Po godzinie 14:05 w cyklu „Historie pisane na nowo…” relacja z konferencji, podczas której prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował o podjęciu na nowo śledztwa w sprawie okoliczności śmierci Wojciecha Cieślewicza.
29-letni dziennikarz, pierwsza ofiara stanu wojennego w Poznaniu, zmarł w 1982 roku po pobiciu przez ZOMO. Śledztwo zostało podjęte w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Archiwum Zbrodni”, zainicjowanego w 2022 roku. Jego celem jest wyjaśnianie zbrodni komunistycznych z lat 80. XX wieku. Bohaterem audycji będzie Arkadiusz Szlachetko, prezes „Forum Pamięci Niegosławice”, wyróżniony przez IPN Nagrodą Honorową „Świadek Historii”.
Arkadiusz Szlachetko od wielu lat aktywnie współdziała z IPN zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem Forum Pamięci Niegosławice – stowarzyszenia, którego jest pomysłodawcą, twórcą i prezesem. Współpraca rozpoczęła się od upamiętniania miejsca pochówku 43 Polek więźniarek KL Ravensbrück, które zmarły w filii tego obozu w Neubrandenburgu. Kolejnymi inicjatywami było: stworzenie miejsca pamięci przy kościele pw. św. Anny w Niegosławicach, postawienie pomnika na Grobie Nieznanego Żołnierza w Niegosławicach, posadzenie trzech dębów pamięci ofiarom zbrodni katyńskiej. Forum Pamięci Niegosławice m.in. organizuje dla młodzieży edukacyjne Wyjazdy Pamięci w miejsca martyrologii, uczestniczy w obchodach rocznic ważnych wydarzeń z historii Polski, zapoczątkowało w 2020 r. publiczne czytanie raportów rotmistrza Pileckiego z Auschwitz.
W dzisiejszej audycji przypomnimy dokument „Odzyskana tożsamość” o upamiętnieniu miejsca pochówku 43 Polek – więźniarek KL Ravensbrück, które zmarły w filii tego obozu w Neubrandenburgu.