Hiszpański historyk: Świat wie bardzo mało o zbrodniach komunizmu – widoczne są próby ich bagatelizowania przez pewien nurt kulturowy

Świat wie bardzo mało o zbrodniach komunizmu

Fot. Jose Luis Orella Martinez/Linkedin

Współczesny świat wie bardzo mało o zbrodniach popełnionych przez reżimy komunistyczne – powiedział w rozmowie z PAP prof. Jose Luis Orella Martinez, dyrektor zakładu Historii, Pamięci i Tożsamości na madryckim uniwersytecie CEU San Pablo.

W ocenie hiszpańskiego historyka hasło „totalitaryzm” zazwyczaj kojarzone jest dziś z reżimem nazistowskim oraz niemieckimi zbrodniami popełnionymi podczas II wojny światowej.

„Wiele wiadomo o nazizmie oraz Holokauście, natomiast istnieje ogromna niewiedza na temat zbrodni popełnionych na świecie przez komunistów” – powiedział prof. Orella Martinez, dodając, że widoczne są współcześnie próby umniejszania tych przestępstw lub ich usprawiedliwiania przez pewien „nurt kulturowy”.

Wyzwaniem dla świata nauki jest dziś szerzenie wiedzy o zbrodniach komunizmu oraz kontynuowanie badań w tym obszarze

Wskazał, że fenomenem jest również to, że osoby krytykujące komunizm za jego zbrodnie są współcześnie atakowane.

Historyk dodał, że dowodem umniejszania zbrodni komunistycznych jest też fakt, iż studia dotyczące tych przestępstw nie są częścią żadnego przedmiotu w europejskich systemach edukacyjnych.

Podkreślił, że wyzwaniem dla świata nauki jest dziś szerzenie wiedzy o zbrodniach komunizmu oraz kontynuowanie badań w tym obszarze.

Prof. Orella Martinez, który był jednym z inicjatorów przeprowadzonego w Madrycie 19 i 20 kwietnia br. Kongresu Ofiar Komunizmu, zapewnił, że wydarzenie to będzie organizowane cykliczne. Dodał, że prawdopodobnie wiosną 2024 r. odbędzie się druga edycja tej imprezy.

„Dobre przyjęcie kwietniowego kongresu w Madrycie przekonało nas do zorganizowania drugiej jego edycji. Szczególny wpływ na to miały prośby z niektórych krajów, które nie mogły zaprezentować swoich doświadczeń podczas tegorocznej imprezy” – wyjaśnił hiszpański badacz.

Warto posłuchać:

Spodziewając się udziału polskich prelegentów podczas drugiej edycji kongresu w Madrycie wykładowca uniwersytetu CEU San Pablo odnotował duży wkład przedstawicieli polskiego świata nauki w inaugurację tego wydarzenia.

„W tym roku prof. Paweł Skibiński z UW podkreślał znaczenie postaci św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego w duchowym przygotowaniu polskiego społeczeństwa w okresie komunizmu. Z kolei prof. UAM Joanna Rak przybliżyła znaczenie demokracji wojującej jako sposobu ochrony i przeciwdziałania zagrażającym jej nowym totalitarnym niebezpieczeństwom” – sprecyzował.

Prof. Orella Martinez dodał, że w trakcie madryckiego kongresu zaprezentowano też świadectwo męczeństwa pracujących w okresie komunizmu w Polsce na szczeblu parafialnym kapłanów: księdza Jerzego Popiełuszki, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Stefana Niedzielaka oraz ks. Sylwestra Zycha.

Exit mobile version