Planujesz w swoim ogrodzie zasadzić rośliny ozdobne lub założyć grządki warzywne? Najpierw zaplanuj miejsce i wybierz odpowiednie stanowisko, biorąc pod uwagę wymagania roślin co do ilości słońca. Następnie sprawdź ziemię, w której chcesz posadzić rośliny. Być może okaże się ona zbyt jałowa lub zbyt kwaśna, aby mogły być w niej posadzone wybrane rośliny. Czy w takim wypadku musisz zrezygnować z hodowli kwiatów? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że odpowiednio ją przygotujesz. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zmienić pH gleby w ogrodzie i założyć własny ogródek z bujnymi roślinami.
Sprawdź pH i dostosuj je do wymagań roślin
W wymaganiach danej rośliny zawsze znajdziesz informację o optymalnym pH gleby. Jak jednak sprawdzić ten współczynnik na swojej posesji? Możesz sprawdzić, jakie gatunki dziko rosnących roślin ją pokrywają. Jeśli są to głównie trawy, mlecze i inne popularne rośliny łąkowe, najprawdopodobniej masz glebę zasadową. Jeśli jednak rosną na niej małe drzewka iglaste czy wrzosy – masz do czynienia z glebą kwaśną. Aby być pewnym co do pH gleby w swoim ogrodzie, najlepiej użyć specjalnych pasków do mierzenia pH, które znajdziesz w większości sklepów ogrodniczych.
Jeśli okaże się, że pH gleby nie odpowiada wymaganiom rośliny, musisz je zmienić. Aby odkwasić glebę – wystarczy wymieszać ją z wapnem. Z kolei do zakwaszania gleby służą odpowiednie nawozy np. z dodatkiem siarczanu amonu, kwaśny torf lub ściółkowanie. W przypadku tego ostatniego sposobu, na efekty przyjdzie Ci poczekać, ale jest to w pełni naturalna metoda zakwaszanie gleby.
Wzbogać skład ziemi
Jeśli nigdy nie hodowałeś w swoim ogrodzie żadnych roślin, prawdopodobnie jej skład nie jest zbyt bogaty. Ziemia uniwersalna dostępna w sklepach zazwyczaj ma startowe nawozy. Jeśli chcesz jedynie trochę wzbogacić ziemię pod uprawę różnych roślin ozdobnych, w zupełności Ci ona wystarczy. Wymieszają ją z ziemią w ogrodzie.
Na grządki warzywne czy krzewy owocowe najlepiej wysypywać nawozy naturalne takie jak oborniki lub kompost. Wówczas możesz bez obaw spożywać plony z własnego ogródka. W sklepach ogrodniczych znajdziesz różnego rodzaje nawozy naturalne w tym bio humusy czy inne preparaty. Przed zastosowaniem koniecznie sprawdź sposób użycia i najlepszy czas do aplikowania.
W przypadku, gdy chcesz hodować w ogrodzie rośliny o mocno specyficznych wymaganiach – skład gleby możesz kontrolować nawozami sztucznymi, dostarczając im niemal wyizolowanych składników pokarmowych. W ten sposób możesz dostarczyć więcej np. potasu czy azotu. Tego rodzaju nawozy mineralne jednak nie wpływają pozytywnie na jakość gleby.
Nie musisz rezygnować z hodowli roślin ozdobnych w ogrodzie, gdy gleba nie odpowiada wymaganiom danych krzewów, warzyw czy kwiatów. Wystarczy, że glebę w ogrodzie wymieszasz z ziemią uniwersalną, nawozami mineralnymi, kompostem czy innymi nawozami naturalnymi. Za pomocą torfu czy wapna możesz kontrolować pH gleby. Do uprawy roślin spożywczych warto wybierać nawozy naturalne lub samodzielnie stworzony kompost.