Czego młodzi ludzie oczekują od swoich pracodawców? Jak zatrzymać w firmie pracowników z pokolenia „iks”, „igrek” czy „zet”? Jak różnice międzypokoleniowe wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw?
M.in. na te tematy dyskutowano dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim w trakcie pierwszego Kongresu HR, zorganizowanego przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
Jak mówi Joanna Zielińska, dyrektorka biura OPZL w Zielonej Górze, temat kongresu nie jest przypadkowy. Na rynku pracy pojawia się bowiem coraz więcej młodych ludzi, a nie wszyscy pracodawcy wiedzą, jak z nimi postępować i jak wykorzystać ich potencjał:
Violetta Panasiuk – Strzyżewska, szefowa jednej z firm zajmujących się rekrutacją pracowników, zwraca uwagę, że młodzi ludzie stanowić będą już wkrótce niemal 1/3 pracowników dostępnych na rynku pracy.
– Pracodawcy powinni się więc dobrze przygotować do współpracy z przedstawicielami nowego pokolenia – dodaje:
Artur Doliński z działającego na Uniwersytecie Zielonogórskim Centrum Liderów Biznesu, podkreśla jednak, że wśród młodych ludzi wchodzących dopiero na rynek pracy można znaleźć wielu cennych pracowników, posiadających warty wykorzystania potencjał.
Jego zdaniem, warto to wykorzystać, a nie tylko i wyłącznie na nich narzekać:
A czego młodzi ludzie oczekują od swoich przyszłych pracodawców? O tym mówili na dzisiejszym kongresie studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, Jakub Raduszewski i Albert Szafrański:
Dodajmy, że pierwszemu Kongresowi HR w Zielonej Górze towarzyszyła też prezentacja firm i instytucji współpracujących z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Zielonogórski, a patronem medialnym – Radio Zachód.