Jak przekształcać wodór w zieloną energię? Czy energetyka wodorowa to technologia przyszłości? Jakie badania w tym zakresie prowadzi się na polsko – niemieckim pograniczu?
M.in. o tym dyskutowano dziś w Zielonej Górze w trakcie specjalnej konferencji zorganizowanej przez Łużycką Sieć Wodorową w Cottbus i Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
Maciej Satora, przedstawiciel Łużyckiej Sieci Wodorowej, podkreśla, że wodór to przyszłość energetyki i warto rozwijać badania nad tą technologią:
O tym, że energetyka wodorowa to technologia przyszłości przekonany jest również wiceprzewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej – Wiesław Ocytko. „Warto tu korzystać z doświadczeń niemieckich, bo są oni bardziej zaawansowani w rozwoju tych technologii” – dodaje Ocytko:
Nad rozwojem technologii wodorowych pracują też naukowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego, o czym mówił dziś prorektor uczelni – prof. Andrzej Pieczyński:
Dodajmy, że polscy i niemieccy partnerzy planują powołanie Transgranicznej Sieci Wodorowej w regionie Sprewa – Nysa – Bóbr. Inicjatywa miałaby zostać sfinansowana z funduszy unijnych.