Dobra polisa na życie pozwala na uzyskanie większego poczucia bezpieczeństwa. Ubezpieczenie na życie ochroni Ciebie i Twoich bliskich przed finansowymi skutkami trudnych do przewidzenia wydarzeń. Dlatego zanim zdecydujesz się na wykupienie konkretnej oferty, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie, żeby potem nie żałować.
Ubezpieczenie na życie – jakie są najpopularniejsze rodzaje?
Zastanawiasz się nad wykupieniem ubezpieczenia? Na rynku znajdziesz wiele ofert. Dlatego zanim zdecydujesz się na jedną z nich, warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rodzaje polis na życie.
Podstawowe ubezpieczenie na wypadek śmierci
Najbardziej podstawową ofertę polisy na życie stanowi produkt zabezpieczający jedynie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możliwe jest ochronienie bliskich przed finansowymi skutkami takiego wydarzenia. Wiele osób wybiera polisę na wypadek śmierci także jako zabezpieczenie kredytu czy innych zobowiązań.
Ubezpieczenie indywidualne z dostosowanym zakresem ochrony
Coraz większą popularnością cieszą się ubezpieczenia indywidualne, w których można dostosować zakres ochrony o inne wydarzenia niż śmierć. Decydując się na jedną z taką ofert, dopasujesz liczbę i rodzaje zdarzeń do swoich potrzeb i preferencji. Dzięki temu zabezpieczysz swoich bliskich nie tylko na wypadek swojego zgonu. Możesz również ochronić siebie i rodzinę przed finansowymi skutkami choroby, utraty zdolności do pracy, operacji czy hospitalizacji.
Ubezpieczenie grupowe
Ubezpieczenia na życie grupowe zwykle są dostępne w zakładach pracy. Oferują je także operatorzy telefonii komórkowej. Wśród ich zalet można wymienić łatwą dostępność i atrakcyjną cenę. Natomiast należy pamiętać, że nie ma możliwości ani zmiany zakresu ochrony dla konkretnej oferty, ani wysokości sumy ubezpieczenia. Ponadto wraz z końcem zatrudnienia w zakładzie pracy najczęściej kończą się korzystne warunki polisy.
Ubezpieczenie posagowe
Ciekawą formą ubezpieczenia na życie jest to posagowe. Takie oferty są szczególnie polecane rodzicom, ale także dziadkom czy chrzestnym. To dlatego, że ubezpieczenie posagowe pozwala na finansowe zabezpieczenie przyszłości dziecka.
Ten produkt polega na oszczędzaniu kapitału przez określony w umowie czas. Następnie pieniądze są wypłacane dziecku – najwcześniej, gdy ukończy pełnoletniość, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Uzyskany kapitał uposażony może przeznaczyć np. na opłacenie prywatnych studiów, kursu, zakup auta czy wpłatę własną na kredyt hipoteczny. Co więcej – w przypadku przedwczesnej śmierci opiekunów dziecko otrzyma rentę.
Ubezpieczenie mieszane
Obecnie coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby nie tylko zabezpieczyć się finansowo na wypadek nieszczęśliwych wydarzeń, chorób i śmierci, ale też zadbać o oszczędności. Takie możliwości daje ubezpieczenie mieszane. Polisa łączy w sobie funkcje ochronną i gromadzącą kapitał. Składka jest więc dzielona na dwie części.
To tylko kilka z najpopularniejszych rodzajów polis, jakie możesz znaleźć na rynku.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy na życie?
Przed zakupem ubezpieczenia na życie i zdrowie warto zastanowić się, jakie aspekty są najważniejsze. Dlatego zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty, zwróć uwagę na:
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego,
- długość umowy,
- wysokość składki.
Sprawdzenie tych kilku aspektów ułatwi wybór najlepszej propozycji ubezpieczeniowej.
Gdzie najlepiej kupić polisę na życie?
Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić ubezpieczenie na życie, aby trafić na najkorzystniejszą ofertę. W zależności od preferencji możesz to zrobić na kilka sposobów.
W konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym
Niektórzy decydują się na rozpoczęcie poszukiwania idealnej polisy na życie w konkretnym towarzystwie, np. takim, w którym już mają wykupione ubezpieczenie na dom czy samochód. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze otrzymasz tam najkorzystniejszą ofertę. Dlatego najlepiej porównać propozycje przynajmniej od kilku firm.
Przez internetową porównywarkę ubezpieczeniową
Łatwo zamówisz dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie na rankomat.pl. To internetowy kalkulator ubezpieczeniowy. Wystarczy poświęcić kilka minut, aby wypełnić krótki formularz. Następnie uzyskasz zestawienie z propozycjami od wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
Z internetowej porównywarki skorzystasz zawsze – bez względu na porę czy dzień tygodnia. Całą operację wykonasz w zaciszu swojego domu. A w razie jakichkolwiek wątpliwości, pomoże Ci specjalista, który zadzwoni do Ciebie, jeśli sobie tego zażyczysz. Zakup polisy na życie przez internet jest wygodny i pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty.
Co można uwzględnić w ubezpieczeniu na życie?
Oprócz zgonu ubezpieczonego, w zakresie ochrony polisy można uwzględnić także inne zdarzenia, takie jak np.:
- poród,
- poronienie,
- śmierć najbliższych – teściów, rodziców, małżonków i dzieci,
- poważne zachorowanie,
- zdiagnozowanie nowotworu,
- złamanie kości,
- doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- utratę zdolności do pracy.
Warto jednak wiedzieć, że przy polisie na życie przeprowadzana jest ankieta zdrowotna. Ma ona ograniczyć ryzyko TU. Co istotne, osoby które, już mają zdiagnozowaną chorobę, np. cukrzycę – nie uzyskają ochrony w odniesieniu do tego schorzenia. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-na-wypadek-cukrzycy. Znajdziesz tam cenne informacje, które pozwolą Ci zrozumieć, w jaki sposób działa ubezpieczenie na życie uwzględniające zdiagnozowanie choroby.
Jak zatem widzisz, na wybór polisy na życie warto poświęcić nieco czasu. Porównaj dostępne opcje, aby zapewnić sobie i swoim bliskim najlepsze zabezpieczenie.