Jednym z dominujących obecnie trendów w zakresie pielęgnacji jest trend na kosmetyki naturalne. Sława preparatów z natury nie wzięła się znikąd: o ich popularności zdecydowała m.in. wysoka skuteczność. Mimo oczywistych zalet, kosmetyki naturalne wciąż budzą kontrowersje. Wątpliwości mają bezpośredni związek z hasłami, którymi posługuje się branża beauty. Zobacz, czy kosmetyki naturalne są tym samym, co kosmetyki bio i wybierz wyłącznie te produkty, które przysłużą się skórze i środowisku.
Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne to kosmetyki o bogatym i stosunkowo prostym składzie, zawierającym składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Brak tutaj składników pochodzenia zwierzęcego, wyjątkiem są surowce pozyskane bez szkody dla zwierząt, np. miód lub wosk pszczeli.
Preparaty kosmetyczne, uznane przez jednostkę certyfikującą za naturalne, powinny:
– zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, tj. olei roślinnych, substancji mineralny lub odzwierzęcych,
– zawierać surowce, które pochodzą ze źródeł odnawialnych,
– nie zawierać składników, które mogły być testowane na zwierzętach,
– nie zawierać GMO (substancji, które pochodzą od zwierząt i roślin modyfikowanych genetycznie),
– nie zawierać emulgatorów PEG, parabenów, syntetycznych substancji zapachowych, składników barwiących, nanocząsteczek oraz fenoksyetanolu,
– posiadać biodegradowalne opakowanie.
Kosmetyki naturalne w pielęgnacji. Korzyści dla skóry
Kosmetyki naturalne w bardzo krótkim czasie zyskały przewagę nad kosmetykami drogeryjnymi: pozytywnie wpływają na kondycję skóry twarzy i ciała, nie zaburzają jej naturalnych funkcji fizjologicznych i nie zatykają porów. Kosmetyki naturalne pobudzają procesy samoregeneracji skóry, redukują nadmiar sebum lub wyrównują jego brak oraz odżywiają i dotleniają skórę. Rezultaty, do których dążysz, osiągniesz za pomocą preparatów takich marek, jak: OnlyBio, Welenda, beBIO, Nuxe i Klorane.
Warto wiedzieć, że działanie kosmetyków naturalnych nie jest natychmiastowe, a na pierwsze efekty trzeba najczęściej zaczekać. Nie oznacza jednak, że regularne korzystanie z takich preparatów jest pozbawione sensu. Kosmetyki naturalne w pierwszej fazie działania muszą poradzić sobie ze skutkami stosowania kosmetyków drogeryjnych i usunąć ich pozostałości. To proces nieunikniony i przede wszystkim konieczny.
Kosmetyki naturalne, a kosmetyki bio. W czym tkwią różnice?
Kosmetyki naturalne to obecnie największa grupa dostępnych w sprzedaży produktów, które mogą pochwalić się naturalnym składem. Dzieje się tak głównie dlatego, że kosmetykami naturalnymi są także kosmetyki bio (zwane także kosmetykami organicznymi). Jednocześnie nie działa to w drugą stronę: kosmetyki naturalne nie zawsze są kosmetykami bio
Aby preparat kosmetyczny mógł zostać uznany za preparat bio (organiczny), powinien spełniać wszystkie założenia, które dotyczą kosmetyków naturalnych, a dodatkowo:
– zawierać co najmniej 95% surowców roślinnych,
– zawierać co najmniej 10% surowców (spośród wszystkich składników zawartych w składzie) z upraw ekologicznych.