To nie kadry z filmu. To przyszli ratownicy naszego województwa [ZDJĘCIA]

WOPR Świebodzin/FB

WOPR Świebodzin/FB

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy nad wodę. O nasze bezpieczeństwo dbają wtedy funkcjonariusze różnych służb, zwłaszcza WOPR-u. Jak wygląda szkolenie i jak zostać ratownikiem w województwie lubuskim? O czym pamiętać, by relaks nad morzem czy jeziorem nie zakończył się tragicznie? Przeczytajcie i obejrzyjcie galerię zdjęć!

Akademia WOPR WL Świebodzin Drzonków ćwiczy nad morzem

Jak co roku WOPR Świebodzin zorganizował nad morzem obóz szkoleniowy dla młodych ratowników. W ćwiczeniach bierze udział 47 uczestników i 8 instruktorów. Obóz zorganizował Waldemar Antoniewicz, prezes oddziału WOPR województwa Lubuskiego w Świebodzinie.

W ciągu całego roku ćwiczenia odbywają się na basenach, a w sezonie ratownicy wodni ćwiczą na akwenach otwartych. W galerii poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda, by samemu skorzystać.

Ratują ludzkie życie

Wodne ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Lubuskiego jest największą organizacją na terenie Województwa Lubuskiego, skupiającą ratowników wodnych oraz wszystkie osoby działające w celu zmniejszenia liczby utonięć, edukacji społeczeństwa dla bezpieczeństwa w obszarach wodnych oraz ochrony środowiska wodnego.

– WOPR WL to organizacja powstała w wyniku naszych dążeń do inspirowania i wspierania społeczności. Chcemy, by nasze działania mówiły same za siebie – tłumaczy prezes Waldemar Antoniewicz. – Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, której motorem napędowym są ochotnicy i wolontariusze. Skontaktuj się z nami, a dowiesz się jak do nas dołączyć

– zachęca Antoniewicz.

Dołącz do nich

WOPR Województwa Lubuskiego posiada swoje oddziały w Gubinie, Kostrzynie nad Odrą, Lubniewicach, Lubsku, Nowej Soli, Głogowie, Gorzowie Wlkp., Sławie, Słubicach, Świebodzinie, Zielonej Górze i Żaganiu.

Więcej informacji o WOPR WL znajdziecie na stronie internetowej – www.woprwl.org, Facebooku i Instagramie.

– Razem możemy podejmować konkretne działania, promować edukację oraz wprowadzać środki zapobiegawcze, aby chronić życie ludzkie przed tragedią utonięć. Bądźmy tą zmianą, której świat potrzebuje. Wspólnie możemy uczynić wody bezpiecznym miejscem dla wszystkich!

przekonuje Antoniewicz.

Woda nie wybacza błędów

– Najważniejszą rzeczą, która powinna nam towarzyszyć podczas pobytu nad wodą jest zdrowy rozsądek – przypomina komisarz Maciej Kimet z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. – Nieodpowiedzialność, brawura czy alkohol to najkrótsza droga do tragedii. Przed wodą trzeba czuć respekt

– przestrzega funkcjonariusz.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą, lubuscy policjanci będą czuwać do końca sezonu letniego. Funkcjonariusze będą kontrolować strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Wodniacy, w czasie patroli sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy.

Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne.

By relaks nie zakończył się tragedią

Przede wszystkim wybierajmy kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców, możemy mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia, ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy.

Warto również mierzyć siły na zamiary. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, asekurujmy się obecnością innych osób czy bojką ratowniczą.

Jeśli chcemy spróbować pływania długodystansowego, to lepszym miejscem będzie basen niż środek jeziora.

Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłów, orientacji czy równowagi. Nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia.

Zwracajmy także uwagę na inne osoby znajdujące się w pobliżu. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziemy się czuć na siłach, to jak najszybciej poinformujmy o tym inne osoby.

Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

Exit mobile version