Co sądzą Państwo obowiązkowej relokacji migrantów, forsowanej przez Komisję Europejską?

Co sądzą Państwo obowiązkowej relokacji migrantów, forsowanej przez Komisję Europejską? Radio Zachód - Lubuskie

Co sądzą Państwo obowiązkowej relokacji migrantów, forsowanej przez Komisję Europejską? Radio Zachód - Lubuskie

W Brukseli Komisja Europejska wraca ze sprawą de facto obowiązkowych relokacji migrantów do państw członkowskich. Jeśli kraje UE nie będą chciały się na to zgodzić, Komisja Europejska proponuje zapłatę ekwiwalentu finansowego – 22 tys. euro na migranta. Stały Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś przekazał, że Polska nie zgodzi się na takie rozwiązanie – poinformowało Polską Agencję Prasową polskie źródło dyplomatyczne.

 Według informacji Polskiej Agencji Prasowej taką propozycję przedstawiła w środę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson ambasadorom państw członkowskich. To wznowienie dyskusji, która rozpoczęła się w 2015 r. wraz z kryzysem migracyjnym w UE. Wtedy część krajów nie chciała się na to zgodzić. W efekcie KE uruchomiła procedury naruszenia prawa UE wobec tych krajów, w tym m.in. Polski.

 „Komisarz Johansson zaproponowała w środę de facto wprowadzenie mechanizmu przymusowej relokacji nieregularnych migrantów. Polska i inne państwa członkowskie sprzeciwiły się tej propozycji. Komisarz zaproponowała, że jeśli któreś z państw UE nie będzie chciało uczestniczyć w relokacji migrantów, to będzie musiało płacić 22 tys. euro za nieprzyjętego migranta. Miałby to być ekwiwalent finansowy, a de facto byłaby to kara” – taką informacje pozyskała PAP z polskich źródeł dyplomatycznych.

 Z informacji PAP wynika, że podczas rozmów z Johansson ambasador Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. Podkreślił, że na jednego uchodźcę z Ukrainy KE przeznaczyła zatem 200 euro, a jednocześnie w planach ma obciążenie państw, które nie będą chciały przyjmować nieregularnych migrantów w ramach mechanizmu przymusowej relokacji, kwotą 22 tys. euro. To – jak zaznaczył – rażąca dysproporcja.

 Z informacji PAP wynika ponadto, że KE proponuje relokację do innych krajów UE 30 tys. migrantów, z możliwością zwiększenia do 120 tys. osób.

 Poparcie dla stanowiska Polski miały wyrazić m.in. Słowacja, Chorwacja i Węgry.

 Nie ma i nie będzie zgody na przymusową relokację migrantów do Polski – podkreślił w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

 Dziś pytamy: co sądzą Państwo o planach obowiązkowych relokacji migrantów do państw członkowskich, forsowanych przez Komisję Europejską?

Pyta Łukasz Brodzik

 

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.

 

Exit mobile version