Wedle szacunków ONZ populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi.
– Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się długości życia ludzkiego dzięki poprawie zdrowia publicznego, żywienia, higieny osobistej i medycyny.
Źródła ONZ zwracają uwagę, że kraje o najwyższym poziomie płodności to zazwyczaj kraje o najniższym dochodzie na mieszkańca. Dlatego globalny wzrost populacji coraz bardziej widoczny jest w najbiedniejszych krajach świata, w większości w Afryce Subsaharyjskiej.
Tymczasem nie wszędzie wzrasta liczba ludności.
Narodowe Biuro Statystyczne Chin opublikowało oficjalne dane, potwierdzające to, o czym głośno mówiło się w 2022 r. Populacja Chińskiej Republiki Ludowej, wciąż najludniejszego państwa świata, zmniejszyła się w ubiegłym roku po raz pierwszy od wczesnych lat 60. Według prognoz, w 2023 r. światowym liderem zestawienia państw z najwyższą liczbą ludności zostaną Indie.
Także Europa starzeje się w zawrotnym tempie. Mimo wzrastającego dobrobytu całkowity współczynnik dzietności w Unii Europejskiej spada.
Jakie według Państwa są przyczyny odkładania decyzji o posiadaniu potomstwa? Co mogłoby wpłynąć na zwiększenie współczynnika dzietności?
Pyta Łukasz Brodzik
Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.