 mln kuponów rabatowych na tańsze tankowanie.

– Chciałbym, aby ten standard, który wprowadza Orlen, był standardem, który będzie się powtarzał w następnych latach. Dla nas jest klient, pozyskiwanie klienta i zadowolenie klienta – podkreślał Obajtek. – Wyznaczamy pewne trendy i widzimy, że konkurencyjne firmy, które również prowadzą sprzedaż detaliczną idą w ślad za nami i to jest dobra tendencja na rynku – oceniał. 

Jak dodał, Orlen może takie promocje robić, ponieważ jest „zdecydowanie większym, nierozdrobnionym koncernem, który zdywersyfikował zakupy ropy, poprzez wszelkie inicjatywy optymalizacyjne ma zdecydowanie lepszą płynność i zdecydowanie lepiej może modelować rynek”. „Rynek musi być i jest konkurencyjny” – zastrzegł Obajtek. Wielkość firmy daje stabilizację – zaznaczył.

Więcej stacji Orlenu

Wskazał, że Orlen cały czas zwiększa liczbę stacji paliw.

– W naszej strategii to jest 3,5 tys. stacji. Moje ambicje są zdecydowanie większe. Teraz posiadamy 3 130 stacji, cały czas tę liczbę zwiększamy poprzez rozbudowę (…) stacji i mniejsze, drobne akwizycje. (…) Po to to robimy, byśmy mieli większą siłę, byśmy mogli bardziej inwestować, byśmy mogli przeprowadzać transformację, która jest konieczna dla naszej gospodarki i byśmy byli firmą, która wychodzi naprzeciw naszym klientom, którzy mogą być dumni z rozwoju Orlenu

 – stwierdził Obajtek. 

Orlen to koncern prowadzący działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Udział Skarbu Państwa w spółce wynosi 49,90 proc. Koncern ma m.in. siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, oraz ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech i Czechach, a także na Słowacji, Litwie i Węgrzech. W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos – drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa, producent energii elektrycznej, oraz Anwil wytwarzający m.in. nawozy azotowe i tworzywa sztuczne.

Tegoroczne wyjazdy wakacyjne autem znacznie tańsze niż przed rokiem

Tegoroczne wyjazdy wakacyjne samochodem będą znacznie tańsze niż przed rokiem – ocenili 23 czerwca analitycy Refleksu. Dodali, że ceny paliw mogą być najniższe od lutego 2022 roku.

Ich zdaniem, biorąc pod uwagę poziom oferowanych dodatkowych upustów przy tankowaniu w ramach rozpoczynających się wakacyjnych promocji, można pokusić się o stwierdzenie, że kierowcy, przynajmniej na początku wakacji, zatankują najtaniej od połowy lutego 2022 roku, czyli sprzed ataku Rosji na Ukrainę.

Obecne ceny paliw na stacjach benzynowych

Z analizy Refleksu wynika, że przedwakacyjny tydzień przyniósł na polskich stacjach wzrost średniej ceny oleju napędowego o 11 gr/l, do 6,20 zł/l. Średnia cena benzyny Pb95 utrzymała się na niezmienionym poziomie – 6,50 zł/l, a litr autogazu potaniał o 1 gr, do średniego poziomu 2,89 zł/l.

Jednocześnie Reflex przypomina, że dokładnie rok temu o tej porze ceny benzyny Pb95 ustanowiły historyczny rekord na poziomie 7,95-7,97 zł/l. Za litr diesla płaciliśmy średnio 7,92 zł/l.

Niższe ceny paliw na wakacje trendem ogólnopolskim

Według Refleksu wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach poznamy szczegóły „tańszego tankowania” praktycznie na wszystkich stacjach większych operatorów rynku, czyli koncernów krajowych, zagranicznych i niezależnych sieci stacji paliw, posiadających łącznie blisko 60-proc. udział w krajowym, detalicznym rynku paliw. 

Analitycy oceniają, że mniejsze, prywatne stacje paliw mogą zostać w tej sytuacji zmuszone do obniżki cen paliw.

Exit mobile version